reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Inne wybory > Głosowanie za granicą

Głosowanie za granicą

Osoby przebywające za granicą również mogą wziąć udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Dla głosowania do PE za granicą konieczne jest zawiadomienie odpowiedniego konsula.

Zasada powszechności prawa wyborczego gwarantuje każdemu obywatelowi, który spełnia odpowiednie warunki, wzięcie udział w głosowaniu. Urzeczywistnieniem tej zasady jest również możliwość oddania głosu na swojego kandydata przez obywateli znajdujących się poza granicami RP.

Głosowanie - zgłoszenie

Wyborca stale zamieszkały za granicą oraz wyborca stale zamieszkały w Polsce, a przebywający czasowo za granicą, mający chęć oddać swój głos w wyborach powinien zgłosić właściwemu (ze względu na miejsce pobytu za granicą) konsulowi zamiar głosowania w obwodzie głosowania utworzonym za granicą. Zgodnie z ustawą z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112) najpóźniej w 3. dniu przed dniem wyborów należy zgłosić odpowiedni wniosek. Zatem w odniesieniu do nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego jest to dzień 22 maja 20014 roku.

Zobacz również: Wybory do PE 2014 – termin

Wniosek o wpisanie do spisu wyborców

Wniosek o wpisanie do spisu wyborców w obwodzie utworzonym za granicą składa się ustnie, pisemnie, telefonicznie, telegraficznie, telefaksem lub pocztą elektroniczną (e-mail). W zgłoszeniu podaje się: nazwisko i imiona, imię ojca, datę urodzenia, miejsce stałego zamieszkania oraz numer ważnego paszportu, miejsce i datę jego wydania. W odniesieniu do krajów UE w miejsce numeru ważnego polskiego paszportu można podać numer ważnego dowodu osobistego. Na podstawie takiego wniosku obywatel jest dopisywany do listy wyborców przez konsula.

Polecamy serwis: Wybory

Wybory do PE 2014

Kolejnym krokiem jest przybycie do lokalu obwodowej komisji wyborczej, mieszczącej się na ogół w wydziale konsularnym w dniu wyborów 22-25 maja 2014 roku między godziną 7.00 a godziną 21.00 z dokumentem potwierdzającym tożsamość, w celu oddania głosu na wybranego kandydata. 

Obwody głosowania utworzone za granicą, wchodzą w skład okręgu wyborczego właściwego dla miasta stołecznego Warszawy, dlatego wyborca może oddać głos tylko na kandydatów startujących z tego właśnie okręgu.

Zapytaj na: Forum

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Chęć udziału w głosowaniu do PE za granicą należy zgłosić do 22 maja 2014 roku./ fot. Fotolia
Chęć udziału w głosowaniu do PE za granicą należy zgłosić do 22 maja 2014 roku./ fot. Fotolia

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama