Kategorie

Alimenty w 2021 roku - kwota, zmiany

Wioleta Matela Marszałek
Adwokat, dziennikarz, redaktor, autorka wielu publikacji prasowych o tematyce prawnej. Z Grupą INFOR związana od 2010 r. Współtworzyła portal rodzina-i-kariera.infor.pl. Obecnie w Infor.pl zajmuje się zagadnieniami dotyczącymi m.in. prawa rodzinnego, gospodarczego, karnego, administracyjnego. W czasach studenckich współpracowała z akademickim radiem.
Alimenty w 2021 roku - kwota, zmiany/Fot. Shutterstock
Alimenty w 2021 roku - kwota, zmiany/Fot. Shutterstock
shutterstock
Alimenty w 2021 roku czeka kilka zmian dotyczących świadczeń wypłacanych z funduszu. Co z alimentami płaconymi przez rodziców? Ile wynoszą?

Alimenty w 2021 roku na dziecko – ile?

Przepisy nie określają wprost kwoty alimentów, jakie powinno otrzymywać dziecko od rodzica. Wysokość świadczeń alimentacyjnych zależy bowiem od usprawiedliwionych potrzeb dziecka oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. W każdym przypadku kwota alimentów będzie zatem inna i uzależniona od konkretnego przypadku. Statystyki dotyczące kwot zasądzanych alimentów publikuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Wynika z nich, iż w I półroczu 2019 r. średnia wysokość alimentów zasądzonych na dzieci poza rozwodami wynosiła 674,5 zł, a przy rozwodach 966,9 zł.

Alimenty natychmiastowe w 2021 roku?

Alimenty natychmiastowe miały być zasądzane w określonej wysokości w postępowaniu nakazowym alimentacyjnym. Samo postępowanie zaś miało być nie tylko szybkie, ale i proste m.in. ze względu na formularz pozwu.

Przepisy zakładające wprowadzenie tzw. alimentów natychmiastowych znalazły się projekcie ustawy o zmianie Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw. Projekt ten został wniesiony do Sejmu jeszcze w poprzedniej kadencji. Na etapie komisji sejmowej projekt został dotknięty dyskontynuacją prac.

W kwietniu 2020 r. o wprowadzenie alimentów natychmiastowych jako części „Tarczy antykryzysowej” apelował Rzecznik Praw Dziecka. Postulat RPD poparł Rzecznik Praw Obywatelskich, który wcześniej o to czy toczą się aktualnie prace nad wznowieniem procesu legislacyjnego w sprawie alimentów natychmiastowych” pytał Ministra Sprawiedliwości. W marcu 2020 r. RPO uzyskał odpowiedź Ministerstwa Sprawiedliwości. Z uwagi na doniosłość projektowanych zmian projekt będzie przedmiotem ponownego opracowania w Ministerstwie Sprawiedliwości. W Departamencie Spraw Rodzinnych i Nieletnich toczą się prace analityczne. Na obecnym etapie tych prac nie zostały podjęte decyzje o ostatecznym kształcie projektowanej regulacji zarówno w części dotyczącej zmian w obrębie Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, Kodeksu postępowania cywilnego oraz innych ustaw. W szczególności, niezależnie od rozwiązań znanych już z projektu UD392, rozważane są modyfikacje w obrębie instytucji alimentów natychmiastowych, rodzinnego postępowania informacyjnego oraz rozszerzenie projektu o rozwiązania dotyczące kontaktów z dzieckiem i o postępowanie wykonawcze w sprawach rodzinnych i opiekuńczych (które zawierał rządowy projekt ustawy o kuratorskiej służbie sądowej, również objęty dyskontynuacją)" - wskazano w piśmie.

12 marca 2021 r. do Sejmu wpłynął projekt grupy posłów Lewicy dotyczący wprowadzenia instytucji natychmiastowych świadczeń alimentacyjnych, które orzekane byłyby w sposób uproszczony w tzw. postępowaniu nakazowym alimentacyjnym.

Alimenty z funduszu w 2021 roku

Zmiany dotyczące świadczeń z funduszu alimentacyjnego zawiera rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych ze świadczeniami na rzecz rodziny, który wpłynął do Sejmu. Projektowana ustawa przewiduje uwzględnienie obniżenia wynagrodzenia z powodu przeciwdziałania COVID-19 przy ustalaniu dochodu uprawniającego do świadczeń z funduszu alimentacyjnego również na okres świadczeniowy 2021/2022. Organ ma również uwzględniać utratę albo uzyskanie dodatku solidarnościowego.

1 lipca 2021 r. mają wejść w życie przepisy, zgodnie z którymi katalog dochodów nieopodatkowanych, składających się na dochód rodziny ma być rozszerzony o stypendia dla bezrobotnych finansowane ze środków z Funduszu Pracy.

Dłużnik alimentacyjny - w 2021 roku zmiany

1 lipca 2021 r. ma również wejść w życie inna zmiana zawarta w tym projekcie. Odpowiedzialność pracodawcy za zatrudnianie dłużnika alimentacyjnego „na czarno” lub wypłacania mu wynagrodzenia „pod stołem” ma być ograniczona do przypadków pracowników ujawnionych w Krajowym Rejestrze Zadłużonych.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (j. t. Dz. U. z 2020 r., poz. 1359)

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Komplet PREMIUM - Klasyfikacja budżetowa 2022 z programem online na 12 m-cy
Komplet PREMIUM - Klasyfikacja budżetowa 2022 z programem online na 12 m-cy
Tylko teraz
199,00 zł
328,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(13)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • klara
  2021-06-12 18:52:58
  alimenty powinny byc sprawiedliwe, a nie uzaleznione od zadan matki do ktorych sad sie przychyla.Ojcowie sa traktowani bardzo niesprawiedliwie,przyklad-ojciec nie majac nic doslownie nic,zadnego majatku,mieszka w sluzbowym mieszkaniu /cale szczesci,ze takie ma/zarabia 4000zl.musi sie sam utrzymac a sad na wniosek matki podnosi alimenty o 500zl.na dwoje dzieci ktore chodza do przedszkola.Alimenty wynosza 1800zl.i uregulowanie od momentu zlozenia przez matke wniosku o podwyzke-to wszystko w dobie koronawirusa.Ojciec mieszka 400 km.od miejsca zamieszkania dzieci i jakikolwiek kontakt z nimi na jeden weekend to koszt minimum 300zl.dojazd i powrot no i hotel,1800 i 300 to juz ponad 50 procent zarobkow,bez jedzenia i jakichkolwiek rozrywek,zabaw.Do tego dochodza wyjazdy dzieci do ojca na swieta,ferie zimowe,polowa wakacji,jak ten ojciec ma zyc z czego odlozyc na mieszkanie,co z dziecmi robic w wakacje,wszystkiego im odmawiac.TO sie nazywa SPRAWIEDLIWOSC jak taki ojciec ma sie nie zalamac.Male dzieci taki koszt utrzymania a co bedzie pozniej,matka ma takie alimenty i 500+,odliczenia od podatku i duzo innych ulg a ojciec nul-zero jak straci prace to co pod most.Chyba dzieci maja dwoje rodzicow,dlaczego w Polsce ojciec jest traktowany po macoszemu,kocha dzieci tak samo a nieraz o wiele bardziej,nic nie moze decydowac o nich,nie moze z nimi przebywac tylko placic.Polskie prawo jest strasznie niesprawiedliwe a tak mialo byc zmienione na wzor niemiecki-tam jest bardzo dobrze uregulowane sa tabelki zarobkowe i wiekowe-przeciez mozna sciagnac a pani Beata Szydlo pol roku pracowala nad projektem zmian i nic,zadnych zmian.Przyrost dzietnosci w kraju-ojcowie sie boja,nie wiadomo co kobieta zrobi a oni sa na straconej pozycji,chociaz zdaza sie,ze nieraz sa wrobieni w ojcostwo.PRAWO alimentacyjne na wzor niemiecki lub procentowo-Szwajcaria,Austria,Wielka Brytania.Gdy prawo alimentacyjne bedzie zmienione zaraz bedzie mniej dluznikow,bo wielu jest nie z wasnej woli tylko zycie zmusilo i ta niesprawiedliwosc,
  6
  pokażodpowiedzi (2)
 • Jarek
  2021-05-15 21:40:41
  Alimenty musi Placid państwo organ bezstronny wtedy ojciec lub matka bardziej przyjaźnie podchodzą do dzieci i nie tocza wojny. Matka lub ojciec ma możliwość bez obciążeń stworzyć nową rodzinę. Zauważmy ile kobiet same wychowują dzieci!!!??? Jaki są tego powody!!!!??? Kwota alimentów to tylko targowanie się dzieci powinno się traktować równo dlatego Polska Państwo powino łożyć na dzieci te z alimentami i bez. Przecież chodzi oto by dzieci było więcej!!!!
  10
  pokażodpowiedzi (1)
 • p
  2021-08-20 10:21:48
  oboje rodzice powinni płacić jednakowe alimenty po równo a zasiłki otrzymywane przez rodzica na dziecko powinny być uznawane w naliczaniu wysokości alimentów nie można udawać że jedna ze stron ich nie otrzymuje. To są konkretne pieniądze więc nie udawajmy że ich nie ma
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • aneta
  2021-07-16 22:05:19
  Niestety ja musiałam pójść na wojnę z byłym, nie chciał płacić albo wciąż próbował się wymigiwać , znalazłam przez znajomych Mecenas Mikołajewską która raz na zawsze rozwiązała mój problem.
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Taka prawda
  2021-06-04 08:56:31
  Zarządzone alimenty ledwo 400 zł. alimenciarz nie płaci, pracuje na czarno za granicą i komornik nic nie może zarobić.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Prawo
1 sty 2000
26 wrz 2021
Zakres dat:
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Oszustwo "na 14. emeryturę" - co robić?

Oszustwo "na 14. emeryturę? ZUS przestrzega przed osobami, które oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o świadczenie.

Zasada niezmienności składu orzekającego - zmiany w k.p.k.

Zasada niezmienności składu orzekającego sprawia, że zmiana sędziego oznacza przymus prowadzenia procesu od początku – co nikomu nie służy. Jest jednak szansa na poprawę sytuacji.

Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. - zmiany

Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. będzie tylko na podstawie ważnego paszportu. Są jednak wyjątki. Jakie?

Ochrona konsumenta - przepisy uzupełniające weszły w życie

Przepisy uzupełniające ochronę konsumentów weszły w życie. Zmiany dotyczą m.in. postępowania nakazowego z weksla czy wnoszenia pism do sądu.

Noc spisowa - GUS wydłuża godziny pracy 25 września

Noc spisowa zostanie zorganizowana przez GUS w sobotę 25 września. Jak i gdzie będzie można się spisać?

Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego

Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował kalkulator, dzięki któremu można sprawdzić o ile orientacyjnie wzrośnie rata kredytu, gdy zmieni się jego oprocentowanie. Jak skorzystać z kalkulatora?

Ubezwłasnowolnienie - zasady, skutki, procedura

Ubezwłasnowolnienie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Na czym polega? Jakie wywołuje skutki? Jak wygląda procedura?

Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

1000 plus – dla kogo?

1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

Punkty spisowe w placówkach ZUS

Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

Przepisy antylichwiarskie na stałe?

Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

Nowelizacja KPA a odszkodowania

Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

Czas pracy - od kiedy?

Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.