REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie od kosztów sądowych

Redakcja
Kto może liczyć na zwolnienie od kosztów sądowych? fot. Fotolia
Kto może liczyć na zwolnienie od kosztów sądowych? fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Występowanie z roszczeniami cywilnymi na drogę sądową wiąże się z obowiązkiem ponoszenia ciężaru kosztów sądowych, w tym opłat od wnoszonych pism. W pewnych sytuacjach określone osoby będą podlegały zwolnieniu. Kto i kiedy?

Koszty sądowe

Decydując się na skierowanie naszego roszczenia cywilnego na drogę postępowania sądowego będziemy musieli co do zasady ponieść określone koszty. W przypadku procesu w przypadku wygranej będziemy mogli jednak ubiegać się o ich zwrot od strony przegranej.

REKLAMA

Wśród kosztów, jakie będą wiązały się z sądowym dochodzeniem roszczeń należy wskazać przede wszystkim opłatę sądową, która będzie pobierana od pism procesowych. W wypadku powoda opłacie przede wszystkim będzie podlegał pozew.

Ile wynosi opłata od pozwu? Sprawdź w serwisie Opłaty i koszty

REKLAMA

Wysokość opłaty będzie zależała od treści naszego pisma i rodzaju sprawy. W określonej sytuacji może bowiem chodzić o uiszczenie stałej opłaty w wysokości z góry określonej, jak również opłaty stosunkowej, której wysokość zależy od wartości przedmiotu sporu.

Opłata w stałej wysokość będzie pobierana od pozwu rozwodowego – będzie to 600 zł. Z kolei w przypadku roszczenia majątkowego (np. żądania odszkodowania, czy wypłaty zaległego czynszu z tytułu umowy najmu) będzie to 5 proc. wartości naszego roszczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wysokość opłat od pism procesowych została określona w przepisach ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

Zobacz: Jaka jest opłata sądowa za zasiedzenie?

Zwolnienie od kosztów sądowych

Obowiązek uiszczenia opłaty nie ma jednak charakteru absolutnego. Na zwolnienie od niego mogą liczyć osoby, których stan majątkowy nie pozwala na opłacenie pisma bez uszczerbku dla utrzymania ich lub członków ich rodziny. Takie zwolnienie nastąpi na wniosek strony.

REKLAMA

Poza tym należy jeszcze wspomnieć sytuacje, w których zwolnienie następuje na mocy ustawy. Chodzi tutaj o przypadki wymienione w ustawie o kosztach sądowych. I tak zgodnie z art. 96 od kosztów sądowych będzie zwolniona m.in. osoba, która dochodzi ustalenia ojcostwa lub macierzyństwa, jak również roszczeń z tym związanych. Na zwolnienie od kosztów będzie można także liczyć przy dochodzeniu roszczeń o alimenty, czy też w sprawach konsumenckich o uznanie postanowień umowy za niedozwolone.

Zwolnieni będą również pracownicy w sprawach z ich powództwa, czy odwołań, jednakże tylko w sytuacji, gdy wartość ich roszczeń nie przekracza 50 tys. zł. Zwolnienie nie obejmuje opłat od apelacji, zażaleń, za które trzeba uiścić opłatę podstawową w wysokości 30 zł.

Lista podmiotów zwolnionych z mocy ustawy od kosztów sądowych znajduje się w art. 96 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister edukacji narodowej zapowiada: Nauczyciele otrzymają podwyżki już w marcu, a od września uczniowie bez prac domowych

  Nauczyciele powinni godnie zarabiać. Otrzymają podwyżki już w marcu z wyrównaniem od 1 stycznia – zapowiada Barbara Nowacka. Szefowa resortu oświaty obiecuje też, że od 1 września nastąpi odejście od obowiązkowych i ocenianych prac domowych.

  Phishing – co to jest, jak się bronić i odzyskać pieniądze?

  Phishing to rodzaj cyberataku prowadzący do wyłudzenia wrażliwych danych i kradzieży oszczędności zgromadzonych na koncie. Jak bronić się przed phishingiem, gdy padło się jego ofiarą? Można wyróżnić dwie drogi – karną i cywilną. Jak odzyskać pieniądze skradzione z konta bankowego?

  Odprawa emerytalna. Raz podlega opodatkowaniu, a innym razem nie. Sprawdź, czego powinieneś dopilnować, by nie stracić pieniędzy.

  Odprawa emerytalna może podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ale może też być od niego zwolniona. Decydują szczegóły i czasami pojedyncze dni. Warto wiedzieć, czego trzeba dopilnować.

  Umowa przedwstępna – przepisy, orzecznictwo, przykłady

  Jest wiele różnych umów, które można zawrzeć. Część z nich to umowy nazwane, a inne to nienazwane. Specyficzną umową jest umowa przedwstępna. Ma ona na celu zawarcie w przyszłości kolejnej, docelowej, konkretnej umowy, która ma być podstawą określonych praw i zobowiązań. Nie każdy bowiem jest w stanie zawrzeć planowaną umowę już teraz, ale chciałby uczynić konkretne przygotowania do tego.

  REKLAMA

  Ważny obowiązek dla dorabiających rencistów i wcześniejszych emerytów. ZUS przypomina o terminie

  Do 29 lutego 2024 r. renciści i wcześniejsi emeryci muszą rozliczyć się z dodatkowych zarobków. W jakiej formie trzeba to zrobić? Kto może dorabiać bez limitów?

  Te same ładowarki do telefonów komórkowych, laptopów, tabletów, słuchawek, konsol i innych urządzeń. Jednolite, uniwersalne gniazdo USB-C. Od kiedy? Jest już projekt polskich przepisów

  W dniu 26 lutego 2024 r. został opublikowany projekt nowej ustawy - Prawo komunikacji elektronicznej. Oprócz bardzo licznych zmian kompleksowo regulujących sektor łączności elektronicznej, w tym projekcie znalazły się też przepisy wdrażające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2022/2380, której celem jest stosowanie wspólnych ładowarek do telefonów komórkowych i innych podobnych urządzeń i wprowadzenie jednolitego, uniwersalnego gniazda ładowania urządzeń elektronicznych (USB typu C). Przepisy te mają też uregulować  wprowadzenie zharmonizowanej technologii szybkiego ładowania – poprzez wymóg stosowania ujednoliconego protokołu komunikacyjnego w zakresie ładowania.

  Trasa protestu rolników 27 lutego w Warszawie. Kolejna manifestacja w marcu? [E. Plater, A.Jerozolimskie, Rondo de Gaulle’a .....]

  Na Facebooku Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych poinformowało o trasie protestu rolników 27 lutego 2024 r. Jest jednak zapowiadany kolejny protest na 7 i 8 marca 2024 r. Współorganizują go centralne związków zawodowych, które przystąpiły do strajku. 

  Wyższe dodatki do emerytur i rent 2024. Jakie kwoty od 1 marca? Pielęgnacyjny 330,07 zł, ryczałt energetyczny 299,82 zł

  ZUS informuje, że od 1 marca 2024 r. nastąpi coroczna waloryzacja emerytur i rent, a także dodatków do tych świadczeń. W 2024 roku podwyżka będzie wyłącznie procentowa, a wskaźnik waloryzacji wyniesie 112,12 proc. Ile wyniosą po waloryzacji dodatki do emerytur i rent? ZUS podał już te kwoty. 

  REKLAMA

  Rada rodziców – jej status budzi wątpliwości. Sprawdź, czy w szkole twojego dziecka prawidłowo dokumentuje się wydatki ze wspólnych pieniędzy.

  Rady rodziców są organami pomocniczymi szkół. Choć działają na ich terenie, to reprezentują ogół rodziców. Skoro nie mogą posiadać NIP i być podatnikami VAT, to jak powinny dokumentować dokonywane zakupy?

  Jak zastrzec PESEL? Po co to robić?

  Po co się zastrzega PESEL? Jak to zrobić? Czy można cofnąć zastrzeżenie PESEL-u? Podpowiadamy.

  REKLAMA