REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wybory prezydenckie 2025. Można oddać głos za inną osobę [Wzór pełnomocnictwa]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
pełnomocnictwo do głosowania na prezydenta 2025
Pełnomocnictwo do głosowania na prezydenta 2025 - wzór wniosku, wybory prezydenckie
gov.pl

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy prawa dopuszczają głosowanie na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. przez pełnomocnika, ale tylko w kraju. Czy każdy może głosować przez pełnomocnika? Kto może być pełnomocnikiem? Oto wzór wniosku o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania w wyborach prezydenckich 2025.

rozwiń >

Głosowanie na prezydenta przez pełnomocnika 2025

Do 9 maja 2025 r. można złożyć wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania w wyborach prezydenckich 18 maja 2025 r. Kto może głosować na nowego Prezydenta Polski przez pełnomocnika?

REKLAMA

  • wyborca, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 60 lat oraz
  • osoba niepełnosprawna ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych,
  • wyborca posiadający orzeczenie organu rentowego o:
  1. całkowitej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust. 2, i niezdolności do samodzielnej egzystencji, ustalone na podstawie art. 13 ust. 5 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. о emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2024 r. poz. 1631, 1243 i 1674);
  2. niezdolności do samodzielnej egzystencji, ustalone na podstawie art. 13 ust. 5 ustawy wymienionej w pkt 1;
  3. całkowitej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy wymienionej w pkt 1;
  4. zaliczeniu do I grupy inwalidów;
  5. zaliczeniu do II grupy inwalidów;
  • osoba о stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny.

Warto podkreślić, że są miejsca, gdzie nie ma możliwości głosowania przez pełnomocnika. Do takich miejsc należą obwody głosowania utworzonych w:

  • zakładach leczniczych,
  • domach pomocy społecznej,
  • zakładach karnych,
  • aresztach śledczych,
  • domach studenckich.
Ważne

Zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego wyłącza możliwość głosowania przez pełnomocnika.

Kto może być pełnomocnikiem?

Pełnomocnikiem może być przede wszystkim osoba posiadająca prawo wybierania, która nie jest:

  1. osobą wchodzącą w skład komisji obwodowej właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania;
  2. mężem zaufania;
  3. obserwatorem społecznym;
  4. osobą kandydującą w wyborach.

Prawo wybierania czyli czynne prawo wyborcze reguluje Kodeks wyborczy:

Art. 10. [Czynne prawo wyborcze] § 1. Prawo wybierania (czynne prawo wyborcze) ma:

1) w wyborach do Sejmu i do Senatu oraz w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej – obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat;

2) w wyborach do Parlamentu Europejskiego w Rzeczypospolitej Polskiej – obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat oraz obywatel Unii Europejskiej niebędący obywatelem polskim, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat, oraz stale zamieszkuje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

3) w wyborach do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego:

a) rady gminy – obywatel polski, obywatel Unii Europejskiej niebędący obywatelem polskim oraz obywatel Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat, oraz stale zamieszkuje na obszarze tej gminy,

b) rady powiatu i sejmiku województwa – obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat, oraz stale zamieszkuje na obszarze, odpowiednio, tego powiatu i województwa;

4) w wyborach wójta w danej gminie – osoba mająca prawo wybierania do rady tej gminy.

§ 2. Nie ma prawa wybierania osoba:

1) pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu;

2) pozbawiona praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu;

3) ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu.

Można być pełnomocnikiem tylko jednej osoby albo dwóch osób, jeśli co najmniej jedna z tych osób to wstępny (ojciec, matka, dziadek, babcia), zstępny (syn, córka, wnuk, wnuczka), małżonek, brat, siostra lub osoba pozostająca w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli w stosunku do pełnomocnika.

Ważne

Akt pełnomocnictwa na wniosek wniesiony przed pierwszą turą wyborów sporządza się odrębnie na pierwsze oraz ponowne głosowanie. Natomiast akt sporządzony na podstawie wniosku wniesionego po pierwszej turze (najpóźniej w 9. dniu przed dniem ponownego głosowania) sporządza się na drugą turę.

Wybory prezydenckie - wniosek o pełnomocnictwo

W celu udzielenia pełnomocnictwo do głosowania należy złożyć wniosek do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) gminy właściwej dla wyborcy jako stały obwód głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców. Wniosek składa się ustnie lub na piśmie w postaci:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • papierowej z własnoręcznym podpisem,
  • elektronicznej z kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.

We wniosku o sporządzenie aktu pełnomocnictwa podaje się dane osoby dającej pełnomocnictwo i pełnomocnika: imię i nazwisko, numer pesel i adres zamieszkania. Należy wskazać, których wyborów dotyczy pełnomocnictwo. Pobierz wzór wniosku o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania w wyborach »

wniosek pełnomocnictwo do głosowania na prezydenta 2025

Wniosek o pełnomocnictwo do głosowania na prezydenta 2025 - wzór

gov.pl

Dokumenty do wniosku o akt pełnomocnictwa

  1. pisemną zgodę osoby mającej być pełnomocnikiem;
  2. kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności wyborcy (nie dotyczy wyborcy, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 60 lat);
  3. kopię dokumentu potwierdzającego pozostawanie wyborcy z osobą, której ma być udzielone pełnomocnictwo do głosowania, w stosunku przysposobienia, opieki, kurateli (załącza się wyłącznie w przypadku, gdy taki stosunek istnieje).

Zgoda na przyjęcie pełnomocnictwa do głosowania

Po złożeniu wniosku wójt, burmistrz lub prezydent miasta wyraża zgodę na przyjęcie pełnomocnictwa do głosowania w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na 18 maja 2025 r. Czyni to w formie pisemnej w załączonym poniżej wzorze »

zgoda na pełnomocnictwo do głosowania na prezydenta

Zgoda na pełnomocnictwo do głosowania na prezydenta 2025

gov.pl

W dokumencie wskazuje się miejsce pozostawienia aktu pełnomocnictwa do głosowania (do odbioru w urzędzie gminy albo doręczenie na wskazany poniżej adres). Dokument zawiera również oświadczenie pełnomocnika o wyrażeniu zgody na przyjęcie pełnomocnictwa do głosowania.

Czy można cofnąć pełnomocnictwo do głosowania?

Tak, przepisy przewidują taką możliwość. Jak cofnąć pełnomocnictwo do głosowania na Prezydenta RP? Można to zrobić na dwa sposoby:

  1. złożenie oświadczenia o cofnięciu pełnomocnictwa wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta w godzinach pracy urzędu (najpóźniej na 2 dni przed wyborami czyli do 16 maja 2025 r.)
  2. doręczenie oświadczenia o cofnięciu pełnomocnictwa właściwej obwodowej komisji wyborczej w dniu głosowania od godz. 7:00 do godz. 21:00 (chyba że pełnomocnik już oddał głos).

Co ważne, nawet po wyznaczeniu pełnomocnika, wyborca może samodzielnie oddać głos na Prezydenta Polski w lokalu wyborczym. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, pełnomocnictwo wygasa.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ponowne głosowanie, czyli II tura wyborów [Wybory Prezydenta RP 2025 r.]

W przypadku, gdy żaden z kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej nie uzyska więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, przeprowadzane jest ponowne głosowanie. Wybory odbędą się 18 maja 2025 r. Kiedy II tura wyborów? Jakie są zasady?

Koniec z pracą w godzinach od 8 do 16. To już pewne. Rząd wprowadza przełomowe zmiany

Urząd jest dla ludzi, czy ludzie dla urzędu? Pytanie jest zasadne, bo kiedy przyjdzie załatwić jakieś administracyjne formalności, nieraz trzeba się urywać z pracy, albo nawet brać wolne. Po szesnastej, a nawet piętnastej, można już tylko całować klamkę. Czy to się może zmienić? Szykuje się rewolucja w przepisach. Godziny pracy urzędów mają się stać bardziej elastyczne. Niektóre instytucje będą czynne nawet do osiemnastej.

O 21:00 czarny dym w Watykanie [Konklawe]

W środę 7 maja 2025 roku nie wybrano nowego papieża. W Watykanie o godz. 21:00 pojawił się czarny dym w kominie Kaplicy Sykstyńskiej. Na ten znak czekały tłumy wiernych. Jutro odbędzie się nowe głosowanie.

Uwaga: zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim

Uwaga: zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Kobieta, która była portierką na UW nie żyje, a ranny mężczyzna walczy o życie. Trwają prace prokuratury i czynności wyjaśniające. Wszystko działo się w okolicach wydziału prawa w dniu 7 maja 2025 r., przed godziną 19-stą. Sprawca jest studentem UW. Dzisiaj - 8 maja 2025 r. Uczelnia ogłosiła dzień żałoby, zajęcie nie odbywają się.

REKLAMA

Habemus Papam i biały dym: czekamy, trwa głosowanie

Trwa konklawe. Oczy ludzi na całym świecie skierowane są na Watykan. Czekamy na historyczne: „Habemus Papam” i biały dym unoszący się z komina. Czy papieżem zostanie kardynał Pietro Parolin? Spekulacji jest wiele, a specjaliści przewidują, że już 8 maja2025 r. w drugim dniu konklawe poznamy nowego Papieża.

Jest decyzja RPP w sprawie stóp procentowych. Obniżka

RPP postanowiła obniżyć stopy procentowe o 0,50 pkt proc.

Mieszkanie na cele charytatywne: z tym wiąże się ulga podatkowa

W ostatnim czasie jest spore zamieszanie co do kwestii nieruchomości jednego z kandydatów na Prezydenta RP. W dniu 07 maja 2025 r. Pan Karol Nawrocki wydał oświadczenie na konferencji i jasno zakomunikował, że oddaje mieszkanie w Gdańsku na cele charytatywne. Cel szczytny, ale z tym będą przecież wiązały się nie małe korzyści finansowe i ulga podatkowa.

Xenia et dona excaecant oculos iudicum.

REKLAMA

Vulgo quaesitus matrem sequitur.
Voluptatis vel affectionis aestimatio non habebitur.

REKLAMA