reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Więziennictwo > Areszt tymczasowy > Fakultatywne odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności

Fakultatywne odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności

Polskie prawo wykonawcze przewiduje możliwość fakultatywnego odroczenia wykonania kary pozbawiania wolności przez sąd. Dla zastosowania wymienionej instytucji podstawowe znaczenie mają okoliczności dotyczące osoby samego skazanego. Przepisy modyfikują także zasady odraczania wykonania kary na korzyść kobiet ciężarnych oraz matek sprawujących opiekę nad dzieckiem do lat trzech po porodzie.

Ogólne przesłanki fakultatywnego odroczenia wykonania kary

Sąd może odroczyć wykonanie kary pozbawienia wolności każdorazowo na okres nie przekraczający sześciu miesięcy. Łączny okres odroczenia wykonania kary pozbawienia wolności nie może przekroczyć jednego roku. Zgodnie z treścią art. 151 kodeksu karnego wykonawczego sąd może odroczyć wykonanie kary pozbawiania wolności jeżeli:

1. Natychmiastowe wykonanie kary pozbawienia wolności pociągnęłoby dla skazanego lub jego rodziny zbyt ciężkie skutki;

2. Gdy liczba osadzonych w zakładach karnych przekroczy w skali kraju ogólną pojemność tych zakładów przy uwzględnieniu norm powierzchni przypadającej na jednego skazanego;

3. Uzasadnione jest to ciążą skazanej lub sprawowaniem opieki nad dzieckiem do lat trzech po porodzie;

4. Nastąpiło powołanie skazanego do odbycia zasadniczej służby wojskowej, w przypadku gdy orzeczona kara pozbawienia wolności nie przekracza sześciu miesięcy.

Pobierz: Wniosek o odroczenie kary pozbawienia wolności

Okoliczności będące przedmiotem zainteresowania sądu rozpatrującego wniosek o fakultatywne odroczenie wykonania kary

Odnosząc się do przesłanki z punktu pierwszego, na którą najczęściej powołują się sami skazani stwierdzić należy, że jest ona nieprecyzyjna i wieloznaczna. Jej stosowanie w praktyce wymagać będzie od sądu określenia w jakiej sytuacji natychmiastowe wykonanie kary pozbawienia wolności przekraczać będzie zwykły i akceptowalny poziom dolegliwości dla skazanego oraz jego rodziny. Istnieć musi także związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy ciężkimi skutkami, o których mówi art. 151 kodeksu karnego wykonawczego a natychmiastowym osadzeniem w zakładzie karnym.

Każdy przypadek powinien być rozstrzygnięty indywidualnie, a głównym przedmiotem zainteresowania sądu będzie sytuacja osobista i rodzinna składającego wniosek. Pamiętać należy także, że to właśnie na składającym wniosek o odroczenie wykonania kary ciąży obowiązek dowodzenia okoliczności uzasadniających odroczenie wykonania kary. Istotnymi są także informacje o skazanym, które znajdują się w aktach sprawy, dane z przeprowadzonego wywiadu środowiskowego, opinia o skazanym sformułowana przez kuratora sądowego. Dobrym źródłem informacji jest także przeważnie sam skazany, który osobiście na posiedzeniu ma prawo zabrać głos co do okoliczności przedstawionych we wniosku o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności.

Zobacz serwis: Sprawy karne

reklama

Czytaj także

Eksperci:

Krzysztof Kudlicki

Adwokat - specjalista z zakresu prawa karnego

Rodzewicz Kudlicki & Rodzewicz

Kancelaria Adwokacka

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wniosek o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności rozpatruje sąd, który wydał wyrok w pierwszej instancji.
Wniosek o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności rozpatruje sąd, który wydał wyrok w pierwszej instancji.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Frydrych

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama