| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Inne wybory > Głosowanie za granicą

Głosowanie za granicą

Osoby przebywające za granicą również mogą wziąć udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Dla głosowania do PE za granicą konieczne jest zawiadomienie odpowiedniego konsula.

Zasada powszechności prawa wyborczego gwarantuje każdemu obywatelowi, który spełnia odpowiednie warunki, wzięcie udział w głosowaniu. Urzeczywistnieniem tej zasady jest również możliwość oddania głosu na swojego kandydata przez obywateli znajdujących się poza granicami RP.

Głosowanie - zgłoszenie

Wyborca stale zamieszkały za granicą oraz wyborca stale zamieszkały w Polsce, a przebywający czasowo za granicą, mający chęć oddać swój głos w wyborach powinien zgłosić właściwemu (ze względu na miejsce pobytu za granicą) konsulowi zamiar głosowania w obwodzie głosowania utworzonym za granicą. Zgodnie z ustawą z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112) najpóźniej w 3. dniu przed dniem wyborów należy zgłosić odpowiedni wniosek. Zatem w odniesieniu do nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego jest to dzień 22 maja 20014 roku.

Zobacz również: Wybory do PE 2014 – termin

Wniosek o wpisanie do spisu wyborców

Wniosek o wpisanie do spisu wyborców w obwodzie utworzonym za granicą składa się ustnie, pisemnie, telefonicznie, telegraficznie, telefaksem lub pocztą elektroniczną (e-mail). W zgłoszeniu podaje się: nazwisko i imiona, imię ojca, datę urodzenia, miejsce stałego zamieszkania oraz numer ważnego paszportu, miejsce i datę jego wydania. W odniesieniu do krajów UE w miejsce numeru ważnego polskiego paszportu można podać numer ważnego dowodu osobistego. Na podstawie takiego wniosku obywatel jest dopisywany do listy wyborców przez konsula.

Polecamy serwis: Wybory

Wybory do PE 2014

Kolejnym krokiem jest przybycie do lokalu obwodowej komisji wyborczej, mieszczącej się na ogół w wydziale konsularnym w dniu wyborów 22-25 maja 2014 roku między godziną 7.00 a godziną 21.00 z dokumentem potwierdzającym tożsamość, w celu oddania głosu na wybranego kandydata. 

Obwody głosowania utworzone za granicą, wchodzą w skład okręgu wyborczego właściwego dla miasta stołecznego Warszawy, dlatego wyborca może oddać głos tylko na kandydatów startujących z tego właśnie okręgu.

Zapytaj na: Forum

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Jakub Pszczółkowski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »