REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przeprowadzenie dowodu poza sądem orzekającym w postępowaniu cywilnym

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zdarza się, że nie zawsze istnieje możliwość przeprowadzenia dowodu przed sądem orzekającym. Sprawdź kiedy jest możliwe odstępstwo od zasady wyrażonej w art. 235 § 1 kodeksu postępowania cywilnego.

Przyjmuje się, że postępowanie dowodowe w rozumieniu art. 235 § 1 k.p.c. obejmuje wszystkie czynności stron i sądu związane z przeprowadzeniem dowodów przed sądem pierwszej instancji oraz w określonym zakresie przed sądem odwoławczym (Wyroku Sądu Najwyższego z dnia 8 stycznia 2002 r., I CKN 978/00).

REKLAMA

Nie zawsze jednak przeprowadzenie dowodu przed sądem orzekającym jest możliwe – lub nawet jeśli jest możliwe to połączone z nadmiernymi trudnościami lub kosztami. Wyjątki od zasady bezpośredniości przeprowadzenia postępowania dowodowego przed sądem orzekającym uzasadnione są właściwościami fizycznymi lub technicznymi dowodu, lub miejscem, w którym się znajduje.

Na wypadek takiej okoliczności ustawodawca przewidział trzy sposoby przeprowadzenia dowodu poza sądem orzekającym:
1. zlecenie przeprowadzenia dowodu sędziemu wyznaczonemu:

Sędzia wyznaczony musi należeć do składu orzekającego. W celu przeprowadzenia dowodu sędzia wyznaczony wyznacza posiedzenie. O terminie posiedzenia sędzia wyznaczony winien powiadomić strony i ich pełnomocników. 

Zazwyczaj zlecenie przeprowadzenia dowodu sędziemu wyznaczonemu dotyczy sytuacji gdy przesłuchanie dotyczy osób dotkniętych chorobą lub kalectwem - wtedy odbywa się ono w miejscu, gdzie osoby te przebywają (art. 263 kpc) lub gdy zachodzi konieczność przeprowadzania dowodu z oględzin przedmiotu, który nie może być dostarczony do sądu.
Podstawą zlecenia przeprowadzenia dowodu sędziemu wyznaczonemu nie może być natomiast niedogodności polegających na tym, że przesłuchanie świadków przed całym składem orzekającym niepotrzebnie absorbuje czas wszystkich jego członków (orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 16 października 1956 r., I CR 92/56)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Kodeks Postępowania Cywilnego

2. zlecenie przeprowadzenia dowodu innemu sądowi (sąd wezwany)

REKLAMA


Podobnie jak w pkt. 1 wyjątki od zasady bezpośredniości przeprowadzenia postępowania dowodowego przed sądem orzekającym – uzasadniające zlecenie wykonania tej czynności innemu sądowi uzasadnione muszą być właściwościami fizycznymi lub technicznymi dowodu, lub miejscem, w którym się znajduje. Pojęcie "poważne niedogodności" nie zostało w sposób precyzyjny w dyspozycji art. 235 § 1 kodeksu postępowania cywilnego wyjaśnione. Najczęściej zlecenie przeprowadzenia dowodu innemu sądowi dotyczy sytuacji choroby lub kalectwa świadka, ograniczenia komunikacyjne lub znaczna odległość miejsca zamieszkania od siedziby sądu orzekającego. 


Sposób realizacji pomocy sądowej reguluje § 99 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 23 lutego 2007 r. - Regulamin urzędowania sądów powszechnych (Dz. U. z dnia 2 marca 2007 r.)
W zleceniu przeprowadzenia dowodu lub dokonania innej czynności przez sąd wezwany należy dokładnie określić, jakie czynności mają być dokonane, oznaczyć wyczerpująco fakty i okoliczności podlegające stwierdzeniu przez poszczególne osoby, a w razie potrzeby - przytoczyć fakty i okoliczności, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Należy również wskazać adresy osób, które mają być przesłuchane lub zawiadomione o terminie, i podać, które z osób mają być przesłuchane po odebraniu przyrzeczenia. Do pisma dołącza się w razie potrzeby odpisy z akt sprawy. W niektórych sytuacjach niezbędne jest również wysłane kompletnych akt do sądu wezwanego – ale tylko wówczas jeśli jest to niezbędne dla przeprowadzenia dowodu, a jednocześnie nie wstrzyma to postępowania przed sądem orzekającym.

Jeżeli pomoc sądowa wykonywana jest na wezwanie sądu prowadzącego elektroniczne postępowanie upominawcze, prośba o jej udzielenie przesyłana jest właściwemu sądowi drogą elektroniczną.

REKLAMA

Rozporządzenie precyzuje również w jakich okolicznościach sąd orzekający nie powinien korzystać z pomocy sądu wzywanego. Jeżeli odległość od miejsca zamieszkania świadka jest mniejsza do siedziby sądu orzekającego niż do siedziby sądu, w którego okręgu świadek mieszka, zlecenie przeprowadzenia dowodu temu sądowi nie jest dopuszczalne, chyba że uzasadniają to szczególne warunki komunikacyjne. Nie należy także zwracać się o przesłuchanie świadków do innego sądu, jeżeli odległość między miejscem ich zamieszkania a siedzibą sądu orzekającego nie przekracza 50 km, chyba że równocześnie świadkowie mają być obecni w czasie oględzin lub też nie mogą się stawić w siedzibie sądu orzekającego z powodu przeszkód trudnych do usunięcia.
Zlecenie przeprowadzenia dowodu wiąże sąd wezwany.

3. przeprowadzenie dowodu przy użyciu urządzeń technicznych umożliwiających dokonanie tej czynności na odległość.
Jest to nowe rozwiązanie w polskiej procedurze cywilne, wprowadzone do kodeksu postępowania cywilnego ustawą z dnia 5 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 234, poz. 1571). Warunki formalne wykonania takiej czynności określa Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 lutego 2010 r. w sprawie urządzeń i środków technicznych umożliwiających przeprowadzenie dowodu na odległość w postępowaniu cywilnym (Dz. U. z dnia 8 marca 2010 r.).

Czynność taka odbywa się z wykorzystaniem urządzeń elektronicznych typu analogowego lub cyfrowego, w szczególności umożliwiających przeprowadzenie telekonferencji lub wideokonferencji. Przeprowadzenie takiego dowodu odbywa się w obecności sądu wezwanego lub referendarza sądowego w tym sądzie. Nie jest więc możliwe dokonanie takiej czynności w formie nieautoryzowanej rozmowy telefonicznej ze świadkiem w miejscu jego zamieszkania. Przebieg czynności przeprowadzenia dowodu jest udokumentowany nagraniem oraz protokołem z powyższej czynności.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bon energetyczny 2024: ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo

Jesienią lub zimą 2024 roku niektóre osoby dostaną (o ile złożą wniosek i spełnią kryterium dochodowe) jednorazowy bon energetyczny. Będzie to rekompensata za częściowe odmrożenie cen prądu po 1 lipca 2024 r. Bon energetyczny jest przewidziany w ustawie z 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego. Ile wynosi i kto może go otrzymać?

Tarcza Wschód - szczegóły dotyczące programu za 10 mld zł. Pierwsze instalacje mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028

"Tarcza Wschód" ma kosztować 10 mld zł za same materiały. Jeżeli chodzi o szczegóły, MON wyjaśnia, że ma to być systemy wykrywania i ostrzegania, składy materiału, który w razie potrzeby posłuży do budowy zapór, umocnienia i pozostawienie gęsto porośniętych, podmokłych terenów zmniejszających mobilność wroga. Pierwsze instalacje "Tarczy Wschód" mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028.

2500 zł dla osoby samotnej oraz 1700 zł na osobę w rodzinie. Bon energetyczny 2024 a kryterium dochodowe

Uchwalona 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym (…) przewiduje częściowe odmrożenie cen prądu od 1 lipca 2024 r. co ma być zrekompensowane najuboższym wypłatą jednorazowego bonu energetycznego. Jakie kryterium dochodowe trzeba spełnić, by otrzymać bon energetyczny?

Jak złożyć wniosek przez ePUAP (Internet) o bon energetyczny? Aktywny wzór wniosku. Możesz otrzymać od 300 zł do 1200 zł,

Wniosek o bon energetyczny (czekamy na niego) można wysłać przez ePUAP do gminy emailem jako załącznik. Trzeba złożyć dwa podpisy - na emailu i na załączniku. 

REKLAMA

9 czerwca 2024 r. to data wyborów do Parlamentu UE. Najważniejsze informacje, wynagrodzenie, kandydaci

 9 czerwca 2024 r. między godziną 7:00 a 21:00 odbędzie się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na kogo będzie można oddać głos? Ile wynosi dieta poselska? 

Spór o Trybunał Konstytucyjny. Jest orzeczenie ws. uchwały Sejmu

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że uchwała Sejmu z 6 marca dotycząca usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego jest niezgodna z konstytucją. Wniosek o zbadanie konstytucyjności tej uchwały złożyli posłowie PiS.

Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. 20 proc. podwyżki dla pracowników Służby Więziennej

O 20 proc. podwyższono miesięczne stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników Służby Więziennej. Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. Nowe stawki mają zastosowanie do ustalania miesięcznych wynagrodzeń z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Zmiany w emeryturach już od 1 wrześnie 2024 r.

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Od 1 września 2024 roku wchodzą w życie przepisy o emeryturze stażowej. Nauczyciele będą mogli wybrać, czy chcą skorzystać z nowych uprawnień, czy z obowiązującego świadczenia kompensacyjnego. Związek Nauczycielstwa Polskiego przedstawił porównanie obu świadczeń.

REKLAMA

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Termin zawarcia porozumień mija 31 maja. Jednak szefowie nie wiedzą do robić.

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Jednak nadal nie zawarto porozumień z personelem, a płynność finansowa placówek może być zagrożona.

Waloryzacja 2024 – składki emerytalne, kapitał początkowy, subkonto w ZUS

ZUS informuje, że roczna waloryzacja ruszy już 1 czerwca 2024 r. Składki emerytalne i kapitał początkowy wzrosną o 14,87 proc. a środki zgromadzone na subkoncie o 9,91 proc. To wskaźniki podobne do tych, jakie były w 2023 roku, kiedy to waloryzacja roczna wyniosła 14,4 proc. dla składek emerytalnych i kapitału początkowego oraz 9,2 proc. dla subkonta. 

REKLAMA