| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Inne wybory > Referendum lokalne

Referendum lokalne

Referendum to inaczej głos wspólnoty samorządowej w sprawach dla niej ważnych. Poprzez referendum, lokalna społeczność może decydować o swoich obowiązkach i uprawnieniach, a zatem można powiedzieć, że pośrednio sprawuje władzę.

W jakich sprawach referendum

Referendum lokalne może być przeprowadzone praktycznie w każdej sprawie, jeżeli tylko będzie taka wola, bądź społeczności lokalnej, bądź lokalnych władz. Muszą to być jednak sprawy, które bezpośrednio dotyczą mieszkańców, ale które można w ogóle poddawać pod głosowanie. Wiadomo, że nie można przeprowadzić referendum w sprawie np. całkowitego zniesienia podatków, gdyż byłoby ono bezcelowe,

Kto może brać udział?

Swój głos w referendum mają wszyscy członkowie lokalnej społeczności, czyli stali mieszkańcy danej jednostki samorządu terytorialnego.

Zobacz również: Referendum ogólnokrajowe

Aby brać udział w głosowaniu trzeba mieć czynne prawo wyborcze, czyli mieć możliwość udziału w głosowaniu i oddania głosu. W Polsce takie prawo mają osoby, które ukończyły 18 lat, nie są ubezwłasnowolnione i prawo to nie zostało im odebrane wyrokiem sądowym.

Jak głosować

Referendum polega na udzieleniu na urzędowej karcie do głosowania pozytywnej lub negatywnej odpowiedzi na postawione pytanie lub pytania albo na dokonaniu wyboru pomiędzy zaproponowanymi wariantami.

W 2004 roku wszyscy mogliśmy wziąć udział w referendum i odpowiedzieć na pytanie, czy chcemy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, gdzie możliwymi odpowiedziami było TAK lub NIE. To jednak przykład referendum krajowego.

Inicjatywa

Referendum lokalne nie spełniałoby swojej roli, gdyby jego inicjowanie należało tylko do lokalnych władz. Dlatego też ustawodawca przewidział, że prawo do wystąpienia z inicjatywą przeprowadzenia referendum przez lokalne władze przysługuje:

  • 10% uprawnionych do głosowania mieszkańców gminy albo powiatu,
  • 5% uprawnionych do głosowania mieszkańców województwa.

Zobacz również: Obywatelska inicjatywa ustawodawcza

Oczywiście inicjowanie referendum lokalnego jest także jednym z uprawnień władz jednostek samorządu terytorialnego.

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Swój głos w referendum mają wszyscy członkowie lokalnej społeczności, czyli stali mieszkańcy danej jednostki samorządu terytorialnego.
Swój głos w referendum mają wszyscy członkowie lokalnej społeczności, czyli stali mieszkańcy danej jednostki samorządu terytorialnego.

PPK dla pracownika24.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Ślawski

Country Manager VMware w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »