REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego w 2020 r.

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego w 2020 r. / fot. Shutterstock
Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego w 2020 r. / fot. Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wysokość zasiłku chorobowego ustala się za pomocą podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Jest nią średnie wynagrodzenie z 12 ostatnich miesięcy. Ile w 2020 r. może minimalnie wynosić podstawa wymiaru zasiłku chorobowego?

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego

Kwota zasiłku chorobowego, jaka zostanie wypłacona danej osobie w przypadku powstania niezdolności do pracy, zależy od obliczenia podstawy wymiaru zasiłku. Jest nim przeciętne miesięczne wynagrodzenie z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc wystąpienia niezdolności do pracy. Jeśli do momentu wystąpienia niezdolności do pracy nie minął jeszcze okres 12 miesięcy pracy, do obliczenia uwzględnia się pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia.

REKLAMA

Minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego w 2020 r.

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego dla pracownika pełnoetatowego nie może być niższa od minimalnego wynagrodzenia za pracę po odliczeniu 13,71% tego wynagrodzenia (składki na ubezpieczenie społeczne finansowane z wynagrodzenia pracownika). W 2020 r. będzie to kwota 2600 zł brutto. Odjąć od niej należy 356,46 zł. Minimalną podstawą wymiaru zasiłku chorobowego będzie więc 2243,54 zł.

Polecamy: Wynagrodzenia po 1 sierpnia 2019 r. Rozliczanie płac w praktyce

Wysokość zasiłku chorobowego

W ujęciu miesięcznym zasiłek chorobowy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku. Natomiast za okres pobytu w szpitalu będzie to 70% podstawy wymiaru zasiłku, a w przypadku pracownika po 50 roku życia od 15 do 33 dnia niezdolności do pracy wynosi 80% podstawy wymiaru.

100% podstawy wymiaru zasiłku będzie przysługiwała w trzech określonych w ustawie przypadkach, jeżeli niezdolność do pracy lub niemożność wykonywania pracy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. występuje w okresie ciąży;
  2. powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów;
  3. powstała wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy.

Przy obliczaniu wysokości zasiłku chorobowego za miesiąc uważa się 30 dni.

Wysokość zasiłku chorobowego za jeden dzień nieobecności w pracy z powodu choroby wynosi 1/30 podstawy wymiaru zasiłku czyli średniego wynagrodzenia z 12 miesięcy poprzedzających wystąpienie niezdolności do pracy.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie oblicza się następująco: wynagrodzenie za okres 12 miesięcy (lub wszystkich pełnych miesięcy pracy, jeśli jest ich mniej niż 12) dzieli się przez liczbę miesięcy, w których wynagrodzenie to zostało osiągnięte.

Jeśli w tym okresie pracownik nie osiągnął wynagrodzenia wskutek nieobecności w pracy z przyczyn usprawiedliwionych, przy obliczeniach:

  1. nie uwzględnia się wynagrodzenia za miesiące z przepracowaną mniej niż połową obowiązującego go czasu pracy;
  2. przyjmuje się wynagrodzenie z miesięcy przepracowanych co najmniej w połowie obowiązującego pracownika czasu pracy.

Składniki wynagrodzenia, których nie wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku

REKLAMA

Ustalając podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, nie bierze się pod uwagę składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania tego zasiłku zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego zasiłku. Nie wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku np. pakietów medycznych czy sportowych, nagród z okazji ślubu pracownika czy urodzenia się dziecka.

Nie uwzględnia się również składników wynagrodzenia po określonym terminie, do którego zgodnie z umową o pracę składniki te przysługują (albo na podstawie układu zbiorowego pracy czy innych przepisów o wynagradzaniu wstrzymano ich wypłaty).

Składniki wynagrodzenia, które wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku

Premie, nagrody i inne składniki, które przysługują za miesiąc pracy zalicza się do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie przyjętym do wyliczenia podstawy wymiaru zasiłku. Jeśli te składniki przysługują za kwartał, wlicza się je do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kwocie odpowiadającej 1/12 sum wypłaconych pracownikowi za 4 ostatnie kwartały poprzedzające miesiąc powstania niezdolności do pracy. Natomiast w sytuacji składników przysługujących corocznie do podstawy wymiaru zasiłku uwzględnia się je w wysokości stanowiącej 1/12 kwoty wypłaconej za rok poprzedzający miesiąc powstania niezdolności do pracy.

W przypadku braku wypłaty tych składników do czasu ostatecznego sporządzenia listy wypłat zasiłków chorobowych, do obliczeń należy przyjąć składniki wypłacone za okres poprzedni.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dziennik Ustaw rok 2019 poz. 645)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA