REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na czym polega klasyfikacja skazanych

Krzysztof  Kudlicki
Adwokat - specjalista z zakresu prawa karnego

REKLAMA

REKLAMA

Klasyfikacja skazanych to kolejny znany polskiemu prawu karnemu środek, który zgodnie z zamysłem ustawodawcy ma zapewnić osiągnięcie celów kary pozbawienia wolności. Klasyfikacja skazanych to także przejaw zasady indywidualizacji, należącej do podstawowych zasad wykonywania kary pozbawienia wolności.

Powody dokonywania kwalifikacji skazanych

REKLAMA

Podział skazanych odbywających karę pozbawienia wolności według normowanych prawem kryteriów ma zapobiegać szkodliwym wpływom zdemoralizowanych skazanych oraz ma zapewnić osadzonemu bezpieczeństwo osobiste. Przejście przez skazanego procedery wstępnej kwalifikacji pozwolić ma na prawidłowy wybór dla niego właściwego systemu wykonywania kary i typu zakładu karnego.

Kryteria według których dokonywana jest kwalifikacja skazanych

REKLAMA

Art. 82 kodeksu karnego wykonawczego przedstawia listę kryteriów na jakich opierać powinna się kwalifikacja skazanych. Nie jest to jednak lista wyczerpująca. Zgodnie ze wskazanym przepisem kwalifikacje skazanych dokonuje się mając na uwadze:
1) płeć;
2) wiek;
3) uprzednie odbywanie kary pozbawienia wolności;
4) umyślność lub nieumyślność czynu;
5) czas pozostałej do odbycia kary pozbawienia wolności;
6) stan zdrowia fizycznego i psychicznego, w tym stopień uzależnienia od alkoholu, środków odurzających lub psychotropowych;
7) stopień demoralizacji i zagrożenia społecznego;
8) rodzaj popełnionego przestępstwa.

Zgodnie z założeniem ustawodawcy podstawą kwalifikacji osób skazanych mają być w szczególności badania osobopoznawcze. Poznanie osoby skazanego ma ułatwić ostateczną decyzję. Kwalifikacja skazanego następuje niezwłocznie po wydaniu orzeczenia o wykonania kary pozbawienia wolności, a sam proces osobopoznawczy zazwyczaj wymaga czasu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niezależnie od wyżej wymienionych badań skazany w miarę potrzeby, jeżeli wyrazi na to zgodę, poddawany jest badaniom psychologicznym i psychiatrycznym. Sędzia penitencjarny może zarządzić przeprowadzenie tych badań także bez zgody osoby skazanej. Teoretycznie skazany może zaskarżyć decyzję sędziego penitencjarnego o zarządzeniu badań psychologicznych lub psychiatrycznych bez jego zgody. Podstawę złożenia skargi stanowi art. 7§1 kodeksu karnego wykonawczego. Trudno jednak przypuszczać by wniesiony środek w konkretnej sprawie okazał się skuteczny.- nie wiem do czego odnosi się ta uwaga

Organ dokonujący kwalifikacji skazanych

W Kodeksie karnym wykonawczym brak przepisu, który w sposób jednoznaczny przesądzałby o tym kto odpowiada za kwalifikacje skazanych. Omawianą czynność wykonuje komisja penitencjarna. Zgodnie z treścią art. 76§1 pkt 1 oraz 2 do zakresu działań tego organu należy m.in. podejmowanie decyzji o skierowaniu skazanego do zakładu karnego właściwego rodzaju i typu oraz do określonego systemu odbywania kary, o ile nie określił tego sąd w wyroku.

Zobacz serwis: Więziennictwo

W skład komisji penitencjarnej dyrektor zakładu karnego powołuje funkcjonariuszy i pracowników tego zakładu. Do udziału w pracach komisji, z głosem doradczym, dyrektor może zapraszać także inne osoby godne zaufania, zwłaszcza przedstawicieli stowarzyszeń, fundacji, organizacji i instytucji, o których mowa w art. 38 § 1 Kodeksu karnego wykonawczego, oraz kościołów i innych związków wyznaniowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

Babciowe coraz bliżej. Senat nie wprowadził poprawek, teraz czas na prezydenta. Do wzięcia max. 1900 zł miesięcznie na dziecko

Babciowe przechodzi kolejny etap legislacyjny. Senat nie wprowadził poprawek do ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic", która zakłada trzy rodzaje świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Renta socjalna 2024

Kto się może ubiegać o rentę socjalną? Jakie warunki trzeba spełnić, aby ją otrzymać? Ile wynosi renta socjalna 2024? 

Rząd: Próg dochodu w zasiłkach bez waloryzacji. Tylko 674 zł! Rodzinny 95 zł. Pielęgnacyjny 215,84 zł. Dodatek za wychowanie wciąż 400 zł

Są cztery przyczyny braku waloryzacji świadczeń rodzinnych.

REKLAMA

Czy Boże Ciało jest dniem wolnym w Austrii?

W Polsce Boże Ciało należy do dni ustawowo wolnych od pracy. W tym roku wypada 30 maja. A jak jest w Austrii?

Wakacje składkowe bez poprawek. Jeszcze tylko podpis Prezydenta RP

W dniu 23 maja 2024 r. Senat zaakceptował bez poprawek ustawę wprowadzającą tzw. wakacje składkowe dla przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Prezydenta RP do podpisu.

Dokarmiasz tu gołębie? Grożą za to drakońskie kary, nawet 50.000 zł

Od 1 sierpnia w Hong Kongu zmienia się prawo. Osoby, które będą dokarmiać dzikie zwierzęta, w tym miejskie gołębie, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 100 000 dolarów hongkońskich (50,5 tys. złotych), i więzieniem na okres roku. 

Chcesz zmienić miejsce głosowania? Możesz to zrobić za pomocą telefonu

Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że z pomocą aplikacji mObywatel 2.0 można jednorazowo zmienić miejsce głosowania. Jak to zrobić?

REKLAMA

Do 31 maja 2024 r. powiadomienie ZUS o zarobkach osób pobierających świadczenie przedemerytalne

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć powiadomienie ZUS o zarobkach osób pobierających świadczenie przedemerytalne. Na tej podstawie ZUS ustali, czy wypłacił Twoje świadczenie w prawidłowej wysokości, czy też powinno być zmniejszone lub zawieszone.

Przechodzisz na emeryturę? Kiedy korzystnie?

Osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego i udowodnienie okresu ubezpieczenia to podstawowe warunki przejścia na emeryturę. Jednak wybór momentu, w którym złożysz wniosek o emeryturę, jest także ważny. Wysokość emerytury z ZUS zależy bowiem także od miesiąca, w którym zdecydujesz się przejść na emeryturę. Kiedy najbardziej opłaca się przejść na emeryturę?

REKLAMA