| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory do Parlamentu Europejskie > Jak głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 r.?

Jak głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 r.?

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja 2019 r. Kto i jak może głosować? Kiedy nasz głos będzie nieważny?

Jak oddać ważny głos?

W wyborach do Parlamentu Europejskiego głosujemy tylko na jedną listę kandydatów, stawiając na karcie do głosowania znak „X” w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów z tej listy.

Znak „X” tworzą co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki.

Głos będzie nieważny, jeżeli:

- znak „X” zostanie postawiony w kratkach z lewej strony obok nazwisk kandydatów umieszczonych na więcej niż jednej liście:

- znak „X” nie zostanie postawiony w żadnej kratce.

Dopiski na karcie głosowania nie wpływają na ważność głosu, nawet jeśli znajdują się w kratce.

Po oddaniu głosu należy wrzucić do urny kartę do głosowania w taki sposób, aby strona zadrukowana była niewidoczna.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy (j. t. Dz. U. z 2019 r., poz. 684);

Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 lutego 2019 r. w sprawie zarządzenia wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego (Dz. U. z 2019 r., poz. 365);

Uchwała Nr 10/2019 Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 27 lutego 2019 r. w sprawie wzorów kart do głosowania oraz nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braillea w wyborach do Parlamentu Europejskiego dla obwodów głosowania utworzonych w kraju;

Uchwała Nr 19/2019 Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 7 marca 2019 r. w sprawie wzoru informacji o terminie wyborów, godzinach głosowania, sposobie głosowania oraz warunkach ważności głosu, a także o możliwości głosowania korespondencyjnego przez wyborców niepełnosprawnych lub przez pełnomocnika(informacji o wyborach)w wyborach do Parlamentu Europejskiego zarządzonych nadzień 26 maja 2019 r.

Polecamy serwis: Wybory do Parlamentu Europejskiego

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »