REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są skutki procesowe uznania powództwa

Uznanie powództwa jest jednostronną czynnością dokonaną przed sądem, kiedy to pozwany przyznaje racji żądaniom powoda.
Uznanie powództwa jest jednostronną czynnością dokonaną przed sądem, kiedy to pozwany przyznaje racji żądaniom powoda.

REKLAMA

REKLAMA

Uznanie powództwa przyspiesza postępowanie sądowe i w określonych okolicznościach może oszczędzić pozwanemu kosztów procesu.

Jeżeli żądania powoda względem pozwanego są dla obu stron bezsporne, a pozwany nie dysponuje żadnymi zarzutami (np. przedawnienie), które mógłby przeciwstawić powodowi, warto zastanowić się nad uznaniem powództwa.

REKLAMA

Uznanie powództwa jest jednostronną czynnością dokonaną przed sądem, kiedy to pozwany przyznaje racji żądaniom powoda. Takie uznanie wywołuje nie tylko skutki w sferze procesowej, ale także w ramach stosunku prawnego łączącego pozwanego z powodem.

Szybsze postępowanie

Uznanie powództwa jest co do zasady wiążące dla sądu orzekającego. Jeżeli zatem pozwany uzna powództwo, wtedy też sąd będzie w większości wypadków zmuszony do wydania wyroku uwzględniającego żądania powoda.

Nie będzie tak jednak zawsze, jako że sąd może nie uwzględnić uznania powództwa w przypadku, samo uznanie jest sprzeczne z prawem, stanowi obejście prawa lub też jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Uznanie powództwa będzie miało również ten skutek, iż pominięte zostanie postępowanie dowodowe, w tym zakresie w jakim pozwany uznał powództwo. Jeżeli uznanie obejmuje zakres wszystkich żądań, wtedy też postępowanie dowodowe będzie pominięte.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uznanie powództwa nie musi dotyczyć wszystkich żądań. Pozwany może uznać samo roszczenie co do zasady, ale może kwestionować jego wysokość.

Mniejsze koszty procesu

Wielokrotnie też uznanie powództwa drugiej strony może oznaczać dla pozwanego mniejsze koszty procesu, w szczególności brak obowiązku zwrotu kosztów powodowi. Zgodnie z art. 101 Kodeksu postępowania cywilnego w przypadku uznania powództwa przez pozwanego przy pierwszej czynności procesowej, pozwanemu należy się zwrot kosztów procesu, jeżeli nie dał on powodu do wytoczenia sprawy. Jest to jeden z podstawowych wyłomów zasady, zgodnie z którą osoba przegrana ponosi koszty procesu strony zwycięskiej.

Wyrok zasądzający uznane żądanie będzie opatrzony rygorem natychmiastowej wykonalności.

Zobacz również: Jak sformułować pozew

Inne skutki uznania

Uznanie powództwa będzie miało również swoje skutki poza procesem. Spowoduje ono przerwanie biegu przedawnienia, z racji tego iż uznanie powództwa jest równocześnie uznaniem roszczenia (art. 123 Kodeksu cywilnego).

Przed podjęciem decyzji o uznaniu roszczenia warto sprawdzić, czy dochodzone przez powoda roszczenie nie uległo przedawnieniu. W przypadku uznania powództwa, dotyczącego przedawnionego roszczenia, oświadczenie pozwanego może być uznane za zrzeczenie się zarzutu przedawnienia.

Zobacz również serwis: W sądzie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

Babciowe coraz bliżej. Senat nie wprowadził poprawek, teraz czas na prezydenta. Do wzięcia max. 1900 zł miesięcznie na dziecko

Babciowe przechodzi kolejny etap legislacyjny. Senat nie wprowadził poprawek do ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic", która zakłada trzy rodzaje świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Renta socjalna 2024

Kto się może ubiegać o rentę socjalną? Jakie warunki trzeba spełnić, aby ją otrzymać? Ile wynosi renta socjalna 2024? 

Rząd: Próg dochodu w zasiłkach bez waloryzacji. Tylko 674 zł! Rodzinny 95 zł. Pielęgnacyjny 215,84 zł. Dodatek za wychowanie wciąż 400 zł

Są cztery przyczyny braku waloryzacji świadczeń rodzinnych.

REKLAMA

Czy Boże Ciało jest dniem wolnym w Austrii?

W Polsce Boże Ciało należy do dni ustawowo wolnych od pracy. W tym roku wypada 30 maja. A jak jest w Austrii?

Wakacje składkowe bez poprawek. Jeszcze tylko podpis Prezydenta RP

W dniu 23 maja 2024 r. Senat zaakceptował bez poprawek ustawę wprowadzającą tzw. wakacje składkowe dla przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Prezydenta RP do podpisu.

Dokarmiasz tu gołębie? Grożą za to drakońskie kary, nawet 50.000 zł

Od 1 sierpnia w Hong Kongu zmienia się prawo. Osoby, które będą dokarmiać dzikie zwierzęta, w tym miejskie gołębie, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 100 000 dolarów hongkońskich (50,5 tys. złotych), i więzieniem na okres roku. 

Chcesz zmienić miejsce głosowania? Możesz to zrobić za pomocą telefonu

Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że z pomocą aplikacji mObywatel 2.0 można jednorazowo zmienić miejsce głosowania. Jak to zrobić?

REKLAMA

Do 31 maja 2024 r. powiadomienie ZUS o zarobkach osób pobierających świadczenie przedemerytalne

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć powiadomienie ZUS o zarobkach osób pobierających świadczenie przedemerytalne. Na tej podstawie ZUS ustali, czy wypłacił Twoje świadczenie w prawidłowej wysokości, czy też powinno być zmniejszone lub zawieszone.

Przechodzisz na emeryturę? Kiedy korzystnie?

Osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego i udowodnienie okresu ubezpieczenia to podstawowe warunki przejścia na emeryturę. Jednak wybór momentu, w którym złożysz wniosek o emeryturę, jest także ważny. Wysokość emerytury z ZUS zależy bowiem także od miesiąca, w którym zdecydujesz się przejść na emeryturę. Kiedy najbardziej opłaca się przejść na emeryturę?

REKLAMA