reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Postępowanie sądowe > Nowelizacja KPC – przegląd zmian (cz. 3)

Nowelizacja KPC – przegląd zmian (cz. 3)

Zmiany w kodeksie postępowania cywilnego, jakie weszły w życie 3 maja 2012 r. stanowić będą pewną rewolucję z zakresie postępowania zwykłego. Od 3 maja strony będą obarczone ciężarem wspierania postępowania.

Likwidacja odrębnego postępowania gospodarczego spowodowała, że sprawy gospodarcze będą, tak jak większość innych spraw, rozpatrywane w postępowaniu ogólnym. Stąd też głębokiej modyfikacji podlegają podstawowe reguły tego trybu. Cel przyświecający ustawodawcy opierał się na założeniu, iż zmiany mają poprawić szybkość prowadzonego postępowania tak, by zapewnić efektywną ochronę prawną.

Przede wszystkim ma się to opierać na nałożeniu na strony postępowania ciężaru wspierania prowadzonego  postępowania, koncentracji materiału dowodowego oraz zdyscyplinowaniu stron wobec próby przedłużania procesu. Generalnym wyrazem tej idei jest nowy art. 3 kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym strony i uczestnicy postępowania obowiązani są dokonywać czynności procesowych zgodnie z dobrymi obyczajami, dawać wyjaśnienia co do okoliczności sprawy zgodnie z prawdą i bez zatajania czegokolwiek oraz przedstawiać dowody.

Najistotniejsze znaczenie z punktu widzenia praktyki procesowej będą miały zmiany w brzmieniu art. 207 i 217 kodeksu postępowania cywilnego.

Nowy art. 207

Tak jak w dotychczasowym procesie utrzymana została dobrowolność wniesienia przez stronę pozwaną odpowiedzi na pozew. Niemniej, rozszerzeniu uległ zakres, w których przewodniczący może nakazać stronie wniesienie odpowiedzi w oznaczonym terminie, nie krótszym niż dwa tygodnie. Wcześniej ograniczało się to do spraw zawiłych lub rozrachunkowych. Od nowelizacji taka możliwość istnieje w każdej sprawie.

Poważną zmianę określa art. 207 § 3, zgodnie z którym składanie pism przygotowawczych w toku sprawy będzie mogło nastąpić jedynie wtedy, gdy sąd tak postanowi. Innymi słowy strona nie będzie władna samodzielnie przedstawiać pism procesowych. Wyjątek w tej mierze będzie dotyczył jedynie pisma zawierającego wyłącznie wniosek o przeprowadzenie dowodu.

Wedle art. 207 § 7 wniesienie spóźnionej odpowiedzi albo pisma przygotowawczego, na wniesienie którego sąd nie wyraził zgody, będzie obligatoryjnie podlegać zwrotowi.

Zobacz serwis: W sądzie

Konsekwencje

Powyższe zasady oznaczać będą, że strony muszą zachować większą dyscyplinę w działaniu. Sąd pomija spóźnione twierdzenia i dowody, chyba że strona uprawdopodobni, że nie zgłosiła ich w pozwie, odpowiedzi na pozew lub dalszym piśmie przygotowawczym bez swojej winy lub że uwzględnienie spóźnionych twierdzeń i dowodów nie spowoduje zwłoki w rozpoznaniu sprawy albo że występują inne wyjątkowe okoliczności.

Oznacza to, że zgłaszanie twierdzeń i dowodów poza pozwem i odpowiedzią na pozew (ewentualnie jeżeli sąd wyrazi zgodę poza pismem przygotowawczym) będzie podlegać ocenie sądu co do terminowości. Sąd oceni, czy strona mogła zgłosić dane twierdzenie lub dowód wcześniej, biorąc pod uwagę tok sprawy. Uznanie, że wniosek jest spóźniony będzie obligatoryjnie oznaczał jego pominięcie.

Prawnik.pl poleca: Zmiany w KPC w 2012 roku

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

mKsiegowa.pl program księgowy

mKsiegowa.pl to program księgowy online dla spółek, stowarzyszeń i fundacji. Magazyn online. Efaktura.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama