REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto i jakie dokumenty musi złożyć, by otrzymać zasiłek za okres urlopu ojcowskiego

Ewa Zawiślak-Szatańska

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2010 r. ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego. Za ten okres należy się mu zasiłek macierzyński. Przysługuje on nie tylko pracownikom korzystającym z takiego urlopu na podstawie Kodeksu pracy. O taki zasiłek mogą wnioskować wszyscy ojcowie podlegający ubezpieczeniu chorobowemu również z innych tytułów niż praca.

Zasiłek przysługuje przez okres określony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego (od 1 stycznia 2010r. 7 dni, a od 1 stycznia 2012 r. 14 dni), nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy życia.

REKLAMA

Świadczenie takie należne jest więc każdemu sprawującemu nad dzieckiem opiekę, objętemu ubezpieczeniem chorobowym:

 • pracownikowi,
 • członkowi rolniczej spółdzielni produkcyjnej i spółdzielni kółka rolniczego,
 • nakładcy,
 • zleceniobiorcy lub wykonującemu inną umowę o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, oraz osobom z nimi współpracującym,
 • prowadzącemu pozarolniczą działalność oraz osobom z nim współpracującym,
 • wykonującemu odpłatnie pracę, na podstawie skierowania do pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,
 • odbywającemu służbę zastępczą,
 • duchownemu.

Zarówno urlop jak i zasiłek ojcowski może trwać obecnie tydzień, tj. 7 dni kalendarzowych i jest niepodzielny.

Zobacz: Urlop ojcowski

Pracownicy składają wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego swojemu pracodawcy, dołączając stosowne dokumenty. Na tej podstawie wypłacany jest im zasiłek za okres urlopu ojcowskiego. Pozostali ojcowie, ubezpieczeni z innych tytułów, chociaż nie zostaje im udzielony urlop ojcowski, to mogą zwrócić się o wypłatę zasiłku za taki sam okres do swojego płatnika (np. zleceniobiorca do zleceniodawcy) lub bezpośrednio do ZUS (np. prowadzący działalność).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wnioski składa się najpóźniej na 7 dni przed rozpoczęciem urlopu/zasiłku ojcowskiego.

Do wniosku o wypłatę zasiłku musimy dołączyć następujące dokumenty:

 • · skrócony odpis aktu urodzenia dziecka,
 • · oświadczenie, że zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego nie został wcześniej pobrany z innego tytułu,
 • · jeśli jesteśmy pracownikiem – pracodawca wystawia zaświadczenie o udzieleniu urlopu ojcowskiego i jego okresie,
 • · jeśli jesteśmy osobą prowadzącą działalność pozarolniczą – składamy oświadczenie o przerwaniu działalności pozarolniczej i wnioskowanym okresie zasiłku ojcowskiego,
 • · ojcowie ubezpieczeni z pozostałych tytułów uprawniających do takiego zasiłku - składają zaświadczenie o przerwaniu działalności zarobkowej i wnioskowanym okresie zasiłku,
 • · Za pracowników pracodawca sporządza również zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3, a w przypadku osób niebędących pracownikami konieczne jest przekazanie wypełnionego druku ZUS Z-3a.

REKLAMA

Pamiętajmy! Prawo do zasiłku dla ojca jest niezależne od sytuacji w jakiej znajduje się matka. A więc nie ma znaczenia, czy matka pobrała zasiłek macierzyński, czy też nie ma do niego prawa. Tata może wnioskować o zasiłek ojcowski, o ile faktycznie ma zamiar w tym czasie sprawować opiekę nad dzieckiem.

Paweł L. od września 2009r. wykonuje pracę na podstawie umowy zlecenia. Jest zgłoszony z tego tytułu do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego, w tym do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. 15 lutego 2009 r. Pawłowi L. urodziło się dziecko. W związku z tym złożył on 29 stycznia 2010 r. swojemu zleceniodawcy wniosek o wypłatę tygodniowego zasiłku dla ojca, wskazując okres od 2 do 8 lutego 2010r. Załączył do wniosku: skrócony odpis aktu urodzenia dziecka, oświadczenie, że nie pobrał wcześniej takiego zasiłku z innego tytułu, oświadczenie o przerwaniu działalności zarobkowej za ten okres. Zleceniodawca sporządzi druk Z-3a i przekaże wniosek wraz z pozostałymi dokumentami do ZUS, celem wypłaty zasiłku.

Zobacz serwis: Zasiłek macierzyński

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Mapa zwolnień grupowych pracowników w 2024 r. [Wykaz firm]

  Jest coraz więcej informacji o zwolnieniach grupowych w całej Polsce. Są przypadki połączenia zwolnień grupowych z likwidacją firmy w Polsce. I jednoczesnym jej otwarciu np. w Maroku, Chorwacji, Rumuni.

  MRPiPS: Opiekun nie może sam zaparkować przed apteką i kupić leków dla osoby niepełnosprawnej

  Ministerstwo Rodziny odpowiedziało negatywnie na pytania o możliwość używania przez opiekunów karty parkingowej bez obecności w samochodzie osoby niepełnosprawnej. Nawet, gdy opiekun parkuje w związku z czynnościami na rzecz osoby niepełnosprawnej w celu kupienia leków albo odbioru sprzętu zaopatrzenia medycznego. 

  Bon energetyczny: Limit dochodu 2500 zł i 1700 zł. Do wypłaty prawdopodobnie 300 zł - 1200 zł

  Rząd podał dzisiaj progi dochodu dla otrzymania bonu energetycznego. Jest to 2500 zł dla osoby samotnej i 1700 zł na osobę w rodzinach.

  Jakie ceny energii od lipca 2024 r.? Znamy założenia nowego projektu

  W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano informację o projektowanej ustawie o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych innych ustaw. 

  REKLAMA

  ZNP: Na jeden rok przywróćmy do szkół wiedzą o społeczeństwie. Inaczej zwolnienia nauczycieli albo mniejsze wynagrodzenia

  HIT zostanie zlikwidowany, a jego następca będzie wprowadzony do szkół dopiero w roku szkolnym 2025/2026. Co przez rok zrobić z nauczycielami uczącymi HITu? ZNP ma rozwiązanie.

  Komunikat MC: Będą jednolite procedury usuwania nielegalnych treści z Internetu. Nie będzie można wykorzystywać wrażliwych danych osobowych do profilowania w celach reklamowych

  Ministerstwo Cyfryzacji podało w komunikacie, że zakończyły się konsultacje projektu ustawy implementującej unijny akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act) do krajowego porządku prawnego. Nowe przepisy mają poprawić bezpieczeństwo użytkowników w sieci, wspierać walkę z nielegalnymi treściami w internecie, a także doprecyzować kwestie dotyczących moderowania treści.

  Ministerstwo Cyfryzacji: Zakończyły się konsultacje projektu ustawy - Prawo komunikacji elektronicznej. Więcej przedsiębiorców zapłaci opłatę telekomunikacyjną

  Ministerstwo Cyfryzacji podało informację dotyczącą projektu ustawy - Prawo komunikacji elektronicznej. Zmienią się stawki opłat telekomunikacyjnych. Zwiększy się też liczba przedsiębiorców telekomunikacyjnych zobowiązanych do zapłaty opłaty telekomunikacyjnej.

  Laptopy także dla nauczycieli przedszkoli i poradni psychologiczno-pedagogicznych. Kiedy? Sprawdź, co się zmienia w tej sprawie

  Określone grupy nauczycieli otrzymały w 2023 r. wsparcie na rozwój kompetencji cyfrowych. Nadal aktualne pozostaje pytanie, co z pozostałymi nauczycielami, którzy nie mogli jeszcze liczyć na bon na zakup laptopa? Czy zostaną uwzględnieni w ramach II rewizji Krajowego Planu Odbudowy? ZNP podjął działania w tej sprawie.

  REKLAMA

  Eurowybory 2024 - kiedy? Do 22 kwietnia jest czas na zawiadomienie PKW o utworzeniu komitetu wyborczego, do 2 maja trzeba zgłosić kandydatów na posłów do PE

  Eurowybory w Polsce odbędą się 9 czerwca 2024 roku. Natomiast do 22 kwietnia jest czas na zawiadomienie PKW o utworzeniu komitetu wyborczego, a do 2 maja należy zgłosić kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego.

  Morderstwo Polaka w Szwecji. Aresztowano 17-latka

  Sąd rejonowy w Huddinge, pod Sztokholmem, aresztował na dwa tygodnie 17-latka w związku z morderstwem 39-letniego Polaka. Prokuratura oskarża nastolatka o "ukrywanie przestępstwa". Yassin Z., z długimi kręconymi włosami, wszedł na salę sądową ubrany w koszulkę i spodnie dresowe, nie wykazując żadnych emocji. Przez swojego obrońcę przekazał, że "zaprzecza popełnieniu przestępstwa".

  REKLAMA