reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Mandat karny a kara administracyjna

Mandat karny a kara administracyjna

Projekt zmiany ustawy – Prawo o ruchu drogowym zakłada m.in.: wzrost stawek mandatów karnych, skorelowanie ich wysokości z wysokością średniego miesięcznego wynagrodzenia w kraju oraz zmianę ich statusu na karę administracyjną. Jak będzie wyglądała konstrukcja mandatu karnego w 2014 roku?

Kara grzywny nałożona w drodze mandatu karnego dotyczy głównie kierowców, którzy złamali przepisy ustawy – Prawo o ruchu drogowym. Rutynowe kontrole dokonywane przez funkcjonariuszy policji są zjawiskiem powszechnym. Jednak perspektywa otrzymania mandatu nie zawsze jest wystarczającym bodźcem skłaniającym do jazdy zgodnej z wymogami prawa. Przedstawione poniżej propozycje zmian mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez wprowadzenie bardziej restrykcyjnego systemu kar. Proponowane zmiany umożliwiają karanie za wykroczenia drogowe w dwutorowy sposób: drogą karną lub administracyjną. Jeśli naruszenie stwierdzi funkcjonariusz policji, w czasie kontroli drogowej, to sprawca zostanie ukarany na dotychczasowych zasadach: grzywną i punktami karnymi. Jeśli natomiast wykroczenie zarejestruje fotoradar, wówczas ukarani zostaniemy w trybie administracyjnym, wyłącznie karą finansową. To właśnie tego trybu dotyczy większość zmian.

Odpowiedzialność posiadacza pojazdu

Nałożenie w drodze mandatu kary grzywny uzależnione było od ustalenia sprawcy czynu. Stanowiło to warunek konieczny. Pierwsza z proponowanych zmian ma dotyczyć właśnie zniesienie obowiązku ustalenia sprawcy wykroczenia, czyli aktualnego kierowcy. Odpowiedzialność ponosił będzie bowiem właściciel/ posiadacz pojazdu, czyli podmiot posiadający tytuł prawny do władania pojazdem. Podstawą dla uzyskania wyżej wskazanych informacji będzie Centralna Ewidencja Pojazdów.

Odpowiedzialność ponosić będzie właściciel pojazdu. Będzie mógł zostać ukarany nawet jeśli nie posiada prawa jazdy.

Kara administracyjna

Kara pieniężna za niestosowanie się do ograniczenia prędkości określonego ustawą lub znakiem drogowym, lub niestosowania się do sygnałów świetlnych, ujawnione przy użyciu urządzenia rejestrującego nakładana będzie w drodze decyzji administracyjnej. Nie znajdzie już zastosowania ustawa, stanowiąca podstawę dla nałożenia grzywny – Kodeks wykroczeń z dnia 20 maja 1971. Postępowanie administracyjne o nałożenie kary pieniężnej wszczynane będzie z urzędu, na podstawie ujawnionego naruszenia przepisów. Organem posiadającym taką inicjatywę ma być Główny Inspektor Ruchu Drogowego. Sam zainteresowany informowany będzie o toczącym się postępowaniu w formie zawiadomienia. Będzie przysługiwało mu prawo do wypowiedzenia się co do zebranego materiału dowodowego w ciągu 14 dni od doręczenia zawiadomienia. Nie jest to wymogiem koniecznym dla wydania decyzji.

Zobacz również: Aktualny taryfikator mandatów w 2014 r.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama