| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek opiekuńczy > Zasiłek opiekuńczy – dla kogo i jak długo?

Zasiłek opiekuńczy – dla kogo i jak długo?

Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobie, którą zwalnia się od wykonywania pracy z powodu konieczności podjęcia opieki nad dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny. Jak długo w ciągu roku kalendarzowego można korzystać z zasiłku opiekuńczego?

Kiedy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje?

Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje za okres:

 1. w którym pracownik ma prawo do wynagrodzenia na podstawie przepisów szczególnych,
 2. w którym pracownik korzysta z urlopu bezpłatnego lub urlopu wychowawczego,
 3. w którym pracownik jest tymczasowo aresztowany lub odbywa karę pozbawienia wolności,
 4. objęty zwolnieniem lekarskim, w czasie którego pracownik wykonywał pracę lub wykorzystywał to zwolnienie niezgodnie z jego celem, co zostało stwierdzone w czasie kontroli.

Jakie są maksymalne okresy pobierania zasiłku?

Zasiłek przysługuje nie dłużej niż przez:

 1. 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli pracownik opiekuje się zdrowym dzieckiem do lat 8 lub chorym dzieckiem do lat 14, w tym także dzieckiem niepełnosprawnym w tym wieku, albo
 2. 14 dni w roku kalendarzowym, jeżeli pracownik opiekuje się dzieckiem w wieku ponad 14 lat lub innym chorym członkiem rodziny,
 3. 30 dni w roku kalendarzowym, jeśli pracownik opiekuje się:
  • chorym dzieckiem niepełnosprawnym, które ukończyło 14 lat ale nie ukończyło 18 lat, albo
  • dzieckiem niepełnosprawnym, które ukończyło 8 lat ale nie ukończyło 18 lat, jeśli w wyniku porodu, choroby albo pobytu w szpitalu małżonka lub rodzica dziecka pracownika, którzy stale opiekują się dzieckiem, nie mogą oni opiekować się dzieckiem niepełnosprawnym.

Jeśli pracownik w roku kalendarzowym opiekuje się wyłącznie niepełnosprawnym dzieckiem oraz innymi chorymi członkami rodziny (i nie ma innych dzieci, które nie ukończyły 14 lat), zasiłek opiekuńczy przysługuje łącznie za okres nie dłuższy niż 30 dni w roku kalendarzowym, w tym nie dłuższy niż 14 dni na opiekę nad chorymi członkami rodziny.

Łączny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego nie może przekroczyć 60 dni w roku kalendarzowym. Nie zależy on od liczby osób uprawnionych do zasiłku, liczby dzieci lub członków rodziny, którzy wymagają opieki.

Okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie jest wliczany do limitu 60 i 14 dni w roku kalendarzowym.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Veeam Software

Veeam to globalny lider w zakresie inteligentnego zarządzania danymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »