REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe przepisy chroniące pieszych

Jarosław Krasnodęmbski
przepisy chroniące pieszych
przepisy chroniące pieszych

REKLAMA

REKLAMA

Piesi są uczestnikami ruchu najbardziej narażonymi na niebezpieczeństwo wypadku. Jakie zmiany w prawie są planowane i czym to będzie skutkowało dla uczestników ruchu?

Pomysły Platformy Obywatelskiej mają na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Nie od dziś bowiem wiadomo, że na naszych drogach ginie zatrważająca ilość osób, zarówno pieszych jak i kierowców. Sprawdźmy jakie zmiany są szykowane.

REKLAMA

Piesi

Piesi są najbardziej zagrożeni na utratę zdrowia lub życia podczas wypadku drogowego. Zgodnie z projektowanymi zmianami piesi uzyskaliby wiele udogodnień mających ich chronić. Projekt zakłada, że pieszy i rowerzysta będzie miał pierwszeństwo nie tylko na przejściu dla pieszych, ale również, gdy ma dopiero zamiar wejść na popularną zebrę. Kierowca widząc pieszego, który szykuje się do przejścia przez pasy będzie musiał się zatrzymać i ustąpić mu pierwszeństwa.

Nieustąpienie pieszemu pierwszeństwa w takim przypadku będzie wiązało się z mandatem i nałożeniem aż 10 punktów karnych.

Przepisy zaostrzą się również w stosunku do samych pieszych. Pieszy będzie miał zakaz wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd także na przejściu. Rowerzysta nie będzie mógł przejechać przez przejście dla rowerzystów nawet na zielonym świetle. Będzie musiał zsiąść z roweru i go przeprowadzić.

Zobacz: Kiedy można stracić prawo jazdy za niepłacenie alimentów?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyższe mandaty

Posłowie proponują również zmianę w wysokości mandatów nakładanych na uczestników ruchu. Mandaty miałyby wzrosnąć nawet o 100 proc. Tłumacząc tak drastyczna podwyżkę kar nakładanych na kierowców wskazuje się, że stawki mandatów nie zmieniły się od 14 lat i mandat w wysokości 500 zł stanowi obecnie jedynie 14 procent przeciętnego wynagrodzenia, a nie 70 procent jak było to 14 lat temu.

Zmiana dowodów osobistych

REKLAMA

Zapowiedzi zmian obejmują również zmianę dowodów osobistych. Zmiana ma na celu umieszczenie w dowodzie informacji na temat grupy krwi jego posiadacza. Grupa krwi miałaby się pojawiać tylko w nowo wydawanych dokumentach, co oszczędziłoby kłopotu z masową wymianą dowodów osobistych przez całe społeczeństwo.

Grupa krwi wykazana w dowodzie osobistym znacznie ułatwiłaby i skróciła procedurę ratowania życia podczas wypadków. Nieznajomość grupy krwi poszkodowanego w znaczący sposób uniemożliwia skuteczną pomoc rannemu.

Znajomość pierwszej pomocy

Zakładane zmiany mają również wymóc znajomość pierwszej pomocy. Umiejętności ratowania życia byłyby sprawdzane w czasie egzaminu na prawo jazdy. Zdający musiałby przeprowadzić symulowaną resuscytację na fantomie, która podlegałaby ocenie.

Zobacz serwis: Wykroczenia drogowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Formuła 2023 r. Kto zdaje? Jakie arkusze egzaminacyjne? Jakie wymogi?

Na egzaminie maturalnym jest Formuła 2023 i Formuła 2015 r. Zdecydowana większość maturzystów podlega egzaminowi w "Formule 2023". Co charakteryzuje ten egzamin?

Kto zdaje Formułę 2023, a kto Formułę 2015? [Matura 2024 r. i dwa rodzaje egzaminu]

W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach, tj. w Formule 2023 oraz w Formule 2015.

Matury 2024 - kiedy? Harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów

Matury 2024. Jak wygląda harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów? Szczegółowe informacje dotyczące tego, kiedy odbywają się egzaminy maturalne w tym roku zawiera komunikat Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE).

Od 2,5 do 4,5 mln złotych wsparcia dla innowacyjnych przedsiębiorców tworzących miejsca pracy. Ruszyła druga edycja programu. Potrwa do 2029 r.

Ruszyła druga edycja Programu Szwajcarskiego. Potrwa do 2029 r. Mogą brać w niej udział przedsiębiorcy, ze szczególnym uwzględnieniem MŚP, jako motorów innowacyjności i tworzenia miejsc pracy.

REKLAMA

Opłata rejestracyjna od aut spalinowych już w IV kwartale. Zapłacimy też podatek od zanieczyszczania powietrza? Sprawdź, ile, i od kiedy.

Od marca trwają negocjacje z Komisją Europejską dotyczące opłaty i podatku od samochodów spalinowych, które Polska zobowiązała się wprowadzić w ramach realizacji kamieni milowych KPO.

Brawurowa akcja "Łowców Cieni". Poszukiwany listem gończym mężczyzna zatrzymany w Hiszpanii

Centralne Biuro Śledcze Policji poinformowało, że tzw. Łowcy Cieni zatrzymali Krzysztofa C., który jest podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą i przestępstwa narkotykowe na dużą skalę. Policjanci namierzyli mężczyznę w Hiszpanii.

Projekt ustawy wiatrakowej wraca do Sejmu. "Mamy konsensus w sprawie odległości 500 m od farm wiatrowych do zabudowań. Nie przewidujemy wpisania norm hałasu"

Projektu ustawy wiatrakowej już wkrótce ma powrócić do Sejmu. "Termin do końca czerwca jest aktualny. Projekt zyskał już akceptację kierownictwa ministerstwa, niebawem trafi do konsultacji międzyresortowych - powiedział w wywiadzie dla dzisiejszego wydania "Dziennika Gazety Prawnej" wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2024. W tym roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, obchodzony 23 kwietnia, ustanowiony został przez UNESCO. W tym dniu w bibliotekach i księgarniach odbywają się spotkania z autorami, seanse głośnego czytania, wystawy i odczyty. W 2024 roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”.

REKLAMA

Umowa ubezpieczenia na życie będzie mniej ryzykowna. Zmieni się stopień ochrony ubezpieczonych

Umowa ubezpieczenia na życie. Podniesienie stopnia ochrony ubezpieczonych na życie zakłada projekt rozporządzenia Ministra Finansów ws. szczególnych zasad związanych z lokowaniem przez zakład ubezpieczeń aktywów z umów ubezpieczenia na życie, w których ryzyko lokaty ponosi ubezpieczający.

Zatwierdzanie taryf za wodę i ścieki - zmiany 2024. Te kompetencje wrócą do gmin. Ale w pewnych granicach [założenia projektu nowelizacji]

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad nowelizacją ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz Prawa wodnego. Celem tej nowelizacji jest zmiana zasad zatwierdzania taryf za wodę i ścieki. Wyłączna kompetencja zatwierdzania tych taryf wróci z powrotem do rad gmin. Tak jak to było do grudnia 2017 roku. PGW Wody Polskie będzie mogło wtrącić się w gminną procedurę zatwierdzania taryf jeżeli będą one ustalane na poziomie znacznie wyższym od średniego w danym regionie wodnym. Nowelizacja ma zostać przyjęta przez Radę Ministrów w III kwartale 2024 r. Nie jest zatem wykluczone wejście w życie tych zmian jeszcze w bieżącym roku.

REKLAMA