reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Postępowanie sądowe > Odpowiedzialność za długi dzieci

Odpowiedzialność za długi dzieci

Rodzice pełnoletniego dłużnika nie odpowiadają za jego zobowiązania. Jeżeli jednak dłużnik nadal mieszka z rodzicami, pewne kłopoty mogą powstać w trakcie egzekucji.

Pan Karol C. ma pełnoletnią córkę Alinę C., która kilka lat temu zaciągnęła pożyczkę w banku na kwotę około 100.000,00 zł. W chwili obecnej dług jest znacznie większy, gdyż dochodzą do niego wysokie odsetki, zaś córka Karola C. nie jest w stanie spłacić tego zadłużenia, gdyż nigdzie nie pracuje. Alina C. nie ma także swojego mieszkania i nadal mieszka z ojcem Karolem C. Karol C. obawia się, że będzie musiał spłacić zadłużenie córki, albowiem komornik już wszczął postępowanie egzekucyjne. Czy faktycznie odpowiada on za długi córki i czy komornik będzie mógł dług córki egzekwować z jego majątku?

Odpowiadając na to pytanie stwierdzić należy, iż nie musi się on obawiać, iż będzie musiał spłacić dług swojej córki. Pełnoletnia osoba, w tym wypadku Alina C., za swoje długi odpowiada wyłącznie swoim majątkiem, stąd komornik nie będzie mógł skierować egzekucji do majątku Karola C.

Zobacz serwis: W sądzie

Egzekucja

Sytuacja wyglądałaby inaczej, gdyby Karol C. poręczył za dług córki, wówczas tak jak i córka, byłby odpowiedzialny za cały dług, a komornik mógłby egzekwować zaciągniętą pożyczkę także z jego majątku. Ponieważ sytuacja taka nie miała miejsca, a Karol C. nie poręczał za zobowiązania Aliny C., nie musi się on obawiać, iż komornik dokona zajęcia np. jego wynagrodzenia za pracę lub też zajmie jego samochód, a następnie go sprzeda.

Jednocześnie jednak należy mieć na uwadze okoliczność, iż córka nadal zamieszkuje w mieszkaniu Karola C.

Zobacz serwis: Windykacja

Oczywiście komornik nie będzie mógł skierować egzekucji do mieszkania Karola C. i nie będzie mógł go sprzedać, jednakże będzie mógł dokonać zajęcia znajdujących się w tym mieszkaniu ruchomości (np. komputera, telewizora, pralki, lodówki).

Z racji tego, iż córka nadal mieszka z ojcem istnieje możliwość, że komornik podczas egzekucji zajmie ruchomości znajdujące się w domu, chyba że zostaną przedstawione dokumenty wskazujące właściciela rzeczy.

Jeżeli określone przedmioty zostały zakupione przez Karola C. i posiada on na to stosowne dokumenty (np. faktury), wówczas podczas wizyty komornika powinien dokumenty te okazać, zaś ten nie powinien dokonać zajęcia tych ruchomości. Jeżeli jednak dokumentów takich Karol C. nie posiada, wówczas komornik zajmie określone przedmioty, nawet jeżeli Karol C. będzie twierdził, iż są one wyłącznie jego własnością.

Powództwo przeciwegzekucyjne

Wtedy już tylko w drodze powództwa przeciwegzekucyjnego Karol C. będzie musiał przed sądem udowadniać (np. dowodami w postaci zeznań świadków), iż określone przedmioty są jego własnością, a nie własnością jego córki. Chyba, że wierzyciel (bank) na wniosek Karol C. zezwoli komornikowi zwolnić spod egzekucji określone przedmioty uznając, iż rzeczywiście są one wyłączną własnością Karola C.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Eksperci:

Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prowadzi kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców i osób nieprowadzących działalności gospodarczej w obszarach kontraktów, rozwiązywania sporów i zastępstwa procesowego, windykacji w kraju i za granicą, nieruchomości i budownictwa, podatków, spraw korporacyjnych, stosunków pracowniczych, zamówień publicznych, restrukturyzacji i upadłości, rynków finansowych i finansowania działalności gospodarczej, a także stosunków międzynarodowych i prawa europejskiego.

Dariusz Budnik

Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeżeli dłużnik jest pełnoleni, za jego zobowiąznia nie odpowiadają rodzice.
Jeżeli dłużnik jest pełnoleni, za jego zobowiąznia nie odpowiadają rodzice.

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama