| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Fotoradary - tryb udostępniania zdjęć

Fotoradary - tryb udostępniania zdjęć

Właściciel lub posiadacz samochodu ma obowiązek wskazania osoby kierującej pojazdem w miejscu i godzinie popełnienia wykroczenia. Zdjęcie z fotoradaru nie jest mu jednak udostępniane. Czy to się zmieni?

O wykroczeniu zarejestrowanym przez fotoradar właściciel lub posiadacz pojazdu dowiaduje się z wezwania inspektora. Takie pismo zawiera: miejsce, godzinę popełnienia wykroczenia, numer rejestracyjny, markę auta, dane o przekroczeniu prędkości oraz informacje o urządzeniu, które zrobiło zdjęcie. Do właściciela (posiadacza) nie dociera więc samo zdjęcie.

Obowiązek wskazania kierującego pojazdem

W świetle art. 78 ust. 4 ustawy Prawo o ruchu drogowym właściciel lub posiadacz pojazdu obowiązany jest wskazać na żądanie uprawnionego organu, komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie, chyba że pojazd został użyty wbrew jego woli i wiedzy przez nieznaną osobę, czemu nie mógł zapobiec.

Gdy właścicielem lub posiadaczem pojazdu jest:

1) osoba prawna,

2) jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, której odrębne przepisy przyznają zdolność prawną,

3) jednostka samorządu terytorialnego,

4) spółka kapitałowa w organizacji,

5) podmiot w stanie likwidacji,

6) przedsiębiorca niebędący osobą fizyczną,

7) zagraniczna jednostka organizacyjna

– do udzielenia informacji o kierującym pojazdem obowiązana jest osoba wyznaczona przez organ uprawniony do reprezentowania tego podmiotu na zewnątrz, a w przypadku niewyznaczenia takiej osoby – osoby wchodzące w skład tego organu zgodnie z żądaniem uprawnionego organu oraz sposobem reprezentacji podmiotu.

Zobacz serwis: Wykroczenia drogowe

Stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich

Według Rzecznika Praw Obywatelskich obecna sytuacja godzi w konstytucyjną zasadę demokratycznego państwa prawnego, urzeczywistniającego zasady sprawiedliwości społecznej (art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej) oraz zasadę zaufania obywateli do państwa.

Często wezwania docierają do właścicieli aut kilka miesięcy po popełnieniu wykroczenia (może dotrzeć 180 dni od daty ujawnienia). Ciężko w takich warunkach wskazać, kto w danym momencie prowadził samochód. Czasami jest to wręcz nie do wykonania. W szczególnie trudnym położeniu znajdują się właściciele aut przeznaczonych do użytku całych rodzin lub aut firmowych. Wielokrotnie dochodzi do sytuacji, kiedy wykonanie obowiązku z art. 78 ust. 4 ustawy Prawo o ruchu drogowym jest niemożliwe.

Przepisy stawiają właścicieli aut w niekomfortowej sytuacji. Nie będąc w stanie wskazać, kto prowadził wówczas pojazd, mogą przyjąć mandat za popełnione wykroczenie na siebie albo ponieść odpowiedzialność za niedopełnienie obowiązku wskazania osoby kierującej pojazdem. Natomiast odmowa przyjęcia mandatu będzie stanowiła przyczynę skierowania wniosku o ukaranie do sądu.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »