REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy komitet wyborczy może zaskarżyć podział czasu antenowego?

Marta Wrzosek
Jeżeli komitet wyborczy ma zastrzeżenia, co do sposobu podziału czasu antenowego, może złożyć skargę do komisarza wyborczego.
Jeżeli komitet wyborczy ma zastrzeżenia, co do sposobu podziału czasu antenowego, może złożyć skargę do komisarza wyborczego.

REKLAMA

REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu Wyborczego wprowadza kilka zmian w zakresie prowadzenia kampanii wyborczej w mediach. Zmiany dotyczą nieodpłatnych audycji wyborczych oraz określają zasady składania skarg przez komitety wyborcze na podział czasu antenowego.

Audycje wyborcze

REKLAMA

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, po zasięgnięciu opinii Państwowej Komisji Wyborczej oraz zarządów publicznych nadawców radiowych i telewizyjnych określi:

1. czas przeznaczony na rozpowszechnianie nieodpłatnie audycji wyborczych w każdym z programów ogólnokrajowych i regionalnych;

2. ramowy podział czasu rozpowszechniania audycji wyborczych (w okresie od 15 dnia przed głosowaniem do zakończenia kampanii wyborczej);

3. tryb postępowania w sprawach podziału czasu rozpowszechniania audycji wyborczych;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4. zakres rejestracji oraz sposób przygotowania i emisji audycji wyborczych;

5. sposób rozpowszechniania informacji o terminach emisji audycji wyborczych.

Zobacz również: Kampania wyborcza w radiu i w telewizji

Skarga komitetu wyborczego

Każdy komitet wyborczy, który zarejestrował kandydata na wójta ma prawo do nieodpłatnego rozpowszechniania audycji wyborczych w programach regionalnych nadawców publicznych radiowych i telewizyjnych.

Podział czasu antenowego między komitety wyborcze jest dokonywany proporcjonalnie do liczby zarejestrowanych kandydatów na danym obszarze. Czas w programie regionalnym dzieli się równo między wszystkie komitety wyborcze.

Jeżeli komitet wyborczy ma zastrzeżenia, co do sposobu podziału czasu antenowego, może złożyć skargę do komisarza wyborczego, właściwego ze względu na siedzibę oddziału Telewizji Polskiej lub Polskiego Radia. Skargę należy wnieść w ciągu 48 godzin od dokonania ustalenia. Sprawa będzie rozpatrywana przez komisarza wyborczego niezwłocznie.

Przychody komitetu

Kodeks Wyborczy nakłada na komitet wyborczy obowiązek złożenia sprawozdania finansowego, w terminie 3 miesięcy od dnia wyborów. Sprawozdanie zawierać ma informacje o przychodach komitetu, jego wydatkach i zobowiązaniach finansowych, w tym także o uzyskanych kredytach bankowych i warunkach ich uzyskania. W nowelizacji kodeksu wyborczego, nad którą aktualnie pracuje Sejm, zostało określone, że wzór takiego sprawozdania ma określić minister właściwy do spraw finansów.

Zobacz również serwis: Wybory

Okręgi wyborcze

Trwają również pracę nad innym projektem – nowelizującym Ordynację Wyborczą i kodeks wyborczy. W projekcie zawarte zostały propozycje zmian w wykazie okręgów wyborczych. Zmiany tłumaczone są zmianą liczby mieszkańców.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Babciowe coraz bliżej. Senat nie wprowadził poprawek, teraz czas na prezydenta. Do wzięcia max. 1900 zł miesięcznie na dziecko

Babciowe przechodzi kolejny etap legislacyjny. Senat nie wprowadził poprawek do ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic", która zakłada trzy rodzaje świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Renta socjalna 2024

Kto się może ubiegać o rentę socjalną? Jakie warunki trzeba spełnić, aby ją otrzymać? Ile wynosi renta socjalna 2024? 

Rząd: Próg dochodu w zasiłkach bez waloryzacji. Tylko 674 zł! Rodzinny 95 zł. Pielęgnacyjny 215,84 zł. Dodatek za wychowanie wciąż 400 zł

Są cztery przyczyny braku waloryzacji świadczeń rodzinnych.

Czy Boże Ciało jest dniem wolnym w Austrii?

W Polsce Boże Ciało należy do dni ustawowo wolnych od pracy. W tym roku wypada 30 maja. A jak jest w Austrii?

REKLAMA

Wakacje składkowe bez poprawek. Jeszcze tylko podpis Prezydenta RP

W dniu 23 maja 2024 r. Senat zaakceptował bez poprawek ustawę wprowadzającą tzw. wakacje składkowe dla przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Prezydenta RP do podpisu.

Dokarmiasz tu gołębie? Grożą za to drakońskie kary, nawet 50.000 zł

Od 1 sierpnia w Hong Kongu zmienia się prawo. Osoby, które będą dokarmiać dzikie zwierzęta, w tym miejskie gołębie, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 100 000 dolarów hongkońskich (50,5 tys. złotych), i więzieniem na okres roku. 

Chcesz zmienić miejsce głosowania? Możesz to zrobić za pomocą telefonu

Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że z pomocą aplikacji mObywatel 2.0 można jednorazowo zmienić miejsce głosowania. Jak to zrobić?

Do 31 maja 2024 r. powiadomienie ZUS o zarobkach osób pobierających świadczenie przedemerytalne

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć powiadomienie ZUS o zarobkach osób pobierających świadczenie przedemerytalne. Na tej podstawie ZUS ustali, czy wypłacił Twoje świadczenie w prawidłowej wysokości, czy też powinno być zmniejszone lub zawieszone.

REKLAMA

Przechodzisz na emeryturę? Kiedy korzystnie?

Osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego i udowodnienie okresu ubezpieczenia to podstawowe warunki przejścia na emeryturę. Jednak wybór momentu, w którym złożysz wniosek o emeryturę, jest także ważny. Wysokość emerytury z ZUS zależy bowiem także od miesiąca, w którym zdecydujesz się przejść na emeryturę. Kiedy najbardziej opłaca się przejść na emeryturę?

Rekrutacja do szkół średnich 2024 – zasady, terminy, wnioski

Do kiedy trwa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych? Kiedy jest rekrutacja uzupełniająca? Do ilu szkół można złożyć dokumenty?

REKLAMA