REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Alimenty w 2021 roku - kwota, zmiany

Wioleta Matela Marszałek
Adwokat, dziennikarz, redaktor, autorka wielu publikacji prasowych o tematyce prawnej. Z Grupą INFOR związana od 2010 r. Współtworzyła portal rodzina-i-kariera.infor.pl. Obecnie w Infor.pl zajmuje się zagadnieniami dotyczącymi m.in. prawa rodzinnego, gospodarczego, karnego, administracyjnego. W czasach studenckich współpracowała z akademickim radiem.
Alimenty w 2021 roku - kwota, zmiany/Fot. Shutterstock
Alimenty w 2021 roku - kwota, zmiany/Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Alimenty w 2021 roku czeka kilka zmian dotyczących świadczeń wypłacanych z funduszu. Co z alimentami płaconymi przez rodziców? Ile wynoszą?

Alimenty w 2021 roku na dziecko – ile?

Przepisy nie określają wprost kwoty alimentów, jakie powinno otrzymywać dziecko od rodzica. Wysokość świadczeń alimentacyjnych zależy bowiem od usprawiedliwionych potrzeb dziecka oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. W każdym przypadku kwota alimentów będzie zatem inna i uzależniona od konkretnego przypadku. Statystyki dotyczące kwot zasądzanych alimentów publikuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Wynika z nich, iż w I półroczu 2019 r. średnia wysokość alimentów zasądzonych na dzieci poza rozwodami wynosiła 674,5 zł, a przy rozwodach 966,9 zł.

REKLAMA

Alimenty natychmiastowe w 2021 roku?

Alimenty natychmiastowe miały być zasądzane w określonej wysokości w postępowaniu nakazowym alimentacyjnym. Samo postępowanie zaś miało być nie tylko szybkie, ale i proste m.in. ze względu na formularz pozwu.

REKLAMA

Przepisy zakładające wprowadzenie tzw. alimentów natychmiastowych znalazły się projekcie ustawy o zmianie Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw. Projekt ten został wniesiony do Sejmu jeszcze w poprzedniej kadencji. Na etapie komisji sejmowej projekt został dotknięty dyskontynuacją prac.

W kwietniu 2020 r. o wprowadzenie alimentów natychmiastowych jako części „Tarczy antykryzysowej” apelował Rzecznik Praw Dziecka. Postulat RPD poparł Rzecznik Praw Obywatelskich, który wcześniej o to czy toczą się aktualnie prace nad wznowieniem procesu legislacyjnego w sprawie alimentów natychmiastowych” pytał Ministra Sprawiedliwości. W marcu 2020 r. RPO uzyskał odpowiedź Ministerstwa Sprawiedliwości. Z uwagi na doniosłość projektowanych zmian projekt będzie przedmiotem ponownego opracowania w Ministerstwie Sprawiedliwości. W Departamencie Spraw Rodzinnych i Nieletnich toczą się prace analityczne. Na obecnym etapie tych prac nie zostały podjęte decyzje o ostatecznym kształcie projektowanej regulacji zarówno w części dotyczącej zmian w obrębie Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, Kodeksu postępowania cywilnego oraz innych ustaw. W szczególności, niezależnie od rozwiązań znanych już z projektu UD392, rozważane są modyfikacje w obrębie instytucji alimentów natychmiastowych, rodzinnego postępowania informacyjnego oraz rozszerzenie projektu o rozwiązania dotyczące kontaktów z dzieckiem i o postępowanie wykonawcze w sprawach rodzinnych i opiekuńczych (które zawierał rządowy projekt ustawy o kuratorskiej służbie sądowej, również objęty dyskontynuacją)" - wskazano w piśmie.

12 marca 2021 r. do Sejmu wpłynął projekt grupy posłów Lewicy dotyczący wprowadzenia instytucji natychmiastowych świadczeń alimentacyjnych, które orzekane byłyby w sposób uproszczony w tzw. postępowaniu nakazowym alimentacyjnym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Alimenty z funduszu w 2021 roku

REKLAMA

Zmiany dotyczące świadczeń z funduszu alimentacyjnego zawiera rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych ze świadczeniami na rzecz rodziny, który wpłynął do Sejmu. Projektowana ustawa przewiduje uwzględnienie obniżenia wynagrodzenia z powodu przeciwdziałania COVID-19 przy ustalaniu dochodu uprawniającego do świadczeń z funduszu alimentacyjnego również na okres świadczeniowy 2021/2022. Organ ma również uwzględniać utratę albo uzyskanie dodatku solidarnościowego.

1 lipca 2021 r. mają wejść w życie przepisy, zgodnie z którymi katalog dochodów nieopodatkowanych, składających się na dochód rodziny ma być rozszerzony o stypendia dla bezrobotnych finansowane ze środków z Funduszu Pracy.

Dłużnik alimentacyjny - w 2021 roku zmiany

1 lipca 2021 r. ma również wejść w życie inna zmiana zawarta w tym projekcie. Odpowiedzialność pracodawcy za zatrudnianie dłużnika alimentacyjnego „na czarno” lub wypłacania mu wynagrodzenia „pod stołem” ma być ograniczona do przypadków pracowników ujawnionych w Krajowym Rejestrze Zadłużonych.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (j. t. Dz. U. z 2020 r., poz. 1359)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Majówka 2024 - ceny noclegów. Powinno być taniej niż w zeszłym roku. Jest kilka powodów. Ile trzeba (średnio) zapłacić za nocleg?

Koszt wyjazdu na majówkę w 2024 roku nie powinien już tak obciążyć portfela statystycznego Polaka jak w zeszłym roku. Wtedy stawki w ciągu roku rosły średnio o 20%. Dziś w większości kurortów wolnych pokoi jest więcej, a dzięki temu średnie stawki są odrobinę chociaż niższe niż przed rokiem.

Emerytura to prawo a nie obowiązek. ZUS: można sporo zyskać przechodząc na emeryturę później: Ulga podatkowa i wyższa emerytura

Jak wiadomo nie każdy senior przechodzi od razu na emeryturę po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn). Wiele osób ma tego świadomość i - jeżeli tylko rodzaj pracy i zdrowie na to pozwalają - przechodzą na emeryturę później wiedząc, że dłuższa aktywność zawodowa i dłuższy okres płacenia składek przekładają się na wyższą emeryturę. ZUS wskazuje, że są też i dodatkowe korzyści z dłuższej pracy w postaci ulgi zwalniającej z podatku. 

Podatek od posiadania psa w 2024 roku - zostało mało czasu na zapłacenie tej daniny!

Podatek od posiadania psa trzeba zwykle opłacać do 30 kwietnia każdego roku. W przypadku gdy podatnik staje się właścicielem pupila w trakcie roku kalendarzowego, wtedy daninę należy uiścić najczęściej w ciągu 2 miesięcy od daty wejścia w posiadanie czworonoga. Warto mieć na uwadze, że nieuiszczenie podatku od psa może skutkować nałożeniem kary pieniężnej.

Matura 2024. Co trzeba umieć na maturę z polskiego? Wymagania egzaminacyjne

Matura coraz bliżej. Jakie są wymagania egzaminacyjne na egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym, a jakie na rozszerzonym? Jakie lektury trzeba znać? 

REKLAMA

Dziemianowicz-Bąk: Świadczenie "babciowe" wejdzie w życie w IV kw. 2024 r.

Świadczenie "babciowe", czyli ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" wejdzie w życie w IV kw. 2024 r., poinformowała dzisiaj minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Zasiłek przysługujący pracownikowi, który korzysta ze zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej

Jak obliczany jest zasiłek przysługujący pracownikowi, który korzystał ze zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej?

3261,53 zł lub 3267,53 zł netto najniższej krajowej od lipca 2024 roku

Najniższa krajowa od 1 lipca 2024 roku będzie wynosiła 4300 zł brutto. Ile to jest netto przy kosztach podstawowych i podwyższonych, czyli jakie wynagrodzenie otrzyma pracownik na tzw. rękę?

500 plus dla osoby niepełnosprawnej. Co z kryterium dochodowym?

Czy planowane jest zlikwidowanie kryterium dochodowego warunkującego uzyskanie świadczenia uzupełniającego dla osób z niepełnosprawnościami?

REKLAMA

Senat: 300 zł plus dla sołtysa po siedmiu latach i niezależnie od liczby kadencji. Świadczenie to podlega corocznej waloryzacji od dnia 1 marca

Przyjęta 18 kwietnia 2024 r. wraz z poprawkami przez Senat nowelizacja ustawy dotycząca świadczenia dla sołtysów zakłada, że sołtysi będą mogli uzyskać świadczenie po siedmiu, a nie po ośmiu latach pełnienia funkcji sołtysa, niezależnie od liczby kadencji.

8600 zł – tyle od 1 lipca 2024 r. może wynieść kara dla kierowcy, który się zagapi. Namierzy go system.

Brak obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest zagrożony karą. Jej wysokość jest uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i długości przerwy w ochronie ubezpieczeniowej.

REKLAMA