| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Inne wybory > Referendum ogólnokrajowe

Referendum ogólnokrajowe

Instytucja referendum jest istotnym składnikiem życia politycznego w państwie demokratycznym. Sam termin referendum oznacza głosowanie ludowe. Jego istotą jest umożliwienie wypowiedzenia się obywatelowi w ważnej sprawie państwowej.Referendum to forma demokracji bezpośredniej, ponieważ decyzję podejmuje ogół społeczeństwa a nie jego przedstawiciele.

Instytucja referendum

Referendum polega na udzieleniu na urzędowej karcie głosowania pozytywnej lub negatywnej odpowiedzi na postawione pytanie albo pytania lub na dokonaniu wyboru między zaproponowanymi wariantami rozwiązań

Ustawa o referendum ogólnokrajowym wyróżnia kilka rodzajów głosowań:

  • Referendum w sprawie wyrażenia zgody na ratyfikację umowy międzynarodowej
  • Referendum w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa
  • Referendum zatwierdzające zmianę Konstytucji RP

Zgoda na ratyfikację umowy międzynarodowej

Przykładem pierwszego z nich było przeprowadzone w roku 2003 referendum w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej

Zgodnie z Konstytucją Rzeczpospolita Polska może na podstawie umowy międzynarodowej przekazać organizacji międzynarodowej lub organowi międzynarodowemu kompetencje organów władzy państwowej w niektórych sprawach.

Zgodę na ratyfikację takiej umowy może uchwalić parlament lub ogół obywateli w drodze referendum. Decyduje o tym Sejm podejmując uchwałę
bezwzględną większością głosów.

Referendum w sprawie wyrażenia zgody na ratyfikację umowy międzynarodowej może również zarządzić Sejm lub Prezydent za zgodą Senatu. Wynik referendum jest wiążący jeżeli wzięła w nim udział więcej niż połowa uprawnionych do głosowania.

Sprawy o szczególnym znaczeniu dla państwa

Referendum w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa zarządzić może Sejm uchwałą podjętą bezwzględną większością głosów ( 50% głosów +1) lub Prezydent za zgodą Senatu wyrażoną bezwzględną większością głosów. Wynik referendum jest wiążący jeżeli wzięła w nim udział więcej niż połowa uprawnionych do głosowania.

Sejm może postanowić o poddaniu określonej sprawy pod referendum z inicjatywy obywateli, którzy dla swojego wniosku uzyskają poparcie co najmniej 500 000 osób.

Zmiana Konstytucji

Trzeci rodzaj referendum dotyczy zmian Konstytucji. Jeżeli dotyczą one przepisów rozdziału I(Rzeczpospolita), II(Wolności, prawa i obowiązki człowieka i obywatela) lub XII (Zmiana konstytucji)- 1/5 ustawowej liczby posłów( 92 posłów),Senat lub Prezydent mogą zażądać przeprowadzenia referendum zatwierdzającego. Zmiana Konstytucji zostaje przyjęta, jeżeli za tą zmianą opowiedziała się większość głosujących.

Zobacz również: Konstytucja RP

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Referendum to forma demokracji bezpośredniej, ponieważ decyzję podejmuje ogół społeczeństwa a nie jego przedstawiciele.
Referendum to forma demokracji bezpośredniej, ponieważ decyzję podejmuje ogół społeczeństwa a nie jego przedstawiciele.

Ochrona danych pracowników. Zmiany 201969.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sadkowski i Wspólnicy

Sadkowski i Wspólnicy Spółka Komandytowa - to kancelaria prawna z dwunastoletnim doświadczeniem na rynku.  Ponad siedemdziesięcioosobowy zespół kancelarii tworzą doświadczeni radcy prawni, adwokaci i doradcy podatkowi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »