REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zebrać dowody potrzebne do procesu?

Ciężar udowodnienia danego faktu spoczywa zawsze na powodzie.
Ciężar udowodnienia danego faktu spoczywa zawsze na powodzie.

REKLAMA

REKLAMA

Postępowanie dowodowe jest jednym z istotniejszych elementów procesu. W większości wypadków ciężar udowodnienia danego faktu będzie bowiem spoczywał na powodzie.

Wytaczając powództwo pamiętaj o tym, że będzie spoczywał na tobie obowiązek udowodnienia faktów, które mają istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy. Przy sprawie o odszkodowanie trzeba będzie nie tylko udowodnić, że pozwany ponosi odpowiedzialność, lecz również fakt zaistnienia szkody.

REKLAMA

Będzie wiązało się to z koniecznością skorzystania z określonych środków dowodowych, takich jak np. dokument urzędowy, dokument prywatny, zeznania świadków.

Dokument urzędowy i prywatny

W powszechnej praktyce można spotkać się z wykorzystywaniem dokumentów zarówno urzędowych, jak i prywatnych. Zgodnie z art. 244 dokumenty urzędowe, sporządzone w przepisanej formie przez powołane do tego organy władzy publicznej i inne organy państwowe w zakresie ich działania, stanowią dowód tego, co zostało w nich urzędowo zaświadczone.

Notatka urzędowa sporządzona przez funkcjonariusza policji, zaświadczenie z właściwego urzędu.

Innymi słowy to co zostało potwierdzone w dokumencie urzędowym (zdarzenie, jak zawarcie umowy, czy istnienie określonego stanu, jak opublikowanie określonej treści na stronie internetowej) korzysta w postępowaniu sądowym z domniemania zgodności z prawdą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również serwis: W sądzie

Z kolei dokument prywatny stanowi dowód tego, że osoba, która go podpisała, złożyła oświadczenie zawarte w dokumencie. Moc dowodowa takiego dokument jest zatem słabsza, niż dokumentu urzędowego. Nie oznacza to jednak, że dokument prywatny nie ma znaczenia dla wyniku procesu.

Przykładowo często przy zawieraniu umowy warto zabezpieczyć się żądając od drugiej strony stosownego oświadczenia drugiej strony w danej kwestii.

Sprzedawca sprzedaje samochód z określoną wadą. Przy zawarciu umowy zażądał od kupującego sporządzenia i podpisania oświadczenia, w którym kupujący przyznaje iż został poinformowany o istnieniu tej konkretnej wady przed zawarciem umowy. W przypadku roszczeń kupującego z tytułu rękojmi za wady fizyczne rzeczy sprzedanej, sprzedawca będzie mógł przedstawić takie oświadczenie kupującego celem zwolnienia się z odpowiedzialności.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Zrób zdjęcie, nagraj film

Sam katalog środków dowodowych jest nieograniczony. Jeżeli w danej sprawie może być to przydatne warto postarać się o zrobienie zdjęć, czy też nagranie filmu. Dowodem w sprawie może być również wydruk komputerowy.

Skorzystaj z usług notariusza

REKLAMA

Przy zbieraniu materiału dowodowego bardzo opłacalne jest skorzystanie z usług notariusza. Zgodnie bowiem z art. 2 ust. 2 ustawy o notariacie czynności notarialne, dokonane przez notariusza zgodnie z prawem, mają charakter dokumentu urzędowego.

Z pomocy notariusza warto skorzystać zwłaszcza w przypadku, gdy niezbędne będzie utrwalenie ulotnego dowodu. Przykładem może być tutaj utrwalenie dla celów dowodowych danej treści zamieszczonej na konkretnej stronie internetowej. Bez takiego zabezpieczenia łatwo narazić się na porażkę, gdyż po wniesieniu pozwu treść taka może być szybko skasowana przez autora, co znacząco ograniczy nasze szanse na pozytywny rezultat.

Aby temu zapobiec można udać się do notariusza i zażądać sporządzenia protokołu z dokonania czynności. W tej sytuacji czynnością będzie wejście na daną stronę, na której widnieje określona treść. Notariusz może do protokołu załączyć wydruk strony z adnotacją, iż odpowiada on treści widniejącej w Internecie.

Zobacz również serwis: Notariusz

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

REKLAMA

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

REKLAMA

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych. Identyfikator podatkowy jest konieczny do regulowania różnego rodzaju zobowiązań wobec organów podatkowych. Czym jest identyfikator podatkowy, jak go uzyskać oraz zaktualizować?

REKLAMA