reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Postępowanie sądowe > Co zrobić gdy do wyroku sądu zakradł się błąd?

Co zrobić gdy do wyroku sądu zakradł się błąd?

Niekiedy w treści samej sentencji wyroku, jak też w jego uzasadnieniu mogą znaleźć się widoczne błędy pisarskie albo rachunkowe. Mogą one mieć istotne znaczenie dla powoda i pozwanego. Co z nimi zrobić?

Sprostowanie wyroku

Co do zasady po wydaniu wyroku nie ma możliwości jego zmiany w tej samej instancji. Istnieją jednak sytuacje, które mogą wpływać na treść wydanego orzeczenia. Chodzi bowiem o możliwość sprostowania.

Taka sytuacja została wskazana w treści art. 350 Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z paragrafem nr 1 sąd może z urzędu sprostować w wyroku niedokładności, błędy pisarskie albo rachunkowe lub inne oczywiste omyłki. Pomimo tego, iż w treści przepisu określone zostało uprawnienie sądu do prostowania z urzędu (a więc bez inicjatywy samej strony), to nie ulega wątpliwości że sprostowanie może być dokonane również na wniosek strony.

Zobacz: Zwolnienie od kosztów sądowych

Wniosek strony

Wniosek o sprostowanie może być wniesiony przez każdą ze stron procesu (powoda, jak i pozwanego), jak również każdego, kogo wyrok może dotyczyć. Wniosek taki powinien odpowiadać wymogom pisma procesowego, zawierać oznaczenie stron, sygnaturę sprawy, a także wyraźnie żądanie sprostowania, wskazanie omyłki.

Wnoszę o sprostowanie oczywistej omyłki w kwestii oznaczenia pozwanego, którym jest XTYZ spółka z o.o. Tymczasem w wyroku z dnia ……….. figuruje XTYZ spółka akcyjna.

Co można prostować

Kwestie prostowania określonych kwestii wyznaczają ramy oznaczone właśnie w treści art. 350 par. 1 Kodeksu postępowania cywilnego, który wskazuje na to, iż sprostowaniu mogą ulec niedokładności, błędy pisarskie albo rachunkowe lub inne oczywiste omyłki. Chodzi tutaj o przypadku sytuacje w których użyte zostały nieprawidłowe wyrazy w wyroku, brak jest określonych słów, czy również różnego rodzaju literówki.

Sąd w wyroku stwierdził, że „odrzuca” ale nie stwierdził, ze chodzi o „odrzucenie powództwa”.  W  komparycji wyroku źle określono pozwanego, przekręcając jego nazwisko.

W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę sądu na zauważone nieprawidłowości. Należy pamiętać zwłaszcza o tym w przypadku literówek w oznaczeniu stron. Jest ono bowiem o tyle istotne, że w większości wypadków wyroki sądowe są wiążące tylko między stronami (powód i pozwany) stąd też istotne jest takie określenie każdej z nich, by nie pozostawały żadne wątpliwości.

Zobacz: Klauzula wykonalności na następcę prawnego dłużnika

Omyłka rachunkowa to z kolei omyłka w dodawaniu, dzieleniu itd. Może to dotyczyć sytuacji, w której sąd zasądzi kwotę 90.000 zł, w sytuacji, gdy z uzasadnienia wyroku wychodzi, iż powinien był zasądzić 100.000. Należy jednak pamiętać o tym, że czym innym jest błędne zsumowanie zasądzonych roszczeń, a czym innym jest pominięcie określonych żądań powoda.

PRZYKŁAD NR 1: Powód X w jednym pozwie domaga się zapłaty 11 tys. zł z tytułu jednej umowy i 33 tys. zł z tytułu drugiej umowy. Sąd w wyroku zasądza obydwa roszczenia, ale po zsumowaniu podaje jedynie kwotę 40 tys. zł.
PRZYKŁAD NR 2: Powód X w jednym pozwie domaga się zapłaty 11 tys. zł z tytułu jednej umowy i 33 tys. zł z tytułu drugiej umowy. Sąd zasądza roszczenie jedynie z drugiej umowy (33 tys. zł), nie wspominając słowem o rozstrzygnięciu w sprawie pierwszej umowy (11 tys. zł).

W takiej sytuacji bardziej prawidłowe będzie nie sprostowanie a uzupełnienie wyroku sądu (art. 351 Kodeksu postępowania cywilnego).

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Chylińska

Architekt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama