reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Postępowanie sądowe > Kamery na salach sądowych

Kamery na salach sądowych

Od listopada 2011 roku rozprawy w Sądach Okręgowych i Apelacyjnych będą nagrywane. Zakres rejestrowanych spraw na razie będzie dotyczyć wyłącznie spraw cywilnych.

Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło szczegółowy harmonogram wdrażania projektu nagrywania rozpraw, które ma w znacznym stopniu zmodernizować polskie sądy.

To nowoczesne rozwiązanie praktykowane w wielu państwach – w Stanach Zjednoczonych, Australii, Hiszpanii, i Wielkiej Brytanii, będzie wprowadzone do 346 sal sądowych (290-sądów okręgowych, oraz 56-apelacyjnych). Katalog spraw jakie będą nagrywane dotyczy szeroko pojętych spaw cywilnych (w tym rodzinnych, gospodarczych, oraz dotyczących prawa pracy).

Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego przyjęta w kwietniu 2010 roku wprowadziła możliwość nagrywania rozpraw. W 2011 czysto teoretyczny zapis staje się realną możliwością.
W okresie testowania systemu (wrzesień- listopad 2011) sędziowie, protokolanci, oraz informatycy pracujący w sądach zostaną przeszkoleni w zakresie obsługi, oraz stosowania elektronicznego protokołu.

Zobacz: Forum-Nagrywanie rozpraw

Protokół elektroniczny, lub tradycyjny

Zmiany w kodeksie umożliwiły zapis czynności sądowych z wykorzystaniem najnowszych technologii. Protokół elektroniczny będzie zapisywany w wersji audio lub audio-wideo- w zależności od przewodniczącego składu sędziowskiego.
Zasadą będzie sporządzanie protokołu elektronicznego, mimo, iż przepisy nowelizacji zakładają współistnienie protokołów- tradycyjnego (preferowanego przez sędziów z dłuższym stażem i tych mniej obeznanych z nowoczesną technologią) i elektronicznego. Będą one tożsame pod względem skutków prawnych.

Zobacz: W sądzie

Protokół, który będzie sporządzony za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk będzie opatrzone podpisem elektronicznym. Istniała będzie również możliwość dodawania adnotacji przez sędziów (na kształt spisu treści)-co miałoby ułatwić prace nad zapisem z rozprawy.

Protokół elektroniczny będzie częścią akt sądowych. Ze względu na zapewnienie ochrony wizerunku osób biorących udział w postępowaniu, strony i uczestnicy tego postępowania nie będą mogli otrzymać zapisu obrazu. Oznacza to, że będzie im można wydać jedynie zapis dźwięku.

Zapoznanie się z zapisem obrazu będzie możliwe, w siedzibie sądu (w czytelni akt) , jednak bez możliwości kopiowania zapisu.

Od 16 września do 16 listopada 2011 roku system będzie testowany. Po tej dacie nagrywanie rozpraw stanie się rzeczywistością, a przydatność nowatorskiego rozwiązania zostanie zweryfikowana w praktyce przez sędziów, oraz uczestników rozprawy.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Sąd Fot. Fotolia
Sąd Fot. Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama