reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Sprawy gospodarcze > Nowelizacja kpc - znika postępowanie gospodarcze

Nowelizacja kpc - znika postępowanie gospodarcze

Wejście życie zmienionych przepisów Kodeksu postępowania cywilnego likwiduje odrębną procedurę gospodarczą. Oznacza to, iż spory sądowe w sprawach gospodarczych będą toczyły się według zasad ogólnych. Warto jednak pamiętać, iż nowelizacja wprowadza kilka ważnych zmian w postępowaniu.

Co zamiast prekluzji dowodowej?

Zmiany mają sprawić, by strony procesu – pomimo braku prekluzji dowodowej – przytaczały fakty i dowody w możliwie najszybszym czasie. Mają temu służyć przepisy art. 207 i 217 k.p.c. Pierwszy z nich przewiduje możliwość zarządzenia przez przewodniczącego wniesienia odpowiedzi na pozew w wyznaczonym terminie, nie krótszym niż dwa tygodnie. Dotyczy to wszystkich spraw, a nie – jak dotychczas – spraw zawiłych lub rozrachunkowych.

Ponadto, przed pierwszym posiedzeniem wyznaczonym na rozprawę przewodniczący może zobowiązać strony do złożenia dalszych pism przygotowawczych. Oznacza przy tym porządek ich składania, termin i okoliczności, jakie mają zostać wyjaśnione. W toku sprawy złożenie pism przygotowawczych następuje tylko wtedy, gdy sąd tak postanowi, chyba że pismo obejmuje wyłącznie wniosek o przeprowadzenie dowodu.

Polecamy: Zmiany w KPC w 2012 roku

Nowe przepisy stanowią, iż konsekwencją złożenia spóźnionych dowodów jest ich pominięcie przez sąd. Wyjątkiem są tu sytuacje, w których strona uprawdopodobni, iż nie zgłosiła twierdzeń i dowodów w pozwie, odpowiedzi na pozew lub dalszym piśmie przygotowawczym bez swojej winy lub że uwzględnienie spóźnionych twierdzeń i dowodów nie spowoduje zwłoki w rozpoznaniu sprawy albo że występują inne wyjątkowe okoliczności.

Złożenie odpowiedzi na pozew po wyznaczonym przez sąd terminie skutkuje zwrotem pisma przez sąd. Taka sama sankcja przewidziana jest w przypadku złożenia pisma przygotowawczego z naruszeniem z naruszeniem porządku i terminu i okoliczności, wskazanych przez sąd (art. 207 § 7 k.p.c. ).

Dyscyplinowaniu stron ma służyć również znowelizowany art. 217 k.p.c. stanowi on, iż sąd pominie spóźnione twierdzenia i dowody strony, chyba że uprawdopodobni ona, iż nie zgłosiła ich we właściwym czasie bez swojej winy lub że uwzględnienie spóźnionych twierdzeń i dowodów nie spowoduje zwłoki w rozpoznaniu sprawy albo że występują inne dodatkowe okoliczności. Warto jednak pamiętać, iż sąd pominie twierdzenia i dowody, jeżeli są one powoływane jedynie dla zwłoki lub okoliczności sporne zostały już dostatecznie wyjaśnione.

Omawiane zmiany wchodzą w życie z dniem 3 maja 2012 r.

Wydziały gospodarcze pozostają

W sądach pozostaną wydziały gospodarcze. Będą one właściwe do rozpoznawania spraw gospodarczych. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 2 ust. 1. ustawy z dnia 24 maja 1989 r. o rozpoznawaniu przez sądy spraw gospodarczych, sprawami gospodarczymi są sprawy ze stosunków cywilnych między przedsiębiorcami w zakresie prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Zawadzki

Pasjonat motoryzacji, pracownik warsztatu mechanicznego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama