REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady wykonania oraz przedawnienie kar dyscyplinarnych

Krzysztof  Kudlicki
Adwokat - specjalista z zakresu prawa karnego

REKLAMA

REKLAMA

Kodeks karny wykonawczy przedstawia zasady wykonania kar dyscyplinarnych, zakładają one konieczność jak najszybszego wykonania decyzji zapadającej w postępowaniu dyscyplinarnym.

Zasady wykonywania kar dyscyplinarnych

REKLAMA

REKLAMA

Kodeks karny wykonawczy stwierdza wprost, że kara dyscyplinarna ma być wykonana bezzwłocznie, tj. bez nieuzasadnionej zwłoki. Dyrektor zakładu karnego zobowiązany jest skierować karę do wykonania, dokonując stosownych ustaleń, a przede wszystkim dokładnie określić datę rozpoczęcia wykonywania kary. Stwierdzenie to jest konsekwencją podstawowych zasad kształtujących postępowanie dyscyplinarne jako całość. Wszczęte postępowanie dyscyplinarne powinno jak najszybciej ocenić działanie skazanego i ewentualnie ukarać go, ponieważ tylko takie postępowanie może spełnić swój podstawowy wychowawczy cel.

Od przedstawionej zasady kodeks karny wykonawczy przewiduje jednak odstępstwa. Sędzia penitencjarny może wstrzymać wykonanie kary dyscyplinarnej na czas potrzebny do wyjaśnienia okoliczności uzasadniających jej wymierzenie, a także uchylić karę dyscyplinarną z powodu jej niezasadności lub przekazać sprawę dyrektorowi zakładu karnego do ponownego rozpoznania. Jednak przepisy nie określają procedury, według której sędzia penitencjarny może skorzystać ze swoich uprawnień. Pomimo iż, dyrektor zakładu nie ma obowiązku prawnego poinformowania sędziego penitencjarnego o fakcie wydania decyzji, musi to zrobić na wniosek skazanego, którego należy o tym pouczyć, a który we własnym interesie powinien skorzystać z przysługującego mu prawa.

Jeżeli stan zdrowia skazanego uniemożliwia odbycie wymierzonej kary dyscyplinarnej w całości lub w części, wykonywanie jej należy odroczyć lub przerwać, albo zamienić na taką karę dyscyplinarną, którą skazany może odbyć. Decyzję w tym względzie podejmuje dyrektor zakładu karnego po zasięgnięciu opinii lekarza.

W czasie wykonywania kary dyscyplinarnej umieszczenia w celi izolacyjnej lekarz lub psycholog kontroluje zdolność skazanego do odbywania kary.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W czasie wykonywania kary dyscyplinarnej, o której mowa w § 3, dyrektor zakładu karnego może, w wypadkach uzasadnionych względami rodzinnymi, osobistymi lub wychowawczymi, zezwolić skazanemu na widzenie lub rozmowę telefoniczną.

Zobacz serwis: Więziennictwo

Przedawnienie karania karami dyscyplinarnymi oraz przedawnienie wykonywania orzeczonych prawomocnie kar dyscyplinarnych

Postępowanie dyscyplinarne powinno być prowadzone szybko i sprawnie. Regulacją, która ma zdopingować organy do sprawnego przeprowadzenia postępowania dyscyplinarnego jest instytucja przedawnienia zarówno karania jak i wykonania orzeczonej kary dyscyplinarnej. Wyróżnikiem omawianej instytucji w polskim prawie karnym wykonawczym są stosunkowo krótkie terminy przedawnienia. Zgodnie z art. 147 kodeksu karnego wykonawczego nie można wymierzyć kary dyscyplinarnej, jeżeli od dnia powzięcia przez przełożonego wiadomości o popełnieniu przekroczenia upłynęło 14 dni lub od dnia popełnienia przekroczenia 30 dni. Nie można rozpocząć wykonywania kary dyscyplinarnej po upływie 14 dni od jej wymierzenia.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Terminy przedawnienia nie biegną, jeżeli:

REKLAMA

1. skazany przebywa poza obrębem zakładu karnego bez zezwolenia;
2. w związku z leczeniem wynikłym z samookaleczenia;
3. w związku z zasadnym zastosowaniem wobec skazanego środków przymusu bezpośredniego;
4. w okresie zawieszenia wykonania kary dyscyplinarnej;
5. w czasie wykonywania przez skazanego takiej samej kary, wymierzonej wcześniej.

Podsumowując omawiany powyżej problem należy zacytować wyrok Sądu Apelacyjnego z Krakowa z 15 czerwca 2004 r., w którym Sąd stwierdza, że „Przepis art. 147 § 1 kodeksu karnego wykonawczego ustala dwa terminy o charakterze gwarancyjnym, 30-dniowy termin od dnia powzięcia przez uprawniony organ wiadomości o popełnieniu przewinienia uzasadniającego wymierzenie kary i 14-dniowy termin od dnia wymierzenia kary. Upływ pierwszego z nich uniemożliwia orzeczenie kary pomimo dopuszczenia się przewinienia, a upływ drugiego - powoduje, że prawidłowo orzeczona kara nie może zostać wprowadzona do wykonania”.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA