reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek wyrównawczy > Zasiłek wyrównawczy - 2019 r.

Zasiłek wyrównawczy - 2019 r.

Zasiłek wyrównawczy to świadczenie wypłacane przez ZUS lub pracodawcę ubezpieczonemu, pracownikowi ze zmniejszoną sprawnością do pracy, którego wynagrodzenie uległo zmniejszeniu, na skutek poddania się rehabilitacji lub przyuczenia do określonego zawodowego. Ile w 2019 r. wyniesie zasiłek wyrównawczy, przez jaki okres będzie przysługiwał i jak go uzyskać?

Zasiłek wyrównawczy to świadczenie pieniężne, którego celem jest rekompensata pracownikowi jego miesięcznego wynagrodzenia. Jeżeli konieczność poddania się rehabilitacji spowodowana jest chorobą zawodową lub wypadkiem przy pracy, zasiłek wyrównawczy wypłacany jest z ubezpieczenia wypadkowego, natomiast – w pozostałych przypadkach, świadczenie to wypłacane jest z ubezpieczenia chorobowego. Wszystko wskazuje na to, że w 2019 r. zasady przyznawania zasiłku wyrównawczego się nie zmienią.

REDAKCJA POLECAPrenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Komu przysługuje zasiłek wyrównawczy?

Zgodnie z art. 23 tej ustawy zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie osobie ubezpieczonej będącej pracownikiem ze zmniejszoną sprawnością do pracy, której wynagrodzenie uległo obniżeniu wskutek poddania się rehabilitacji zawodowej w celu adaptacji lub przyuczenia do określonej pracy.

Mówiąc o osobie będącej pracownikiem, należy mieć na myśli osobę zatrudnioną na podstawie umowy o pracę. W kontekście prawa do zasiłku pracownikiem nie będzie osoba zatrudniona na podstawie umowy cywilnoprawnej (np. umowy zlecenia).

Prawo do zasiłku wyrównawczego powstaje w dniu, w którym pracownik podjął rehabilitację. Zasiłek wyrównawczy przysługuje przez okres rehabilitacji zawodowej, nie dłużej jednak niż przez 24 miesiące.

Ile wynosi zasiłek wyrównawczy w 2019 r.?

Zasiłek wyrównawczy przyznawany jest w wysokości stanowiącej różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających rehabilitację a wynagrodzeniem miesięcznym osiąganym podczas pracy z obniżonym wynagrodzeniem.

Jeżeli pracownik przepracował tylko część miesiąca wskutek nieobecności w pracy z przyczyn usprawiedliwionych, zasiłek wyrównawczy za ten miesiąc przysługuje w wysokości różnicy między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem, zmniejszonym o 1/30 za każdy dzień tej nieobecności, a wynagrodzeniem osiągniętym w tym miesiącu.

Omawiany zasiłek jest wypłacany przez pracodawcę (płatnika składek na ubezpieczenie chorobowe), jeżeli zgłosił on do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych. W innym wypadku zasiłek wyrównawczy wypłaca ZUS.

Jak uzyskać zasiłek wyrównawczy?

Aby otrzymać zasiłek wyrównawczy należy złożyć wniosek o przyznanie tego zasiłku – wniosek taki składamy do pracodawcy (jeżeli jest on płatnikiem składek) albo do jednostki ZUS właściwej ze względu na siedzibę pracodawcy. Do wniosku należy załączyć:

  • orzeczenie lekarza orzecznika ZUS albo lekarza wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy o potrzebie poddania się rehabilitacji zawodowej,
  • zaświadczenie pracodawcy albo zakładowego lub międzyzakładowego ośrodka rehabilitacji zawodowej o okresie rehabilitacji zawodowej lub przyuczenia do określonej pracy, a także zaświadczenie o wysokości miesięcznego wynagrodzenia uzyskanego w tym czasie,
  • zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3.
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Kowalski

Doradca podatkowy z kilkunastoletnim stażem w różnych organach podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama