REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie asystenta sędziego w 2022 r. – zmiany

Redakcja
Wynagrodzenie asystenta sędziego w 2022 r. – zmiany
Wynagrodzenie asystenta sędziego w 2022 r. – zmiany
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ile po zmianach wynosi wynagrodzenie zasadnicze asystenta sędziego? Jakie dodatki przysługują asystentom sędziów?

Asystent sędziego – podwyżki w 2022 r.

5 maja 2022 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 27 kwietnia 2022 r. w spawie wynagrodzenia zasadniczego asystentów sędziów.

REKLAMA

Akt ten określa wysokość wynagrodzenia zasadniczego asystentów sędziów w sądach powszechnych.

Nowe przepisy mają zastosowanie do wynagrodzenia zasadniczego asystentów sędziów od dnia 1 stycznia 2022 r.

Wynagrodzenie zasadnicze asystentów sędziów zostało ustalone w wysokości od 4000 zł do 6000 zł.

REKLAMA

"Ustawa budżetowa z dnia 17 grudnia 2021 r. na rok 2022 (Dz. U. z 2022 r. poz. 270) w części 15 Sądy powszechne przewiduje zabezpieczenie wydatków na zwiększenie wynagrodzeń pracowników jednostek sądownictwa, w tym asystentów sędziów, o 4,4%. Łączna kwota wydatków z tym związanych ma wynosić 124 300 tys. zł. W przypadku 110 asystentów sędziego, wynagrodzenia podwyższone o 4,4% przekroczą 5500 zł, w związku z czym konieczna jest zmiana przepisów rozporządzenia, w celu podniesienia górnego limitu wynagrodzenia zasadniczego" - wskazano w Ocenie Skutków Regulacji do nowego rozporządzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednocześnie utraciło moc rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 9 czerwca 2020 r. w sprawie wynagrodzenia zasadniczego asystentów sędziów. Zgodnie z uchylonymi przepisami wynagrodzenie zasadnicze asystentów sędziów wynosiło od 4000 zł do 5500 zł.

Zmianie uległa zatem górna granica tego wynagrodzenia.

Polecamy: „Odpowiedzialność księgowych. Cywilna, pracownicza i karna”

Kim jest asystent sędziego?

Asystent sędziego wykonuje czynności zmierzające do przygotowania spraw sądowych do rozpoznania oraz czynności z zakresu działalności administracyjnej sądów.

Asystent sędziego – wymagania

Wymagania dotyczące zatrudnienia asystenta sędziego zostały określone w ustawie z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych.

Na stanowisku asystenta sędziego może być zatrudniony ten, kto:

  • jest obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich;
  • jest nieskazitelnego charakteru;
  • ukończył wyższe studia prawnicze w Polsce i uzyskał tytuł magistra lub zagraniczne uznane w Polsce;
  • ukończył 24 lata.

Nabór kandydatów odbywa się w drodze konkursu. Ma to na celu wyłonienie kandydata o największej wiedzy i najwyższych kwalifikacjach, predyspozycjach i zdolnościach ogólnych, niezbędnych do wykonywania obowiązków asystenta sędziego. Prezes sądu przed zatrudnieniem asystenta sędziego zasięga informacji o kandydacie z Krajowego Rejestru Karnego.

Asystent sędziego – ile zarabia?

Asystentowi sędziego przysługuje wynagrodzenie zasadnicze.

Poza wynagrodzeniem zasadniczym asystentom przysługuje dodatek za wieloletnią pracę, nagrody jubileuszowe oraz jednorazowa odprawa w razie ustania stosunku pracy w związku z przejściem na rentę z tytułu niezdolności do pracy lub emeryturę, na zasadach określonych w przepisach o pracownikach sądów i prokuratury.

Asystentowi sędziego mogą być przyznane (n a zasadach określonych w przepisach o pracownikach sądów i prokuratury):

  1. dodatek specjalny z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków lub powierzenia dodatkowych zadań;
  2. nagrody za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej.

Wysokość wynagrodzenia zasadniczego asystentów sędziów określa w drodze rozporządzenia Minister Sprawiedliwości, biorąc pod uwagę rodzaj i charakter czynności wykonywanych przez asystentów sędziów oraz poziom wynagrodzeń urzędników sądów.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (j. t. Dz. U. z 2020 r., poz. 2072; ost. zm. Dz. U. z 2021, poz. 1236);

Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 27 kwietnia 2022 r. w sprawie wynagrodzenia zasadniczego asystentów sędziów (Dz. U. z 2022 r., poz. 947).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Zmiany w emeryturach już od 1 wrześnie 2024 r.

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Od 1 września 2024 roku wchodzą w życie przepisy o emeryturze stażowej. Nauczyciele będą mogli wybrać, czy chcą skorzystać z nowych uprawnień, czy z obowiązującego świadczenia kompensacyjnego. Związek Nauczycielstwa Polskiego przedstawił porównanie obu świadczeń.

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Termin zawarcia porozumień mija 31 maja. Jednak szefowie nie wiedzą do robić.

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Jednak nadal nie zawarto porozumień z personelem, a płynność finansowa placówek może być zagrożona.

Waloryzacja 2024 – składki emerytalne, kapitał początkowy, subkonto w ZUS

ZUS informuje, że roczna waloryzacja ruszy już 1 czerwca 2024 r. Składki emerytalne i kapitał początkowy wzrosną o 14,87 proc. a środki zgromadzone na subkoncie o 9,91 proc. To wskaźniki podobne do tych, jakie były w 2023 roku, kiedy to waloryzacja roczna wyniosła 14,4 proc. dla składek emerytalnych i kapitału początkowego oraz 9,2 proc. dla subkonta. 

1209,94 zł netto zasiłku w pierwszych 3 miesiącach. Od 1 czerwca 2024 r. wyższy zasiłek dla bezrobotnych

Ile wynoszą kwoty brutto i netto zasiłku dla bezrobotnych od 1 czerwca 2024 r. Kto ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych? Jak długo można dostawać zasiłek dla bezrobotnych?

REKLAMA

Zmowa cenowa ws. sprzętu RTV i AGD? UOKiK przeszukał siedzibę Xiaomi Polska

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi postępowanie wyjaśniające dotyczące podejrzenia nielegalnego ustalania cen sprzętu elektronicznego. W tym celu przeprowadzono przeszukania w siedzibie Xiaomi Polska oraz u dwóch dystrybutorów produktów tej marki.

Zasiłek dla bezrobotnych. Jaka kwota od 1 czerwca 2024 r.?

Od 1 czerwca 2024 r. wzrośnie wysokość zasiłku dla bezrobotnych. Jaka jest kwota świadczenia po waloryzacji? Od czego zależy wysokość otrzymywanej pomocy? Jak długo przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?

Nie będzie kredytu 0 proc.? Zdaniem Ministra Finansów, wszystko zależy od Polski 2050

Nie będzie kredytu 0 proc.? Zdaniem Ministra Finansów, wszystko zależy od Polski 2050. Liczba nieruchomości na rynku wpływa na ich cenę. Musi zostać wypracowane rozwiązanie systemowe, by powstawało w Polsce więcej mieszkań.

Kolejne dopłaty do kosztów energii. Przeciwdziałanie skutkom wzrostu cen. Dostaną konkretne grupy przedsiębiorców.

Kolejne dopłaty do kosztów energii. Przeciwdziałanie skutkom wzrostu cen. Otrzymają je za I półrocze 2024 r. konkretne grupy przedsiębiorców.

REKLAMA

Czternaste emerytury 2024. Ważne decyzje rządu już dzisiaj

Czternaste emerytury w 2024 roku. Rząd dziś musi zdecydować w sprawie rozporządzenia dotyczącego miesiąca wypłaty czternastej emerytury. Ma też możliwość wydania rozporządzenia, które określiłoby wyższą kwotę czternastej emerytury.

Ustawa o ochronie sygnalistów przyjęta przez Sejm. Najważniejsze zmiany

W dniu 23 maja 2024 r. Sejm przyjął długo oczekiwaną ustawę o ochronie sygnalistów. Główne założenia ustawy nie zmieniły się od ostatniego projektu zaprezentowanego przez Radę Ministrów. Niemniej posłowie zdecydowali się na wprowadzenie kilku poprawek, w tym te najważniejsze dotyczące grup kapitałowych.

REKLAMA