reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory do PE 2009 > Na kogo będą głosować Polacy?

Na kogo będą głosować Polacy?

Wybory do europarlamentu tuż za pasem. Kto ma największe szanse na wyjazd do Strasburga ? Z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP w połowie maja, wynika iż zdecydowanym faworytem w nadchodzących wyborach jest Platforma Obywatelska.

48%  badanych deklaruje oddanie głosu na partię Donalda Tuska. Drugie miejsce zajęłoby urgupowanie Prawo i Sprawiedliwość, 25 % wyborców wyraża chęć głosowania na tę partię. Natomiast Sojusz Lewicy Demokratycznej uzyskałby 8% głosów gdyby wybory odbyły się w maju.

Koalicja partii lewicowych: Socjaldemokracji Polskiej, Zielonych 2004 oraz Partii Demokratycznej pod szyldem Centrolewicy oraz Polskie Stronnictwo Ludowe balansują na granicy progu wyborczego 5%.

Z sondażu wynika iż, do Parlamentu Europejskiego nie dostałyby się Samoobrona(3%), Libertas(2%), Prawica Rzeczypospolitej (1%) oraz Unia Polityki Realnej.

Frekwencja najgorsza w całej UE?

W wyborach do europarlamnetu w roku 2004 wzięło udział zaledwie 20,9 % Polaków. Tym samym zajęliśmy przedostatnie miejsce pod względem frekwencji spośród 25 państw Unii Europejskiej. Gorsza była jedynie Słowacja (17%). Najwięcej wyborców, bo aż 90, 8 % wzięło udział w wyborach belgijskich.

Jak będzie w tym roku? Z badań Eurobarometru, przeprowadzonych jeszcze w 2008 roku, wynika, iż średnio 30% wyborców w 27 państwach członkowskich na pewno weźmie udział w wyborach. Polska wypada na tle całej Unii słabo, jedynie 21% społeczeństwa deklaruje iż pójdzie do urn. Podobne tendencje występują w Rumunii, Austrii, Słowacji i Hiszpanii.

Najczęstszą przyczyną absencji wyborczej jest przekonanie, iż pojedynczy głos nic nie zmieni. Takie wrażenie ma około 68 % wyborców. 60% przyznaje, że nie do końca orientuje się na czym polega rola Parlamentu Europejskiego w systemie instytucjonalnym Unii. Natomiast 59% wyborców nie jest w ogóle zainteresowana wyborami.

Walka o frekwencję

W tegorocznych badania przeprowadzonych przez TNS OBOP, chęć uczestnictwa w wyborach zgłasza tylko nieco ponad jedna trzecia Polaków. Mimo zbliżającego się terminu głosowania zainteresowanie tym wydarzeniem politycznym wzrosło w niewielkim stopniu (o 4 punkty procentowe w stosunku do kwietnia i zaledwie o 1 punkt w porównaniu z marcem).

Jednakże walka o frekwencję trwa. Organizacje pozarządowe zjednoczone w koalicji 7 czerwca rozkręcają akcje „Pępek Europy”. Taki tytuł otrzyma gmina z najwyższą frekwencją.

Do wzięcia w wyborach zachęcają również politycy na swoich blogach. W Sejmie odbyło się „pompowanie frekwencji”, podczas której posłowie nadmuchali gigantyczny balon z napisem „7 czerwca  oraz adres strony internetowej zachęcającej do głosowania.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Aż 48%  badanych deklaruje oddanie głosu na partię Donalda Tuska.
Aż 48% badanych deklaruje oddanie głosu na partię Donalda Tuska.

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama