| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory do PE 2009 > Na kogo będą głosować Polacy?

Na kogo będą głosować Polacy?

Wybory do europarlamentu tuż za pasem. Kto ma największe szanse na wyjazd do Strasburga ? Z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP w połowie maja, wynika iż zdecydowanym faworytem w nadchodzących wyborach jest Platforma Obywatelska.

48%  badanych deklaruje oddanie głosu na partię Donalda Tuska. Drugie miejsce zajęłoby urgupowanie Prawo i Sprawiedliwość, 25 % wyborców wyraża chęć głosowania na tę partię. Natomiast Sojusz Lewicy Demokratycznej uzyskałby 8% głosów gdyby wybory odbyły się w maju.

Koalicja partii lewicowych: Socjaldemokracji Polskiej, Zielonych 2004 oraz Partii Demokratycznej pod szyldem Centrolewicy oraz Polskie Stronnictwo Ludowe balansują na granicy progu wyborczego 5%.

Z sondażu wynika iż, do Parlamentu Europejskiego nie dostałyby się Samoobrona(3%), Libertas(2%), Prawica Rzeczypospolitej (1%) oraz Unia Polityki Realnej.

Frekwencja najgorsza w całej UE?

W wyborach do europarlamnetu w roku 2004 wzięło udział zaledwie 20,9 % Polaków. Tym samym zajęliśmy przedostatnie miejsce pod względem frekwencji spośród 25 państw Unii Europejskiej. Gorsza była jedynie Słowacja (17%). Najwięcej wyborców, bo aż 90, 8 % wzięło udział w wyborach belgijskich.

Jak będzie w tym roku? Z badań Eurobarometru, przeprowadzonych jeszcze w 2008 roku, wynika, iż średnio 30% wyborców w 27 państwach członkowskich na pewno weźmie udział w wyborach. Polska wypada na tle całej Unii słabo, jedynie 21% społeczeństwa deklaruje iż pójdzie do urn. Podobne tendencje występują w Rumunii, Austrii, Słowacji i Hiszpanii.

Najczęstszą przyczyną absencji wyborczej jest przekonanie, iż pojedynczy głos nic nie zmieni. Takie wrażenie ma około 68 % wyborców. 60% przyznaje, że nie do końca orientuje się na czym polega rola Parlamentu Europejskiego w systemie instytucjonalnym Unii. Natomiast 59% wyborców nie jest w ogóle zainteresowana wyborami.

Walka o frekwencję

W tegorocznych badania przeprowadzonych przez TNS OBOP, chęć uczestnictwa w wyborach zgłasza tylko nieco ponad jedna trzecia Polaków. Mimo zbliżającego się terminu głosowania zainteresowanie tym wydarzeniem politycznym wzrosło w niewielkim stopniu (o 4 punkty procentowe w stosunku do kwietnia i zaledwie o 1 punkt w porównaniu z marcem).

Jednakże walka o frekwencję trwa. Organizacje pozarządowe zjednoczone w koalicji 7 czerwca rozkręcają akcje „Pępek Europy”. Taki tytuł otrzyma gmina z najwyższą frekwencją.

Do wzięcia w wyborach zachęcają również politycy na swoich blogach. W Sejmie odbyło się „pompowanie frekwencji”, podczas której posłowie nadmuchali gigantyczny balon z napisem „7 czerwca  oraz adres strony internetowej zachęcającej do głosowania.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Aż 48%  badanych deklaruje oddanie głosu na partię Donalda Tuska.
Aż 48% badanych deklaruje oddanie głosu na partię Donalda Tuska.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Effect

Kancelaria Effect z Krakowa zajmuje się dochodzeniem odszkodowań komunikacyjnych i powypadkowych na terenie całego kraju

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »