REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co zrobić gdy do wyroku sądu zakradł się błąd?

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Strona także może złożyć wniosek o sprostowanie wyroku / fot. Fotolia
Strona także może złożyć wniosek o sprostowanie wyroku / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Niekiedy w treści samej sentencji wyroku, jak też w jego uzasadnieniu mogą znaleźć się widoczne błędy pisarskie albo rachunkowe. Mogą one mieć istotne znaczenie dla powoda i pozwanego. Co z nimi zrobić?

Sprostowanie wyroku

Co do zasady po wydaniu wyroku nie ma możliwości jego zmiany w tej samej instancji. Istnieją jednak sytuacje, które mogą wpływać na treść wydanego orzeczenia. Chodzi bowiem o możliwość sprostowania.

REKLAMA

Taka sytuacja została wskazana w treści art. 350 Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z paragrafem nr 1 sąd może z urzędu sprostować w wyroku niedokładności, błędy pisarskie albo rachunkowe lub inne oczywiste omyłki. Pomimo tego, iż w treści przepisu określone zostało uprawnienie sądu do prostowania z urzędu (a więc bez inicjatywy samej strony), to nie ulega wątpliwości że sprostowanie może być dokonane również na wniosek strony.

Zobacz: Zwolnienie od kosztów sądowych

Wniosek strony

Wniosek o sprostowanie może być wniesiony przez każdą ze stron procesu (powoda, jak i pozwanego), jak również każdego, kogo wyrok może dotyczyć. Wniosek taki powinien odpowiadać wymogom pisma procesowego, zawierać oznaczenie stron, sygnaturę sprawy, a także wyraźnie żądanie sprostowania, wskazanie omyłki.

Wnoszę o sprostowanie oczywistej omyłki w kwestii oznaczenia pozwanego, którym jest XTYZ spółka z o.o. Tymczasem w wyroku z dnia ……….. figuruje XTYZ spółka akcyjna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co można prostować

Kwestie prostowania określonych kwestii wyznaczają ramy oznaczone właśnie w treści art. 350 par. 1 Kodeksu postępowania cywilnego, który wskazuje na to, iż sprostowaniu mogą ulec niedokładności, błędy pisarskie albo rachunkowe lub inne oczywiste omyłki. Chodzi tutaj o przypadku sytuacje w których użyte zostały nieprawidłowe wyrazy w wyroku, brak jest określonych słów, czy również różnego rodzaju literówki.

Sąd w wyroku stwierdził, że „odrzuca” ale nie stwierdził, ze chodzi o „odrzucenie powództwa”.  W  komparycji wyroku źle określono pozwanego, przekręcając jego nazwisko.

W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę sądu na zauważone nieprawidłowości. Należy pamiętać zwłaszcza o tym w przypadku literówek w oznaczeniu stron. Jest ono bowiem o tyle istotne, że w większości wypadków wyroki sądowe są wiążące tylko między stronami (powód i pozwany) stąd też istotne jest takie określenie każdej z nich, by nie pozostawały żadne wątpliwości.

Zobacz: Klauzula wykonalności na następcę prawnego dłużnika

REKLAMA

Omyłka rachunkowa to z kolei omyłka w dodawaniu, dzieleniu itd. Może to dotyczyć sytuacji, w której sąd zasądzi kwotę 90.000 zł, w sytuacji, gdy z uzasadnienia wyroku wychodzi, iż powinien był zasądzić 100.000. Należy jednak pamiętać o tym, że czym innym jest błędne zsumowanie zasądzonych roszczeń, a czym innym jest pominięcie określonych żądań powoda.

PRZYKŁAD NR 1: Powód X w jednym pozwie domaga się zapłaty 11 tys. zł z tytułu jednej umowy i 33 tys. zł z tytułu drugiej umowy. Sąd w wyroku zasądza obydwa roszczenia, ale po zsumowaniu podaje jedynie kwotę 40 tys. zł.
PRZYKŁAD NR 2: Powód X w jednym pozwie domaga się zapłaty 11 tys. zł z tytułu jednej umowy i 33 tys. zł z tytułu drugiej umowy. Sąd zasądza roszczenie jedynie z drugiej umowy (33 tys. zł), nie wspominając słowem o rozstrzygnięciu w sprawie pierwszej umowy (11 tys. zł).

W takiej sytuacji bardziej prawidłowe będzie nie sprostowanie a uzupełnienie wyroku sądu (art. 351 Kodeksu postępowania cywilnego).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
RPD do nauczycieli: bez kartkówek i sprawdzianów po majówce, czy długim weekendzie z Bożym Ciałem. Prace domowe też niewskazane

Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak zaapelowała w liście do nauczycieli o uszanowanie prawa uczniów do wypoczynku w trakcie majówki i długiego weekendu czerwcowego.

Czy wynajmujący może wejść do swojego mieszkania o dowolnej porze? Czy najemca może odmówić mu wstępu? Sprawdź, jakie są zasady.

Prawa wynajmującego, a prawa najemcy – co jest ważniejsze? Prawo chroni obie strony umowy. Ich zakres jest inny w przypadku awarii wywołującej szkodę lub zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody, a inny w odniesieniu do okresowego i doraźnego sprawowania kontroli nad nieruchomością.

Nowy obowiązek do końca 2024 roku: 1 punkt ładowania aut elektrycznych na 10 lub 20 miejsc parkingowych. Kogo dotyczy?

Zbliżające się zmiany prawne w zakresie eMobility przyniosą w Polsce potrzebę szybkiej elektryfikacji parkingów. Dlatego E.ON Polska prezentuje przewodnik po wybranych zagadnieniach dotyczących obowiązujących i przyszłych regulacji w obszarze elektromobilności. Materiał powstał we współpracy z zespołem Dekarbonizacji kancelarii prawnej Osborne Clarke oraz firmą doradztwa podatkowego MDDP. Jest on kierowany do właścicieli i zarządców nieruchomości komercyjnych.

Chcesz potańczyć? 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania na organizację potańcówki czeka na chętnych. Bez wkładu własnego.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi uruchamia program Potańcówki Wiejskie. Można dostać 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania, bez wkładu własnego, ale trzeba nawiązać współpracę z wykonawcami tradycyjnej muzyki danej społeczności lokalnej.

REKLAMA

Elektroniczne listy polecone z potwierdzeniem odbioru. Nowa usługa Poczty Polskiej: e-Doręczenia. Jak dołączyć firmę do systemu e-Doręczeń?

Już niedługo zostanie wdrożona nowa usługa Poczty Polskiej e-Doręczenia. To prawdziwa rewolucja, która ma w dalszej perspektywie zastąpić tradycyjną papierową korespondencję wysyłaną do osób prywatnych, urzędów czy firm. Bank Pocztowy przeprowadził właśnie testy tej usługi z wykorzystaniem udostępnionego przez Pocztę Polską interfejsu API. Po jej wdrożeniu, zamiast osobistych wizyt w urzędzie pocztowym, fizycznego odbierania i wysyłania listów poleconych oraz archiwizowania papierowej korespondencji, będzie można dokonać wysyłki pisma w formie elektronicznej. Ta nowinka, to efekt wchodzącego w życie od października 2024 r. ułatwienia dla obywateli w postaci elektronicznego adresu do e-Doręczeń. 

Kto będzie musiał oddać 13. emeryturę? Niektórzy seniorzy powinni to sprawdzić

Niektórzy seniorzy będą musieli zwrócić 13. emeryturę. Pożegnanie z "trzynastką" dotyczy emerytów, którzy przekroczyli kwotowy limit dorabiania do emerytury. Dowiedz się, ile wynosi taki limit w 2024 roku, czy ta sytuacja dotyczy Ciebie?

Kolejni funkcjonariusze mają podwyżki. Nawet do 16 100 zł

Tym razem podwyżki dla funkcjonariuszy ABW – przyznano im podwyżki pensji i dodatków.

Anita Noskowska-Piątkowska: Postulat stałych podwyżek w służbie cywilnej

Szefowa służby cywilnej: będę postulowała stały wzrost wynagrodzenia w służbie cywilnej.

REKLAMA

Matura 2024. Co trzeba umieć na maturę z języka angielskiego? Wymagania egzaminacyjne

W jakim terminie odbywa się egzamin z języka angielskiego? Jakie są wymagania egzaminacyjne na maturze z tego przedmiotu? 

Dziś Sejm rozpoczyna trzydniowe posiedzenie - co się wydarzy? Harmonogram obrad w dniach 24-25-26 kwietnia

Dzisiaj, 24 kwietnia Sejm rozpoczyna trzydniowe posiedzenie. Jak będzie przebiegał plan obrad? Jakie projekty ustawa będą procedowane przez parlamentarzystów? Pełny harmonogram obrad Sejmu w dniach 24-25-26 kwietnia 2024 roku.

REKLAMA