REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Życie więzienne, czyli o tym jak wygląda życie za murami zakładu karnego – część 3

Pamela Opoczka
Adwokat Krakowskiej Izby Adwokackiej
Jak wygląda życie za murami zakładu karnego?
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W dzisiejszej części opisu życia osadzonych za murami zakładu karnego poświęcę nieco uwagi zagadnieniom takim jak czynności rekreacyjne oraz edukacja więźniów.

Zajęcia więźniów

REKLAMA

Wbrew ironicznej opinii wielu osób twierdzących, że osadzeni to wylegujący się na więziennych pryczach próżniacy i nieroby żyjące z pieniędzy podatników, trzeba stwierdzić, że zakład karny to nie jest w żadnej mierze miejsce wypoczynku. Trudno mówić o zrelaksowaniu się na zaledwie kilku metrach kwadratowych z ograniczonym dostępem do światła zewnętrznego (pamiętajmy, że okna zazwyczaj są zasłaniane matowym panelem, aby uniemożliwić ewentualny kontakt więźniów z kimś z poza budynku), w dodatku pośród innych osadzonych, dzielących ciasną celę.

REKLAMA

Wiadomo jednak, że osadzeni muszą czymś zapełniać swoje długie więzienne dni, dlatego prawo gwarantuje każdemu osadzonemu możliwość wzięcia udziału w zajęciach kulturalno-oświatowych oraz zajęciach sportowych. Każdemu z nich przysługuje jednogodzinny spacer po więziennym spacerniaku. Osadzony może, ale nie musi z niego korzystać. Spacerniaki są niewielkie i otoczone murem, co stanowi dla korzystających z niego raczej przygnębiający widok, niż realną przyjemność. 

REKLAMA

W każdym zakładzie karnym prowadzi się wypożyczalnię książek i prasy dla skazanych oraz stwarza możliwość korzystania z urządzeń audiowizualnych w świetlicach i w celach mieszkalnych. Dzięki temu osadzeni „nie dziczeją”, tylko pozostają na bieżąco z informacjami ze świata zewnętrznego. 

Pamiętajmy też o bardzo urozmaiconej artystycznej twórczości więźniów. Umożliwia się im udział w zajęciach artystycznych takich jak rysunek, plastyka, malarstwo, dzięki którym mogą przelać na papier swoje emocje. Zakłady karne są pełne przeróżnych malunków więźniów, figurek z papieru, oraz innych pomysłowych tworów artystycznych. Nieraz osadzeni są angażowani charytatywnie – na przykład przygotowują na sprzedaż kartki świąteczne czy figurki, z których sprzedaży przekazuje się dochód na cele charytatywne. Zajęcia artystyczne działają kojąco i terapeutycznie na osadzonych, którzy w kreatywny sposób mogą dzięki nim zabić swój czas pozbawienia wolności.

Edukacja

Pamiętajmy także o zajęciach edukacyjnych zapewnianym osadzonym. Zakłady karne prowadzą nauczanie obowiązkowe w zakresie szkoły podstawowej, ale umożliwia się także nauczanie ponadpodstawowe, czy też przystąpienie do egzaminu maturalnego. Oferuje się również kursy zawodowe. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pierwszeństwo w uzyskaniu możliwości objęcia nauczaniem w szkole ponadpodstawowej i na kursach zawodowych mają skazani, którzy nie mają wyuczonego zawodu albo po odbyciu kary nie będą mogli go wykonywać, a także nie ukończyli 21 roku życia. Skazanym nieposiadającym wystarczających środków pieniężnych oczywiście udostępnia się bezpłatnie niezbędne podręczniki i pomoce naukowe.

Co ciekawe, w uzasadnionych wypadkach skazany może na własny koszt kształcić się w szkołach poza obrębem zakładu karnego za zgodą dyrektora zakładu. Koszty kształcenia skazanego poza obrębem zakładu karnego, ze względu na szczególne okoliczności, mogą być poniesione nawet przez sam zakład karny. Osadzeni mogą kształcić się poza zakładem karnym tylko jeżeli spełniają oni ogólnie obowiązujące wymagania w oświacie publicznej, zachowują się poprawnie oraz nie zagrażają porządkowi prawnemu.

Należy zaznaczyć, że edukacja więźniów jest niezbędna. To nie jest dla nich jakiś prezent od Państwa czy urozmaicenie czasu odbywanej kary. To niezbędny element jednego z podstawowych celów odbywania kary jakim jest resocjalizacja więźnia. Musi on być przystosowany do życia w społeczeństwie po wyjściu na wolność. Odbywając szkolenie, jest szansa, że osadzonemu łatwiej będzie znaleźć pracę po opuszczeniu placówki penitencjarnej. Ma to znaczenia zwłaszcza dla dalszego losu tych, którzy odbywają karę za oszustwa czy kradzieże – takie osoby trzeba nauczyć zarabiania i życia w uczciwy sposób. 

Adwokat Pamela Opoczka

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1100 zł do 4400 zł – tyle możesz dostać na uzyskanie wykształcenia wyższego. Sprawdź kiedy złożyć wniosek i kto ma szansę.

Od 1100 zł do 4400 zł – takie dofinansowanie można dostać na uzyskanie wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski na przyszły rok akademicki można już składać. Jednak trzeba spełnić określone warunki.

Darowizna pieniędzy od babci lub dziadka. Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Czy darowizna pieniędzy od babci lub dziadka podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? To zależy od kilku czynników określonych precyzyjnie przez ustawodawcę. Sprawdźmy, kiedy taka darowizna środków pieniężnych w gotówce jest zwolniona z podatku, a kiedy może zostać opodatkowana.

Wybory do europarlamentu 2024. Osoby niepełnosprawne powinny pamiętać o tych terminach

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 r. Wyborcy niepełnosprawni i seniorzy muszą jednak wcześniej dopełnić niezbędnych formalności, jeśli chcą skorzystać z przysługujących im uprawnień. Mają na to kilka najbliższych dni.

Dodatek do bonu energetycznego 300-600 zł. Senat obniża jedną z 4 opłat za prąd. Obniżka dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł

Oszczędność dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł dotyczy okresu od 1 lipca 2024 r. do końca grudnia 2024 r. I wynika z zawieszenia opłaty mocowej. Taka propozycja powstała w Senacie. Będzie niedługo głosowana.

REKLAMA

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. MON podało trzy wakacyjne terminy, pierwszy rusza już od 10 czerwca

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. Wojsko Polskie zaplanowało trzy terminy szkoleń w ramach programu „Wakacje z wojskiem”. Każdy termin obejmuje 27 dni. Pierwsze szkolenia MON zaplanowało w terminie od 10 czerwca do 6 lipca. Kto może skorzystać z tego szkolenia wojskowego, jak się zgłosić?

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Premier Tusk ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz dofinansowanie części wynagrodzeń pracowników. "Od czwartku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku pożaru hali targowej przy ul. Marywilskiej w Warszawie mogą się zgłaszać do ZUS o pomoc" - poinformował premier Donald Tusk. Jak dodał, w przygotowaniu są również m.in. zwolnienia podatkowe.

2519 zł dla osób niepełnosprawnych w 2025 roku? Jest plan nowego dodatku do renty socjalnej zamiast stałej podwyżki do minimalnego wynagrodzenia

Od marca 2024 r. trwają w Sejmie prace nad obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Celem tej nowelizacji miało być stałe zwiększenie kwoty renty socjalnej z obecnych 1780,96 zł brutto do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (obecnie 4242 zł brutto). Jednak 9 maja 2024 r. na posiedzeniu sejmowej podkomisji przyjęto poprawkę, zgodnie z którą uprawnionym do renty socjalnej będzie przysługiwał dodatek w kwocie stanowiącej różnicę między tym świadczeniem a wysokością minimalnego wynagrodzenia. Zmiany mają obowiązywać dopiero od 2025 roku.

Wybory do europarlamentu w 2024 r. Jak głosować?

Wybory do europarlamentu zbliżają się wielkimi krokami. Kto może głosować w kraju? Jak można oddać swój głos poza miejscem zamieszkania? Co z osobami niepełnosprawnymi? O jakich terminach warto pamiętać? Odpowiadamy!

REKLAMA

Nowe zasady funkcjonowania szkół i nowe formy kształcenia? W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst ustawy – Prawo oświatowe

W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst ustawy  – Prawo oświatowe. Jakie zmiany przepisów obejmuje?

Wypłata dodatków dla pracowników pomocy społecznej i rodzin zastępczych już możliwa. W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy

Wypłata dodatków dla pracowników pomocy społecznej i rodzin zastępczych już możliwa. W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy, na podstawie której będzie można wypłacić dodatki m.in. pracownikom pomocy społecznej i żłobków oraz zawodowym rodzinom zastępczym.

REKLAMA