| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek rodzinny > Zasiłek rodzinny i dodatki na 2020 rok – wniosek od lipca 2019 r.

Zasiłek rodzinny i dodatki na 2020 rok – wniosek od lipca 2019 r.

Pierwsze wnioski o zasiłek rodzinny na okres świadczeniowy 2019/2020 będzie można składać już od lipca 2019 r. Podpowiadamy, komu przysługuje świadczenie i jak krok po kroku się o nie ubiegać.

a) rodzice lub jedno z rodziców dziecka nie żyje,

b) ojciec dziecka jest nieznany,

c) powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zostało oddalone,

d) sąd zobowiązał jednego z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka i nie zobowiązał drugiego z rodziców do świadczenia alimentacyjnego na rzecz tego dziecka,

e) dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obojga rodziców sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach;

  • członkowi rodziny przysługuje na dziecko zasiłek rodzinny za granicą, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

Kwota zasiłku rodzinnego

Wysokość zasiłku uzależniona jest od wieku dziecka.

Poniżej miesięczne kwoty zasiłku rodzinnego obowiązujące w okresie zasiłkowym 2019/2020:

Wiek dziecka

Kwota zasiłku

do ukończenia 5. roku życia

95,00 zł

powyżej 5. roku życia do ukończenia 18. roku życia

124,00 zł

powyżej 18. roku życia do ukończenia 24. roku życia

135,00 zł

Jak złożyć wniosek o zasiłek rodzinny?

Prawo do świadczeń rodzinnych przyznawane jest na okres zasiłkowy, który trwa od 1 listopada do 31 października kolejnego roku.

Dlatego, aby otrzymać świadczenie, należy w odpowiednim terminie złożyć wniosek. Dokumenty w formie elektronicznej będzie można składać od 1 lipca, zaś w formie papierowej – od 1 sierpnia 2019 r.

Formularze wniosku można pobrać w jednostkach, które w poszczególnych gminach są odpowiedzialne za wypłatę świadczeń. Najczęściej są to ośrodki pomocy społecznej. Właściwą jest gmina miejsca zamieszkania wnioskodawcy.

Wniosek elektroniczny złożymy za pośrednictwem rządowego prtalu Emp@tia.

Zasiłek rodzinny wypłacany jest w okresach miesięcznych.

Oprócz wniosku należy złożyć odpowiednie zaświadczenia bądź oświadczenia, które dokumentują m.in. wysokość osiąganego dochodu. W okresie zasiłkowym 2019/2020 będą brane pod uwagę dochody osiągnięte w 2018 r.

Termin wypłaty zasiłku rodzinnego

Od daty złożenia wniosku uzależniony jest termin wypłaty świadczenia.

Jeżeli wniosek wraz z wymaganymi dokumentami zostanie złożony do dnia 31 sierpnia, ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz wypłata przysługujących świadczeń nastąpi do dnia 30 listopada.

Złożenie wniosku od 1 września do 31 października oznacza wypłatę do 31 grudnia; od 1 listopada do dnia 31 grudnia danego rok - do ostatniego dnia lutego następnego roku.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Pazik

Doradca podatkowy Dyrektor Oddziału Wielkopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych w Poznaniu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »