reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek opiekuńczy > Kiedy zasiłek opiekuńczy na opiekę nad chorym dzieckiem

Kiedy zasiłek opiekuńczy na opiekę nad chorym dzieckiem

Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobie, która podlega ubezpieczeniu chorobowemu. Jest ona zwolniona  od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym dzieckiem.

Prawo do zasiłku przysługuje na równi matce i ojcu dziecka. Zasiłek wypłaca się tylko jednemu z rodziców, temu, który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę za dany okres. Za dzieci uważa się dzieci własne ubezpieczonego lub jego małżonka oraz dzieci przysposobione, a także dzieci obce przyjęte na wychowanie i utrzymanie.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje pod warunkiem, że nie ma innych członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, mogących zapewnić opiekę. W przypadku sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku do lat 2, zasiłek opiekuńczy przysługuje nawet wówczas, gdy są inni członkowie rodziny mogący zapewnić opiekę.

Zobacz: Jak uzyskać zasiłek za opiekę nad chorym członkiem rodziny?

Przez jaki okres przysługuje zasiłek

Zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia od pracy w celu sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż:

  • przez 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad chorym dzieckiem do lat 14,
  • 14 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad chorym dzieckiem w wieku ponad 14 lat.

Łączny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego z powodu opieki nad dziećmi i innymi członkami rodziny z różnych przyczyn i bez względu na liczbę członków rodziny wymagających opieki, nie może przekroczyć 60 dni w roku kalendarzowym.

W jakiej wysokości będzie wypłacany zasiłek

Wysokość zasiłku opiekuńczego stanowi 80% jego podstawy wymiaru.

Podstawa ta ustalana jest według tych samych zasad, które kierują ustalaniem podstawy zasiłku chorobowego (średnie wynagrodzenie/przychód za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc wypłaty zasiłku).

Dokumenty niezbędne do przyznania zasiłku

Celem przyznania i wypłaty przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych zasiłku opiekuńczego z powodu konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem należy złożyć następujące dokumenty:

  • wniosek do uzyskania zasiłku opiekuńczego na druku ZUS Z-15,
  • zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA,
  • gdy opieka sprawowana jest w czasie pobytu za granicą - zaświadczenie zagranicznego lekarza lub zagranicznego zakładu leczniczego przetłumaczone na język polski, wystawione na blankiecie z nadrukiem określającym nazwę zagranicznego zakładu leczniczego lub imię i nazwisko zagranicznego lekarza, opatrzone datą wystawienia oraz podpisem, zawierające początkową i końcową datę niezdolności do pracy z tytułu opieki.

Zobacz serwis: Zasiłek opiekuńczy

W przypadku zaświadczeń wystawianych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii w językach urzędowych tych państw nie jest wymagane przedłożenie przez ubezpieczonego zaświadczenia przetłumaczonego na język polski:

  • oświadczenie o pozostawaniu we wspólnym gospodarstwie domowym z chorym dzieckiem w wieku powyżej 14 lat,
  • zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 - w przypadku pracowników oraz ZUS Z-3a - w przypadku pozostałych ubezpieczonych.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama