| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Okres próbny młodego kierowcy

Okres próbny młodego kierowcy

Okres próbny młodego kierowcy to tylko jedna z propozycji resortu spraw wewnętrznych. Zgodnie z ustawą z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz.U. 2011 nr 30 poz. 151) okres ten ma trwać dwa lata. Okresem próbnym młodzi kierowcy zostaną objęci od 4 stycznia 2016 roku.

Okres próbny

Okres próbny dla nowego kierowcy ma trwać dwa lata. Termin ten liczony jest od momentu wydania dokumentu – prawa jazdy. Towarzyszyć mu będzie specjalny nadzór. Popełnienie w tym okresie trzech wykroczeń drogowych skutkowało będzie utratą prawa jazdy i koniecznością powtórnego przystąpienia do egzaminu na prawo jazdy.

Kursy dokształcające

Między czwartym a ósmym miesiącem posiadania prawa jazdy (termin także liczymy od dnia wydania wskazanego dokumentu) kierowca zobowiązany będzie do odbycia kursu dokształcającego z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz praktycznego szkolenia dotyczącego zagrożeń w ruchu drogowym. Po ich odbyciu zobligowany będzie do przedstawienia staroście zaświadczenia potwierdzającego ten fakt. Powinien tego dokonać do czasu upływu ósmego miesiąca od dnia otrzymania prawa jazdy.

Zobacz również: Aktualny taryfikator mandatów w 2014 r.

Ograniczenia

W okresie próbnym kierowcę obejmuje szereg ograniczeń dotyczących zachowania na drodze, m. in.: zakaz przekraczania prędkości 50 km/h na obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej; zakaz kierowania pojazdem nieoznakowanym zielonym listkiem oraz podejmowania pracy zarobkowej w charakterze kierowcy pojazdu określonego w prawie jazdy kategorii B lub osobistego wykonywania działalności gospodarczej polegającej na kierowaniu pojazdem określonym dla prawa jazdy kategorii B.

Zobacz też: Prawo Jazdy 2016 r. - wszystkie zmiany

Zakres podmiotowy

Okresem próbnym objęte zostaną przede wszystkim osoby, które uzyskały po raz pierwszy uprawnienia do kierowania pojazdem po wejściu w życie przepisów ale także te, którym uprzednio cofnięto uprawnienia do kierowania pojazdami kategorii B.

Przyczyny

Wprowadzone zmiany są konsekwencją licznych wypadków, do jakich dochodzi z udziałem młodych i niedoświadczonych kierowców.

Zielony listek

Zielony listek to znak rozpoznawczy, jakim mają być oznaczone pojazdy młodych kierowców. Każdy pojazd ma mieć widoczny znak zarówno z przodu jak i z tyłu. Tytuł własności auta nie ma w tym przypadku znaczenia. Zatem także osoba, która okazjonalnie pożyczyła samochód np. od rodziców będzie musiała posiadać i uwidocznić tzw. „zielony listek”. Nie posiadanie znaczka wiąże się z przykrymi i dość dolegliwymi konsekwencjami finansowymi, mianowicie jest zagrożone karą nakładaną w drodze mandatu w wysokości 500 zł. Obowiązek legitymowania się znaczkiem dotyczył będzie pierwszych ośmiu miesięcy okresu próbnego. Naklejka ma mieć okrągły kształt o średnicy 11 cm. Ma przedstawiać zielony liść klonu na białym tle. Celem „zielonego listka” jest uwidocznienie niedoświadczonych kierowców na drodze, a tym samym poprawienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Wskazane regulacje wejdą w życie 4 stycznia 2016 roku.

Polecamy serwis: Wykroczenia

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz.U. 2011 nr 30 poz. 151).

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bil

Kancelaria Bil specjalizuje się w obsłudze prawnej biznesu. Zajmuje się doradztwem prawnym na rzecz przedsiębiorców na wszystkich płaszczyznach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »