| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Sprawy gospodarcze > Nowelizacja kpc - znika postępowanie gospodarcze

Nowelizacja kpc - znika postępowanie gospodarcze

Wejście życie zmienionych przepisów Kodeksu postępowania cywilnego likwiduje odrębną procedurę gospodarczą. Oznacza to, iż spory sądowe w sprawach gospodarczych będą toczyły się według zasad ogólnych. Warto jednak pamiętać, iż nowelizacja wprowadza kilka ważnych zmian w postępowaniu.

Co zamiast prekluzji dowodowej?

Zmiany mają sprawić, by strony procesu – pomimo braku prekluzji dowodowej – przytaczały fakty i dowody w możliwie najszybszym czasie. Mają temu służyć przepisy art. 207 i 217 k.p.c. Pierwszy z nich przewiduje możliwość zarządzenia przez przewodniczącego wniesienia odpowiedzi na pozew w wyznaczonym terminie, nie krótszym niż dwa tygodnie. Dotyczy to wszystkich spraw, a nie – jak dotychczas – spraw zawiłych lub rozrachunkowych.

Ponadto, przed pierwszym posiedzeniem wyznaczonym na rozprawę przewodniczący może zobowiązać strony do złożenia dalszych pism przygotowawczych. Oznacza przy tym porządek ich składania, termin i okoliczności, jakie mają zostać wyjaśnione. W toku sprawy złożenie pism przygotowawczych następuje tylko wtedy, gdy sąd tak postanowi, chyba że pismo obejmuje wyłącznie wniosek o przeprowadzenie dowodu.

Polecamy: Zmiany w KPC w 2012 roku

Nowe przepisy stanowią, iż konsekwencją złożenia spóźnionych dowodów jest ich pominięcie przez sąd. Wyjątkiem są tu sytuacje, w których strona uprawdopodobni, iż nie zgłosiła twierdzeń i dowodów w pozwie, odpowiedzi na pozew lub dalszym piśmie przygotowawczym bez swojej winy lub że uwzględnienie spóźnionych twierdzeń i dowodów nie spowoduje zwłoki w rozpoznaniu sprawy albo że występują inne wyjątkowe okoliczności.

Złożenie odpowiedzi na pozew po wyznaczonym przez sąd terminie skutkuje zwrotem pisma przez sąd. Taka sama sankcja przewidziana jest w przypadku złożenia pisma przygotowawczego z naruszeniem z naruszeniem porządku i terminu i okoliczności, wskazanych przez sąd (art. 207 § 7 k.p.c. ).

Dyscyplinowaniu stron ma służyć również znowelizowany art. 217 k.p.c. stanowi on, iż sąd pominie spóźnione twierdzenia i dowody strony, chyba że uprawdopodobni ona, iż nie zgłosiła ich we właściwym czasie bez swojej winy lub że uwzględnienie spóźnionych twierdzeń i dowodów nie spowoduje zwłoki w rozpoznaniu sprawy albo że występują inne dodatkowe okoliczności. Warto jednak pamiętać, iż sąd pominie twierdzenia i dowody, jeżeli są one powoływane jedynie dla zwłoki lub okoliczności sporne zostały już dostatecznie wyjaśnione.

Omawiane zmiany wchodzą w życie z dniem 3 maja 2012 r.

Wydziały gospodarcze pozostają

W sądach pozostaną wydziały gospodarcze. Będą one właściwe do rozpoznawania spraw gospodarczych. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 2 ust. 1. ustawy z dnia 24 maja 1989 r. o rozpoznawaniu przez sądy spraw gospodarczych, sprawami gospodarczymi są sprawy ze stosunków cywilnych między przedsiębiorcami w zakresie prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Dębska

Prawnik i menadżer LexOmni.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »