reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Opłaty i koszty > Zwolnienie od kosztów sądowych

Zwolnienie od kosztów sądowych

Występowanie z roszczeniami cywilnymi na drogę sądową wiąże się z obowiązkiem ponoszenia ciężaru kosztów sądowych, w tym opłat od wnoszonych pism. W pewnych sytuacjach określone osoby będą podlegały zwolnieniu. Kto i kiedy?

Koszty sądowe

Decydując się na skierowanie naszego roszczenia cywilnego na drogę postępowania sądowego będziemy musieli co do zasady ponieść określone koszty. W przypadku procesu w przypadku wygranej będziemy mogli jednak ubiegać się o ich zwrot od strony przegranej.

Wśród kosztów, jakie będą wiązały się z sądowym dochodzeniem roszczeń należy wskazać przede wszystkim opłatę sądową, która będzie pobierana od pism procesowych. W wypadku powoda opłacie przede wszystkim będzie podlegał pozew.

Ile wynosi opłata od pozwu? Sprawdź w serwisie Opłaty i koszty

Wysokość opłaty będzie zależała od treści naszego pisma i rodzaju sprawy. W określonej sytuacji może bowiem chodzić o uiszczenie stałej opłaty w wysokości z góry określonej, jak również opłaty stosunkowej, której wysokość zależy od wartości przedmiotu sporu.

Opłata w stałej wysokość będzie pobierana od pozwu rozwodowego – będzie to 600 zł. Z kolei w przypadku roszczenia majątkowego (np. żądania odszkodowania, czy wypłaty zaległego czynszu z tytułu umowy najmu) będzie to 5 proc. wartości naszego roszczenia.

Wysokość opłat od pism procesowych została określona w przepisach ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

Zobacz: Jaka jest opłata sądowa za zasiedzenie?

Zwolnienie od kosztów sądowych

Obowiązek uiszczenia opłaty nie ma jednak charakteru absolutnego. Na zwolnienie od niego mogą liczyć osoby, których stan majątkowy nie pozwala na opłacenie pisma bez uszczerbku dla utrzymania ich lub członków ich rodziny. Takie zwolnienie nastąpi na wniosek strony.

Poza tym należy jeszcze wspomnieć sytuacje, w których zwolnienie następuje na mocy ustawy. Chodzi tutaj o przypadki wymienione w ustawie o kosztach sądowych. I tak zgodnie z art. 96 od kosztów sądowych będzie zwolniona m.in. osoba, która dochodzi ustalenia ojcostwa lub macierzyństwa, jak również roszczeń z tym związanych. Na zwolnienie od kosztów będzie można także liczyć przy dochodzeniu roszczeń o alimenty, czy też w sprawach konsumenckich o uznanie postanowień umowy za niedozwolone.

Zwolnieni będą również pracownicy w sprawach z ich powództwa, czy odwołań, jednakże tylko w sytuacji, gdy wartość ich roszczeń nie przekracza 50 tys. zł. Zwolnienie nie obejmuje opłat od apelacji, zażaleń, za które trzeba uiścić opłatę podstawową w wysokości 30 zł.

Lista podmiotów zwolnionych z mocy ustawy od kosztów sądowych znajduje się w art. 96 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kto może liczyć na zwolnienie od kosztów sądowych? fot. Fotolia
Kto może liczyć na zwolnienie od kosztów sądowych? fot. Fotolia

PIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama