reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Pozwy pracownicze > Kiedy można wystąpić o sprostowanie świadectwa pracy?

Kiedy można wystąpić o sprostowanie świadectwa pracy?

Pracodawca ma obowiązek wydać każdemu pracownikowi świadectwo pracy. Musi uczynić to niezwłocznie po ustaniu lub rozwiązaniu stosunku pracy. Nie zawsze jednak świadectwo pracy zawiera prawdziwe dane. W takiej sytuacji pracownik ma określone przez kodeks pracy uprawnienia.

Prostowanie świadectwa pracy przez sąd jest ostatecznością. Pracownik w pierwszej kolejności powinien zwrócić się do pracodawcy z wnioskiem o sprostowanie świadectwa pracy. Ma na to 7 dni liczone od dnia wydania dokumentu. Dopiero gdy pracodawca odmówi wydania świadectwa pracy pracownik może udać się do sądu.

Sąd

Właściwym rzeczowo sądem do rozpatrywania tego rodzaju pozwów jest zawsze sąd rejonowy - wynika to z art. 461 par. 2 kodeksu postępowania cywilnego.
Natomiast właściwy miejscowo sąd może wybrać powód. Zgodnie z procedurą cywilną można wybrać:

  • sąd ogólnej właściwości pozwanego,
  • sąd miejsca wykonywania pracy,
  • sąd miejsca położenia zakładu pracy.

W tym wypadku mamy do czynienia z właściwością przemienną sądu.

Powód

Powodem w takiej sprawie będzie zawsze pracownik. W pozwie musi on podać swoje imiona i nazwisko, a także dokładny adres zamieszkania a gdy zachodzi taka potrzeba również adres do doręczeń.

Pozwany

Pozwanym jest przy tego rodzaju pozwach pracodawca. Pracodawcą, jak wiadomo, może być zarówno osoba fizyczna, jak również inny podmiot prawa. W wypadku osoby fizycznej należy podać jej imiona i nazwiska a także firmę, pod którą prowadzi działalność gospodarczą. Gdy pracodawcą jest jednostka organizacyjna, tedy trzeba podać jej nazwę oraz siedzibę. W pozwie należy podać adres podmiotu figurujący w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Termin

Kodeks pracy ogranicza czas w jakim pracownik może wystąpić o sprostowanie świadectwa pracy. Może to uczynić w ciągu 7 dni od dnia w którym pracodawca odmówił mu sprostowania świadectwa pracy.

Treść żądania

W treści żądania powód musi wnieść o sprostowanie świadectwa pracy. Musi podać, które postanowienia świadectwa pracy sąd ma sprostować oraz to co ma być nową treścią dokumentu. W tym miejscu może wnieść również o zwrot kosztów postępowania.

Uzasadnienie

W uzasadnieniu powód powinien przedstawić wszystkie okoliczności, które uzasadniają jego roszczenie. W szczególności powinien przedstawić dowody na to, że świadectwo pracy jest sformułowane błędnie.

Podpis

Pozew powinien być podpisany. Pozew powinien ponadto zawierać wymienienie wszystkich załączników oraz być zaopatrzonym w datę oraz oznaczenie miejsca sporządzenia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wydanie świadectwa pracy - obowiązek pracodawcy./ fot. Fotolia
Wydanie świadectwa pracy - obowiązek pracodawcy./ fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

RT Tax Poland

Założona w 2000 roku firma jest obecnie jednym ze światowych liderów. Oferuje usługi zwrotu podatku dla osób, które pracowały za granicą. RT Tax posiada około 400 przedstawicielstw w 40 krajach na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama