| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Charakterystyka wykroczeń > Co grozi za spożywanie alkoholu w pracy?

Co grozi za spożywanie alkoholu w pracy?

Spożywanie alkoholu w miejscu pracy rodzi dwojakiego rodzaju konsekwencje. Z jednej strony może zostać potraktowane jako wykroczenie, z drugiej jako naruszenie obowiązków pracowniczych. Co grozi pracownikowi? Jak może bronić się niesłusznie oskarżony?

Odpowiedzialność za wykroczenie

Zarówno sprzedaż, podawanie, jak i spożywanie napojów alkoholowych na terenie zakładów pracy oraz miejsc zbiorowego żywienia pracowników jest zakazane na mocy przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Kto narusza te przepisy, podlega karze grzywny w wysokości 100 zł.

Jeżeli pracodawca nabierze uzasadnionego podejrzenia, że pracownik stawiając się do pracy, znajduje się pod wpływem alkoholu, może nie dopuścić go do pracy lub od niej odsunąć.

Aby chronić pracownika niesłusznie oskarżonego, przepisy przewidują możliwość poddania się badaniom trzeźwości. Takie badania mogą zostać przeprowadzone wyłącznie za zgodą pracownika (aczkolwiek brak takiej zgody z całą pewnością nie wpłynie korzystnie na sytuację pracownika). 

Zobacz serwis: Wykroczenia

Są trzy możliwości zbadania stanu trzeźwości pracownika:

  1. badanie wydychanego powietrza;
  2. badanie krwi;
  3. badanie moczu.

Badanie wydychanego powietrza powinno być, w miarę możliwości, przeprowadzane przed innymi. Jest to o tyle istotne, że samo podejrzenie, że pracownik znajduje się w stanie nietrzeźwości i odsunięcie go od pracy, nie może stanowić podstawy do wymierzenia mu kar przewidzianych w kodeksie pracy.

Zobacz: Jaki mandat za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym

Przepisy kodeksu pracy

Jeżeli zostanie wykazane, że pracownik znajduje się pod wpływem alkoholu, mogą mu grozić różnorakie konsekwencje. Niebagatelne znaczenie będzie miał fakt, czy pracownikowi zdarzyło się to po raz pierwszy czy jest to już kolejne naruszenie obowiązków.

W tej pierwszej sytuacji, pracodawca najprawdopodobniej wymierzy pracownikowi karę porządkową (upomnienie lub naganę) albo karę pieniężną (która jest przeznaczana na poprawę warunków bezpieczeństwa i higieny pracy). Ze zdecydowanie surowszą karą może spotkać się ten pracownik, który dopuścił się ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych. W takiej sytuacji pracodawca ma bowiem prawo, rozwiązać umowę o pracę w trybie natychmiastowym z winy pracownika.

Zobacz serwis: Praca

Podstawa prawna:

Kodeks wykroczeń, Kodeks pracy, Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 6 maja 1983 roku w sprawie warunków i sposobu dokonywania badań na zawartość alkoholu w organizmie.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Meclik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK