Kategorie

Mandat karny a kara administracyjna

Redakcja
Mandat karny a kara administracyjna /Fot. Fotolia
Mandat karny a kara administracyjna /Fot. Fotolia
Fotolia
Projekt zmiany ustawy – Prawo o ruchu drogowym zakłada m.in.: wzrost stawek mandatów karnych, skorelowanie ich wysokości z wysokością średniego miesięcznego wynagrodzenia w kraju oraz zmianę ich statusu na karę administracyjną. Jak będzie wyglądała konstrukcja mandatu karnego w 2014 roku?

Kara grzywny nałożona w drodze mandatu karnego dotyczy głównie kierowców, którzy złamali przepisy ustawy – Prawo o ruchu drogowym. Rutynowe kontrole dokonywane przez funkcjonariuszy policji są zjawiskiem powszechnym. Jednak perspektywa otrzymania mandatu nie zawsze jest wystarczającym bodźcem skłaniającym do jazdy zgodnej z wymogami prawa. Przedstawione poniżej propozycje zmian mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez wprowadzenie bardziej restrykcyjnego systemu kar. Proponowane zmiany umożliwiają karanie za wykroczenia drogowe w dwutorowy sposób: drogą karną lub administracyjną. Jeśli naruszenie stwierdzi funkcjonariusz policji, w czasie kontroli drogowej, to sprawca zostanie ukarany na dotychczasowych zasadach: grzywną i punktami karnymi. Jeśli natomiast wykroczenie zarejestruje fotoradar, wówczas ukarani zostaniemy w trybie administracyjnym, wyłącznie karą finansową. To właśnie tego trybu dotyczy większość zmian.

Odpowiedzialność posiadacza pojazdu

Nałożenie w drodze mandatu kary grzywny uzależnione było od ustalenia sprawcy czynu. Stanowiło to warunek konieczny. Pierwsza z proponowanych zmian ma dotyczyć właśnie zniesienie obowiązku ustalenia sprawcy wykroczenia, czyli aktualnego kierowcy. Odpowiedzialność ponosił będzie bowiem właściciel/ posiadacz pojazdu, czyli podmiot posiadający tytuł prawny do władania pojazdem. Podstawą dla uzyskania wyżej wskazanych informacji będzie Centralna Ewidencja Pojazdów.

Odpowiedzialność ponosić będzie właściciel pojazdu. Będzie mógł zostać ukarany nawet jeśli nie posiada prawa jazdy.

Kara administracyjna

Kara pieniężna za niestosowanie się do ograniczenia prędkości określonego ustawą lub znakiem drogowym, lub niestosowania się do sygnałów świetlnych, ujawnione przy użyciu urządzenia rejestrującego nakładana będzie w drodze decyzji administracyjnej. Nie znajdzie już zastosowania ustawa, stanowiąca podstawę dla nałożenia grzywny – Kodeks wykroczeń z dnia 20 maja 1971. Postępowanie administracyjne o nałożenie kary pieniężnej wszczynane będzie z urzędu, na podstawie ujawnionego naruszenia przepisów. Organem posiadającym taką inicjatywę ma być Główny Inspektor Ruchu Drogowego. Sam zainteresowany informowany będzie o toczącym się postępowaniu w formie zawiadomienia. Będzie przysługiwało mu prawo do wypowiedzenia się co do zebranego materiału dowodowego w ciągu 14 dni od doręczenia zawiadomienia. Nie jest to wymogiem koniecznym dla wydania decyzji.

Zobacz również: Aktualny taryfikator mandatów w 2014 r.

Wysokość kary

Wysokość kar administracyjnych uzależniona zostanie od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju. Wyniesie w zależności od przekroczenia dozwolonej prędkości odpowiednio:

 • o 1 km/h 10 km/h włącznie – 1,5%,
 • o 11 km/h 20 km/h włącznie – 3%,
 • o 21 km/h 30 km/h włącznie – 5%,
 • o 31 km/h 40 km/h włącznie – 9%,
 • o 41 km/h 50 km/h włącznie – 14%,
 • o 51 km/h i więcej – 20%.

- przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej za rok poprzedzający.

Czwarta i kolejna kara pieniężna nałożona w okresie 12 miesięcy od dnia ujawnienia pierwszego naruszenia prawa podlegać będzie podwyższeniu o 50%. Będzie to miało miejsce także w sytuacji naruszenia ujawnionego w obszarze zabudowanym.

Powyższy sposób ukształtowania systemu kar spowoduje duże zróżnicowanie w stopniu ich dolegliwości. Przekroczenie prędkości powyżej 50km/h spowoduje wystawienie mandatu na kwotę około 750 zł (stanowi to 14% przeciętnego średniego wynagrodzenia w roku 2013). Dla osoby zarabiającej około 2000 zł netto będzie to stanowiło prawie 38% całego wynagrodzenia. Będzie to kara bardzo odczuwalna, która drastycznie zmniejszy budżet rodziny/ domu. Natomiast dla osoby o miesięcznych zarobkach około 10000 zł taka sama kara będzie stanowiła jedynie 7,5% zarobków. Jej funkcja odstraszająca będzie więc dużo słabsza.

Polecamy serwis: Wykroczenia drogowe

Egzekucja nałożonych kar odbywać się będzie w niezmienionym trybie - na podstawie przepisów o postępowania egzekucyjnym w administracji. Prawo do rejestrowania wykroczeń drogowych utracą strażnicy miejscy i gminni. Na dotychczasowych zasadach mogą dokonywać kontroli jedynie w okresie 18 miesięcy od wejścia w życie ustawy.

Podstawa prawna: ustawa z dnia 27 września 2013 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2013 r. poz. 1247).

Poszerzaj swoją wiedzę czytając naszą publikację
Kodeks kierowcy. Zmiany 2021
Kodeks kierowcy. Zmiany 2021
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  29 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Konfiskata pojazdu w projekcie Kodeksu karnego

  Rozwiązania dotyczące m.in. konfiskaty pojazdu mają się znaleźć w w osobnym projekcie Kodeksu karnego.

  Wysokie kary za zaśmiecanie m.in. plaż

  Rząd zapowiada zaostrzenie kar za zaśmiecanie m.in. plaż i lasów. Grzywna miałaby wzrosnąć z 500 zł do nawet 5 tys. zł.

  Recepta farmaceutyczna w 2021 r.

  Czym jest recepta farmaceutyczna? Kto w 2021 r. może skorzystać z takiej recepty? Kiedy można ją wystawić?

  Dziecko cudzoziemca urodzone w Polsce

  Narodziny i związane z tym procedury dotyczą również dzieci obcokrajowców. Jaka jest sytuacja prawna urodzonych w Polsce dzieci cudzoziemców?

  Fundusz Kompensacyjny Szczepień - projekt przyjęty przez rząd

  Projekt ustawy powołującej Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych został przyjęty przez rząd. Kto będzie mógł otrzymać świadczenie?

  Jak zamówić e-receptę przez Internet?

  Jak zamówić e-receptę przez Internet? Można to zrobić na Internetowym Koncie Pacjenta.

  Co wie o nas Internet?

  Dane osobowe w Internecie rozprzestrzeniają się bardzo szybko. Co wie o nas Internet? Czy dane można wykorzystać przeciwko nam?

  Mój wizerunek - czy to tylko zdjęcie?

  Każdy ma swoje wyobrażenie czym jest wizerunek albo co potocznie uznawane jest za wizerunek.

  Koszty sądowe w elektronicznym postępowaniu upominawczym

  Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych przesądza, że w w elektronicznym postępowaniu upominawczym wydatki ponosi Skarb Państwa.

  Wyprzedaże - jakie prawa ma konsument?

  Letnie wyprzedaże trwają nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Czy konsument może zwrócić towar? Co z reklamacją?

  24 lipca przypada Święto Policji

  24 lipca obchodzone jest Święto Policji. Urząd Statystyczny w Warszawie przygotował najważniejsze dane dla województwa mazowieckiego.

  Rodzinny kapitał opiekuńczy - projekt ustawy

  Projekt ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym został skierowany do konsultacji społecznych. Komu będzie przysługiwało świadczenie?

  ETPCz: o powoływaniu sędziów do Izby Dyscyplinarnej SN

  Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził poważne nieprawidłowości w powoływaniu sędziów do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

  12 tys. zł na dziecko w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego

  12 tys. zł na dziecko to maksymalna kwota nowego świadczenia dla rodziców. Komu będzie przysługiwał rodzinny kapitał opiekuńczy? W jakich częściach?

  Rzecznik Finansowy ostrzega przed oszustwami inwestycyjnymi

  Rzecznik Finansowy apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Jak weryfikować wiarygodność platform?

  Kontakty z dzieckiem a kwarantanna – MS chce zmiany przepisów

  Ministerstwo Sprawiedliwości uznało za zasadny postulat zwolnienia z kwarantanny osób realizujących kontakty z dziećmi poza granicami kraju.

  Overbooking z powodu pandemii?

  Czy pandemia usprawiedliwia overbooking?Jakie prawa przysługują pasażerom linii lotniczych?

  Nowe dowody osobiste w innym terminie - ustawa w Senacie

  Senacka komisja poparła nowelizację, która przesunie termin wdrożenia nowych dowodów osobistych (z odciskami palców).

  Wakacje 2021 - jak spędzamy urlop? [BADANIE]

  W tegoroczne wakacje wspieramy polską branżę turystyczną, chcemy czas spędzać z bliskimi oraz bardziej aktywnie. Tak wynika z badania „Zwyczaje urlopowe Polaków - lato 2021".

  Sankcje za ewentualne niewykonanie wyroku TSUE?

  Komisja Europejska grozi Polsce sankcjami finansowymi za ewentualne niewykonanie wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczącego Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

  Raport KE o stanie praworządności w UE

  Komisja Europejska opublikowała raport o stanie praworządności w Unii Europejskiej.

  Wniosek o 300 plus przez bank

  Wniosek o 300 plus przez bank to jeden ze sposobów, jaki mogą wybrać rodzice, ubiegający się o świadczenie.

  Wzrost liczby zapytań spadkobierców o konta osób zmarłych

  Jak wynika z danych, jakie KIR przesłała do PAP, w tym roku wyraźnie wzrosła liczba zapytań, kierowanych przez osoby fizyczne.

  Technologia rozpoznawania twarzy a RODO

  Technologia rozpoznawania twarzy a RODO. Jakie zasady należy stosować podczas używania technologii rozpoznawania twarzy, aby zapewnić zgodność m.in. z prawem ochrony danych osobowych? Odpowiedź na to pytanie zawierają „Wytyczne dotyczące rozpoznawania twarzy”.

  Jak sprawdzić stan konta w ZUS? [AUDIO]

  Jak sprawdzić stan konta w ZUS? Co zawiera tegoroczna Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego (IOSKU)?