| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Okres próbny młodego kierowcy

Okres próbny młodego kierowcy

Okres próbny młodego kierowcy to tylko jedna z propozycji resortu spraw wewnętrznych. Zgodnie z ustawą z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz.U. 2011 nr 30 poz. 151) okres ten ma trwać dwa lata. Okresem próbnym młodzi kierowcy zostaną objęci od 4 stycznia 2016 roku.

Okres próbny

Okres próbny dla nowego kierowcy ma trwać dwa lata. Termin ten liczony jest od momentu wydania dokumentu – prawa jazdy. Towarzyszyć mu będzie specjalny nadzór. Popełnienie w tym okresie trzech wykroczeń drogowych skutkowało będzie utratą prawa jazdy i koniecznością powtórnego przystąpienia do egzaminu na prawo jazdy.

Kursy dokształcające

Między czwartym a ósmym miesiącem posiadania prawa jazdy (termin także liczymy od dnia wydania wskazanego dokumentu) kierowca zobowiązany będzie do odbycia kursu dokształcającego z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz praktycznego szkolenia dotyczącego zagrożeń w ruchu drogowym. Po ich odbyciu zobligowany będzie do przedstawienia staroście zaświadczenia potwierdzającego ten fakt. Powinien tego dokonać do czasu upływu ósmego miesiąca od dnia otrzymania prawa jazdy.

Zobacz również: Aktualny taryfikator mandatów w 2014 r.

Ograniczenia

W okresie próbnym kierowcę obejmuje szereg ograniczeń dotyczących zachowania na drodze, m. in.: zakaz przekraczania prędkości 50 km/h na obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej; zakaz kierowania pojazdem nieoznakowanym zielonym listkiem oraz podejmowania pracy zarobkowej w charakterze kierowcy pojazdu określonego w prawie jazdy kategorii B lub osobistego wykonywania działalności gospodarczej polegającej na kierowaniu pojazdem określonym dla prawa jazdy kategorii B.

Zobacz też: Prawo Jazdy 2016 r. - wszystkie zmiany

Zakres podmiotowy

Okresem próbnym objęte zostaną przede wszystkim osoby, które uzyskały po raz pierwszy uprawnienia do kierowania pojazdem po wejściu w życie przepisów ale także te, którym uprzednio cofnięto uprawnienia do kierowania pojazdami kategorii B.

Przyczyny

Wprowadzone zmiany są konsekwencją licznych wypadków, do jakich dochodzi z udziałem młodych i niedoświadczonych kierowców.

Zielony listek

Zielony listek to znak rozpoznawczy, jakim mają być oznaczone pojazdy młodych kierowców. Każdy pojazd ma mieć widoczny znak zarówno z przodu jak i z tyłu. Tytuł własności auta nie ma w tym przypadku znaczenia. Zatem także osoba, która okazjonalnie pożyczyła samochód np. od rodziców będzie musiała posiadać i uwidocznić tzw. „zielony listek”. Nie posiadanie znaczka wiąże się z przykrymi i dość dolegliwymi konsekwencjami finansowymi, mianowicie jest zagrożone karą nakładaną w drodze mandatu w wysokości 500 zł. Obowiązek legitymowania się znaczkiem dotyczył będzie pierwszych ośmiu miesięcy okresu próbnego. Naklejka ma mieć okrągły kształt o średnicy 11 cm. Ma przedstawiać zielony liść klonu na białym tle. Celem „zielonego listka” jest uwidocznienie niedoświadczonych kierowców na drodze, a tym samym poprawienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Wskazane regulacje wejdą w życie 4 stycznia 2016 roku.

Polecamy serwis: Wykroczenia

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz.U. 2011 nr 30 poz. 151).

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »