reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek macierzyński > Zasiłek dla ojców w 2012 roku

Zasiłek dla ojców w 2012 roku

W 2012 roku pracownik-ojciec wychowujący dziecko uzyska prawo do 2 tygodni urlopu ojcowskiego. Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres urlopu ojcowskiego.

Prawo do urlopu ojcowskiego

Pracownik-ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego. Urlop ojcowski przysługuje w wymiarze 1 tygodnia. Jednak od dnia 1 stycznia 2012 roku wymiar urlopu ojcowskiego zostanie wydłużony do 2 tygodni. Uprawnienie do urlopu ojcowskiego przysługuje nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy życia.

Prawo do urlopu ojcowskiego ma również pracownik-ojciec wychowujący dziecko przysposobione. Z uprawnienia do urlopu ojcowskiego, pracownik-wychowujący musi skorzystać nie dłużej niż do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 10 roku życia.

Zobacz także: Urlop ojcowski w 2012 roku

Prawo do zasiłku dla ojców

Przepisy regulujące kwestie związane ze świadczeniami z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa stanowią, że zasiłek macierzyński przysługuje przez okres urlopu ojcowskiego.

W związku z tym pracownik-ojciec wychowujący dziecko od dnia 1 stycznia 2012 roku będzie miał prawo do zasiłku macierzyńskiego przez 2 tygodni.

Wysokość zasiłku macierzyńskiego dla ojców

Zasiłek macierzyński wynosi 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Podstawę wymiaru zasiłku stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających czas urlopu ojcowskiego.  Do ustalenia podstawy wymiaru przyjmuje się przychód stanowiący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia społeczne.

Jak ubiegać się o zasiłek dla ojców

Jakie dokumenty należy złożyć, aby uzyskać prawo do zasiłku? Do wypłaty zasiłku macierzyńskiego przez okres urlopu ojcowskiego, wymagane są:

  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka – w przypadku ubiegania się o zasiłek macierzyński w związku z urodzeniem się dziecka,
  • postanowienie sądu o przysposobieniu dziecka – w przypadku ubiegania się o zasiłek macierzyński w związku z przysposobieniem dziecka, 
  • oświadczenie, że zasiłek macierzyński za czas urlopu ojcowskiego nie został wcześniej pobrany z innego tytułu,
  • w przypadku pracowników-ojców zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3a.

Zobacz także: Kto i jakie dokumenty musi złożyć, by otrzymać zasiłek za okres urlopu ojcowskiego

Podstawa prawna: Kodeks pracy

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. Nr 60, poz. 636)

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres urlopu ojcowskiego. fot. Fotolia
Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres urlopu ojcowskiego. fot. Fotolia

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Perfecta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama