| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Więziennictwo > Skazany w postępowaniu > Rodzaje oraz typy zakładów karnych

Rodzaje oraz typy zakładów karnych

Karę pozbawienia wolności wykonuje się wyłącznie w zakładach karnych, które jako jednostki organizacyjne podlegają Ministrowi Sprawiedliwości. Zakłady karne nie mają jednolitego charakteru, ich typy oraz rodzaje odpowiadają znanym polskiemu prawu wykonawczemu kategoriom skazanych.

Polskiemu prawu wykonawczemu znane są następujące typy zakładów karnych:

1. zakłady karne dla młodocianych;
2. zakłady karne dla odbywających karę po raz pierwszy;
3. zakłady karne dla recydywistów penitencjarnych;
4. zakłady karne dla odbywających karę aresztu wojskowego.

Kobiety i mężczyźni i kobiety odbywają karę pozbawienia wolności oddzielnie.

Zobacz serwis: Więziennictwo

W zakładzie karnym dla młodocianych odbywają karę skazani, którzy nie ukończyli 21 roku życia (w uzasadnionych wypadkach skazany może odbywać karę w tym zakładzie po ukończeniu 21 roku życia). Jeżeli jest to uzasadnione potrzebami oddziaływania, dorosły skazany po raz pierwszy, wyróżniający się dobrą postawą, może, za swoją zgodą, odbywać karę w zakładzie karnym dla młodocianych, korzysta on wtedy z takich uprawnień jak młodociany.

1. skazani za przestępstwo umyślne na karę pozbawienia wolności lub zastępczą karę pozbawienia wolności;
2. ukarani za wykroczenia umyślne zasadniczą lub zastępczą karą aresztu;
3. skazani uprzednio odbywający wyżej wymienione kary lub karę aresztu wojskowego za umyślne przestępstwa lub wykroczenia, chyba że szczególne względy resocjalizacyjne przemawiają za skierowaniem ich do zakładu karnego dla odbywających karę po raz pierwszy.

Zobacz serwis: Sprawy karne

1. zakłady karne typu zamkniętego,
2. zakłady karne typu półotwartego,
3. zakłady karne typu otwartego.

Wszystkie one różnią się od siebie w szczególności stopniem zabezpieczenia, izolacji skazanych oraz wynikającymi z tych uwarunkowań obowiązkami i uprawnieniami w zakresie poruszania się w zakładzie i poza jego obrębem.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »