reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Więziennictwo > Skazany w postępowaniu > Prawo do wolności religijnej skazanego

Prawo do wolności religijnej skazanego

Jednym z najważniejszych uprawnień osoby odbywającej karę pozbawienia wolności jest prawo do korzystania z wolności religijnej. Uprawnienie to gwarantuje skazanemu przede wszystkim Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej.

Zgodnie z art. 53 ust 1 Konstytucji każdemu zapewnia się wolność sumienia i religii. Wolność uzewnętrzniania religii może być ograniczona jedynie w drodze ustawy i tylko wtedy, gdy jest to konieczne do ochrony bezpieczeństwa państwa, porządku publicznego, zdrowia, moralności lub wolności i praw innych osób.

Zgodnie z przytoczonym przepisem Konstytucji RP prawo do wolności religijnej skazanego obejmuje w szczególności:

1. wykonywanie praktyk religijnych;
2. bezpośrednie uczestnictwo w nabożeństwach odbywających się w zakładach karnych;
3. śledzenie nabożeństw transmitowanych przez środki masowego przekazu;
4. posiadanie niezbędnych materiałów (książek, pism i innych przedmiotów) niezbędnych do wykonywania praktyk religijnych;
5. uczestniczenie w prowadzonym w zakładzie karnym nauczaniu religii;
6. umożliwieniu odbywania spotkań indywidualnych z duchownym kościoła lub innego związku wyznaniowego.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości w sprawie regulaminu organizacyjno-porządkowego wykonywania kary pozbawienia wolności z dnia 25 sierpnia 2003 r. (Dz.U. Nr 152, poz. 1493) w „porządku wewnętrznym zakładu karnego” ustala się w szczególności także dni, godziny i miejsce odprawiania nabożeństw, odbywania spotkań religijnych oraz nauczania religii. W praktyce działanie dyrektora zakładu karnego w tym zakresie wymagać będzie jego ścisłej współpracy z przedstawicielami „kościołów” oraz „innych związków wyznaniowych”.

Zobacz serwis: Wykroczenia

Podkreślić należy, że nie ma jednolitego modelu realizowania przez skazanych omawianego powyżej prawa do wolności sumienia. Praktyka będzie zależała przede wszystkim od typu danego zakładu karnego. Zawsze jednak na administracji zakładu spoczywać będzie obowiązek stworzenia warunków, w których skazani będą mogli w jak najszerszym stopniu korzystać z przysługujących im wolności religijnych.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Rudzka Kancelaria Doradcy Podatkowego

Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze podatkowo-prawnej dużych i średnich polskich firm, międzynarodowych korporacji oraz podmiotów publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama