REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fakultatywne odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności

Krzysztof  Kudlicki
Adwokat - specjalista z zakresu prawa karnego
Wniosek o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności rozpatruje sąd, który wydał wyrok w pierwszej instancji.
Wniosek o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności rozpatruje sąd, który wydał wyrok w pierwszej instancji.

REKLAMA

REKLAMA

Polskie prawo wykonawcze przewiduje możliwość fakultatywnego odroczenia wykonania kary pozbawiania wolności przez sąd. Dla zastosowania wymienionej instytucji podstawowe znaczenie mają okoliczności dotyczące osoby samego skazanego. Przepisy modyfikują także zasady odraczania wykonania kary na korzyść kobiet ciężarnych oraz matek sprawujących opiekę nad dzieckiem do lat trzech po porodzie.

Ogólne przesłanki fakultatywnego odroczenia wykonania kary

Sąd może odroczyć wykonanie kary pozbawienia wolności każdorazowo na okres nie przekraczający sześciu miesięcy. Łączny okres odroczenia wykonania kary pozbawienia wolności nie może przekroczyć jednego roku. Zgodnie z treścią art. 151 kodeksu karnego wykonawczego sąd może odroczyć wykonanie kary pozbawiania wolności jeżeli:

REKLAMA

1. Natychmiastowe wykonanie kary pozbawienia wolności pociągnęłoby dla skazanego lub jego rodziny zbyt ciężkie skutki;

2. Gdy liczba osadzonych w zakładach karnych przekroczy w skali kraju ogólną pojemność tych zakładów przy uwzględnieniu norm powierzchni przypadającej na jednego skazanego;

3. Uzasadnione jest to ciążą skazanej lub sprawowaniem opieki nad dzieckiem do lat trzech po porodzie;

4. Nastąpiło powołanie skazanego do odbycia zasadniczej służby wojskowej, w przypadku gdy orzeczona kara pozbawienia wolności nie przekracza sześciu miesięcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pobierz: Wniosek o odroczenie kary pozbawienia wolności

Okoliczności będące przedmiotem zainteresowania sądu rozpatrującego wniosek o fakultatywne odroczenie wykonania kary

REKLAMA

Odnosząc się do przesłanki z punktu pierwszego, na którą najczęściej powołują się sami skazani stwierdzić należy, że jest ona nieprecyzyjna i wieloznaczna. Jej stosowanie w praktyce wymagać będzie od sądu określenia w jakiej sytuacji natychmiastowe wykonanie kary pozbawienia wolności przekraczać będzie zwykły i akceptowalny poziom dolegliwości dla skazanego oraz jego rodziny. Istnieć musi także związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy ciężkimi skutkami, o których mówi art. 151 kodeksu karnego wykonawczego a natychmiastowym osadzeniem w zakładzie karnym.

Każdy przypadek powinien być rozstrzygnięty indywidualnie, a głównym przedmiotem zainteresowania sądu będzie sytuacja osobista i rodzinna składającego wniosek. Pamiętać należy także, że to właśnie na składającym wniosek o odroczenie wykonania kary ciąży obowiązek dowodzenia okoliczności uzasadniających odroczenie wykonania kary. Istotnymi są także informacje o skazanym, które znajdują się w aktach sprawy, dane z przeprowadzonego wywiadu środowiskowego, opinia o skazanym sformułowana przez kuratora sądowego. Dobrym źródłem informacji jest także przeważnie sam skazany, który osobiście na posiedzeniu ma prawo zabrać głos co do okoliczności przedstawionych we wniosku o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Okres na jaki może być fakultatywnie odroczone wykonanie kary

Odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności może być udzielane kilkakrotnie, jednakże łączny okres wypowiedzenia nie może przekroczyć jednego roku. W przypadku kobiety ciężarnej, odroczenie może nastąpić na czas trwania ciąży. Kobieta sprawująca pieczę nad dzieckiem może wnosić o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności na okres do trzech lat po porodzie.

Okres odroczenia biegnie od dnia wydania pierwszego postanowienia w przedmiocie odroczenia wykonania kary pozbawienia wolności nie zaś od dnia gdy orzeczenie stało się wykonalne.

Zobacz serwis: Więziennictwo

Organ mogący odroczyć wykonanie kary oraz opłata za wniosek o odroczenie wykonania kary

Wniosek o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności rozpatruje sąd, który wydał wyrok w pierwszej instancji. W celu prawidłowego rozpatrzenia wniosku należy wnieść opłatę w wysokości 80 zł. Przepisy o odroczeniu wykonania kary pozbawienia wolności dotyczą także zastępczej kary orzeczonej w zamian za karę ograniczenia wolności i grzywny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA

Babciowe coraz bliżej. Senat nie wprowadził poprawek, teraz czas na prezydenta. Do wzięcia max. 1900 zł miesięcznie na dziecko

Babciowe przechodzi kolejny etap legislacyjny. Senat nie wprowadził poprawek do ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic", która zakłada trzy rodzaje świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Renta socjalna 2024

Kto się może ubiegać o rentę socjalną? Jakie warunki trzeba spełnić, aby ją otrzymać? Ile wynosi renta socjalna 2024? 

Bez jakiejkolwiek podwyżki w zasiłkach w 2025 r.? Niskie kwoty: 674 zł, 95 zł, 215,84 zł, 400 zł. Ktoś się tym zajmie? [świadczenia rodzinne]

Są cztery (prawdopodobne) przyczyny braku waloryzacji i podwyżki świadczeń rodzinnych. "Poszkodowani" to: zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego; świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny; zapomogi i świadczenia wypłacane przez gminy; jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka; 5) świadczenie rodzicielskie.

Czy Boże Ciało jest dniem wolnym w Austrii?

W Polsce Boże Ciało należy do dni ustawowo wolnych od pracy. W tym roku wypada 30 maja. A jak jest w Austrii?

REKLAMA

Wakacje składkowe bez poprawek. Jeszcze tylko podpis Prezydenta RP

W dniu 23 maja 2024 r. Senat zaakceptował bez poprawek ustawę wprowadzającą tzw. wakacje składkowe dla przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Prezydenta RP do podpisu.

Dokarmiasz tu gołębie? Grożą za to drakońskie kary, nawet 50.000 zł

Od 1 sierpnia w Hong Kongu zmienia się prawo. Osoby, które będą dokarmiać dzikie zwierzęta, w tym miejskie gołębie, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 100 000 dolarów hongkońskich (50,5 tys. złotych), i więzieniem na okres roku. 

REKLAMA