REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy w izbie wytrzeźwień można stosować przymus bezpośredni?

Marta Wrzosek
Izolacja to umieszczenie w zamkniętym pomieszczeniu.
Izolacja to umieszczenie w zamkniętym pomieszczeniu.

REKLAMA

REKLAMA

Nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi ma umożliwić lekarzom w izbie wytrzeźwień zastosowanie takich środków przymusu bezpośredniego jak przymusowe podanie leku czy izolacja. Ta kwestia pozostaje jednak nieuregulowana w odniesieniu do szpitali ogólnych – tam lekarze nadal nie mają zbyt wielu praw w tym zakresie.

Umieszczenie w izbie

W izbie wytrzeźwień mogą zostać umieszczone osoby w stanie nietrzeźwości, które:

REKLAMA

  1. swoim zachowaniem dają powód do zgorszenia w miejscu publicznym lub zakładzie pracy;
  2. znajdują się w okolicznościach  zagrażających ich życiu lub zdrowiu (lub innych osób).

Osoby, które zostały doprowadzone do izby wytrzeźwień pozostają tam aż do wytrzeźwienia, jednak nie dłużej niż 24 godziny.

O tym, że zostały one umieszczone w izbie, zawiadamia się niezwłocznie na ich żądanie wskazane przez nich osoby, w a przypadku osób małoletnich – ich rodziców oraz sąd opiekuńczy.

Zobacz też: Jaki mandat za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym?

Przymus bezpośredni w izbie wytrzeźwień

Do tej pory, jedynymi działaniami, jakie mogli podejmować lekarze w izbie wytrzeźwień było unieruchomienie lub przytrzymanie. Prawdopodobnie wkrótce ulegnie to zmianie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rząd pracuje nad nowelizacją ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, która wprowadzi nowe środki przymusu bezpośredniego w izbach wytrzeźwień.

REKLAMA

Po pierwsze, wobec osoby przyjętej do izby wytrzeźwień, która stwarza zagrożenie dla życia lub zdrowia własnego lub innej osoby, niszczy przedmioty znajdujące się w otoczeniu, poza przymusem bezpośrednim polegającym na przytrzymaniu lub unieruchomieniu, można zastosować podanie leku lub odizolowanie.

Przymusowe podanie leku jest doraźnym lub przewidzianym w planie leczenia wprowadzeniem leków do organizmu osoby, bez jej zgody. Natomiast izolacja polega na umieszczeniu osoby – pojedynczo, w zamkniętym pomieszczeniu.

Zobacz też: Opłata za pobyt w izbie wytrzeźwień

Zasady umieszczania w izolatce

Ważne jest, że ustawa przewiduje pewne ograniczenia w stosowaniu przymusu bezpośredniego. Ten polegający na izolacji osoby umieszczonej w izbie wytrzeźwień, może być stosowany nie dłużej niż 4 godziny.

W razie potrzeby stosowanie tego przymusu może zostać przedłużane o następne okresy 6-godzinne, ale łącznie osoba nie może przebywać w izolatce dłużej niż 24 godziny.

Pracownik izby wytrzeźwień lub funkcjonariusz Policji jest zobowiązany do kontroli osoby, którą umieszczono w izolatce. Kontrola taka powinna odbywać się nie rzadziej niż co 15 minut, także wówczas, gdy osoba ta śpi.

Choć projekt z całą pewnością daje lekarzom większe możliwości – osoby doprowadzone do izby wytrzeźwień, rzadko są w stanie podejmować sensowne decyzje – problem nie został rozwiązany w przypadku szpitali ogólnych. Tam, zdarzają się sytuacje, że osoby chore nie chcą np. przyjąć leku, a jest to jedyna droga ku wyleczeniu. Lekarz nie ma jednak prawa ani zmusić pacjenta do przyjęcia leku ani, tym bardziej, podać leku bez jego zgody.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CKE: arkusze egzaminacyjne z matury z języka polskiego. I odpowiedzi ekspertów Infor.pl [matura 2024 r. 7 V 2024 r.[

Matura z języka polskiego zakończyła się

Unieważniono maturę. Kara za upublicznienie zdjęcia arkuszy [matura 2024 r. język polski, 7 V 2024 r.]

Informację przekazał dyrektor CKE dr. Marcin Smolik.

Bunt i relacje z drugą osobą. Tematy z matury z języka polskiego [Formuła 2023, 7 V 2024 r.]

Maturzyści po wyjściu z egzaminów poinformowali o tematach rozprawek:

Matura 2024. Co symbolizuje złoty róg w "Weselu" Wyspiańskiego?

Pierwsi maturzyści opuszczają już sale po egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym. Pojawiają się już informacje dotyczące tematów wypracowań, tytuły lektur i zagadnienia, które były na egzaminie. Prześledźmy jedno z nich. Symbolika złotego rogu w weselu Wyspiańskiego. 

REKLAMA

Ubezpieczenie rodziny. Jakie polisy warto mieć i dlaczego?

Zdrowie, bezpieczeństwo finansowe i ochrona przed skutkami niespodziewanych zdarzeń są fundamentalne dla stabilności każdej rodziny. Istnieje jednak wiele trudnych do przewidzenia czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na życie i sytuację finansową. Niezwykle ważnym narzędziem zapewniającym spokój i ochronę naszych bliskich są ubezpieczenia.

Rehabilitacja z ZUS – choroby układu krążenia. 24 dni w sanatorium. Dla osób po zawale, z nadciśnieniem, z chorobą wieńcową, czy wadami zastawek

Nie każdy wie, że rehabilitację schorzeń układu krążenia można przeprowadzić na koszt ZUS-u w sanatorium. Kamień Pomorski, Wieniec-Zdrój  i Stegna – do takich miejscowości na rehabilitację układu krążenia w systemie stacjonarnym kieruje ZUS. W 2023 roku z takiej rehabilitacji skorzystało ponad 2,4 tys. osób, w tym 81 proc. stanowili mężczyźni.   

Matura 2024 r.: Najnowsze informacje o maturze 2024 r. z języka polskiego

Dla ponad 263 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia obowiązkowym pisemnym egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym we wtorek o godzinie 9.00 rozpoczęły się matury.

Jakie tematy na maturze z języka polskiego w 2024 r.? Kiedy arkusz CKE z dzisiejszego egzaminu? [RELACJA 7 V 2024 r.]

Formuła 2023 i Formuła 2015 z języka polskiego. O 9.00 rozpoczęła się matura 2024 r. 

REKLAMA

Wypłaty świadczeń rodzinnych przez ZUS. Kwota może zdziwić

Od stycznia 2022 r. do końca kwietnia 2024 r., ZUS wypłacił świadczenia rodzinne na łączną kwotę przekraczającą 100 mld zł, jak wynika z najnowszego raportu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Najwięcej środków, ponad 90,4 mld zł, przeznaczono na realizację programu "Rodzina 800 plus" (poprzednio "500 plus").

Matura 2024. Najczęściej wybierane przedmioty. Angielski, matematyka i geografia na czele

Język angielski jest najpopularniejszym wyborem wśród tegorocznych maturzystów, którzy zdają go na poziomie rozszerzonym. Matematyka i geografia zajmują odpowiednio drugie i trzecie miejsce, jak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

REKLAMA