Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wziąć szybki rozwód?

Jak wziąć szybki rozwód? Umiejętne skonstruowanie żądań pozwu. Precyzyjne sformułowanie wniosków dowodowych. Zawarcie prawidłowego porozumienia ze współmałżonkiem. / fot. Shutterstock
Jak wziąć szybki rozwód? Umiejętne skonstruowanie żądań pozwu. Precyzyjne sformułowanie wniosków dowodowych. Zawarcie prawidłowego porozumienia ze współmałżonkiem. / fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wiele osób zastanawia się, czy jest możliwy szybki rozwód, czy też zawsze musi dojść do długotrwałego i stresującego postępowania sądowego. Należy zwrócić uwagę, iż sam fakt rozstania niegdyś bliskich sobie osób już jest dużym obciążeniem psychicznym. Wiele osób z pewnością wolałoby uniknąć dodatkowych nieprzyjemności związanych z czasochłonnym procesem oraz częstym przebywaniem na sali sądowej. Dlatego w poniższym artykule tłumaczymy, co zrobić, aby szybko się rozwieść.

W jaki sposób można osiągnąć szybki rozwód?

Szybki rozwód można osiągnąć na trzy sposoby, poprzez:

REKLAMA

 1.     Umiejętne skonstruowanie żądań pozwu.
 2.     Precyzyjne sformułowanie wniosków dowodowych.
 3.     Zawarcie prawidłowego porozumienia ze współmałżonkiem.

Cel, jakim jest szybki rozwód, można osiągnąć poprzez sformułowanie pozwu rozwodowego, ograniczając jego treść do zakresu, jaki jest wymagany przepisami prawa. Jeżeli chcesz więc uzyskać szybki rozwód, nie oczekuj od sądu, aby przeprowadzał podział majątku wspólnego, aby dokonywał ustalenia sposobu korzystania ze wspólnego mieszkania, czy orzekał o alimentach na twoją rzecz. Są to bowiem elementy orzeczenia, które mogą pojawić się w wyroku rozwodowym, lecz nie muszą.

Polecamy: Pracujący rodzic. Wiesz, co Ci się należy! Poznaj swoje prawa nr 2

Umiejętne skonstruowanie żądań pozwu

Z kolei żądania, które muszą być zawarte w pozwie, sformułuj w taki sposób, aby nie stwarzały konieczności przeprowadzania dodatkowego, żmudnego postępowania dowodowego.

Jeżeli chcesz uzyskać szybki rozwód, powinieneś wnosić o nieorzekanie o winie przez sąd, jednak pamiętaj, z jakimi skutkami orzeczenie takie może się wiązać. Gdy sąd zaniecha orzekania o winie, każdy z małżonków będzie uprawniony do uzyskania świadczeń alimentacyjnych od drugiego z nich pod warunkiem, że osoba uprawniona będzie pozostawać w niedostatku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umiejętne sformułowanie wniosków dowodowych

Aby uzyskać szybki rozwód należy również pamiętać o właściwych wnioskach dowodowych. Jeżeli posiadasz szereg dowodów, które mogą świadczyć o pewnych okolicznościach, wybieraj te, których przeprowadzenie przez sąd w toku postępowania będzie najmniej czasochłonne, np. dowód z dokumentów. Jeżeli chcesz, aby zeznawali świadkowie, zastanów się, czy wszyscy powinni brać udział w postępowaniu, czy też nie jest to konieczne (oczywiście należy zachować tu zdrowy rozsądek, aby nie doprowadzić do negatywnego dla nas rozstrzygnięcia sądowego).

Porozumienia pomiędzy małżonkami

Trzecim sposobem na uzyskanie szybkiego rozwodu jest porozumienie się ze współmałżonkiem. W ramach takiego porozumienia małżonkowie mogą ustalić zakres winy rozkładu pożycia małżeńskiego. Oprócz wspomnianego powyżej wniosku o nieorzekanie o winie, małżonkowie mogą wskazać, iż winę ponoszą obydwoje, bądź wyłącznie jeden z nich.

Forma porozumienia może być dowolna – w postaci pisemnej umowy lub ustna, poprzez zgodne złożenie oświadczeń do protokołu rozprawy sądowej.

Niemniej jednak należy pamiętać, że pozew rozwodowy może być wniesiony wyłącznie przez jednego małżonka. Nie jest więc możliwe złożenie pozwu, który będzie opatrzony podpisami obydwojga małżonków.

Porozumienie w sprawach dotyczących dzieci

REKLAMA

Jeżeli w sprawie występują małoletnie dzieci, to zawsze takie sprawy są bardziej czasochłonne od tych, w których rozwodzą się małżonkowie bezdzietni, lub mający już dorosłe dzieci. Jednak również w takich sprawach możliwy jest szybki rozwód, który można uzyskać poprzez zawarcie porozumienia w formie pisemnej. W tego rodzaju porozumieniu rodzice mogą ustalić miejsce zamieszkania dziecka, kontakty z nim oraz wysokość alimentów. Co więcej, na zgodny wniosek stron sąd może nie orzekać o sposobie kontaktów z dzieckiem.

Należy jednak pamiętać, że sąd kierując się dobrem dziecka, może nie uwzględnić porozumienia, o którym mowa powyżej. W takiej sytuacji to sąd ustali wszystkie ww. elementy tj. alimenty na dziecko, miejsce jego zamieszkania oraz rodzaj i częstotliwość kontaktów z dzieckiem.

Warto mieć również na uwadze, iż przy sporządzaniu porozumienia przez rodziców muszą oni kierować się jedną z naczelnych zasad prawa rodzinnego, polegającą na tym, że rodzeństwo wychowuje się razem. Wszelkie więc porozumienia łamiące powyższą zasadę, mogą zostać przez sąd odrzucone jako naruszające dobro dzieci.

Podział majątku wspólnego

REKLAMA

Jeżeli małżonek wnoszący pozew rozwodowy, zdecyduje się jednak na wniesienie żądania w zakresie podziału majątku wspólnego, musi pamiętać, że aby doszło do jego orzeczenia w wyroku rozwodowym, małżonkowie muszą dojść do porozumienia w tym zakresie (na etapie wymiany pierwszych pism procesowych w sprawie, bądź na pierwszej rozprawie). Gdy do takiego porozumienia nie dojdzie, sąd odmówi orzekania o podziale majątku wspólnego, ponieważ wiązać się to może z nadmiernym wydłużeniem sprawy.

Porozumienie w przedmiocie podziału majątku wspólnego może być dokonane w dowolnej formie – zarówno pisemnej, jak i ustnej do protokołu. Więcej o zagadnieniu podziału majątku wspólnego podczas rozwodu możesz przeczytać na stronie https://radkiewicz.net.pl/rozwod/.

Szybki rozwód – podsumowanie

Szybki rozwód może zostać przeprowadzony w oparciu o umiejętne formułowanie żądań i wniosków dowodowych, a także wskutek zawarcia porozumienia między małżonkami. Oczywiście w każdej sytuacji dążenie jednego z małżonków do uzyskania szybkiego rozwodu może nie przynieść oczekiwanego rezultatu ze względu na postępowanie drugiego małżonka, który może celowo dążyć do przedłużania procesu.

Również nieumiejętne sformułowanie porozumień między małżonkami może skutkować wydłużeniem sprawy sądowej. Warto zatem skorzystać z pomocy adwokata lub radcy prawnego specjalizującego się w prawie rodzinnym, który sporządzi w sposób prawidłowy pozew, porozumienie między małżonkami oraz położy tamę ewentualnej obstrukcji procesowej drugiego z małżonków.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • iwonka
  2022-11-27 15:09:26
  Polecam kancelarię adwokacką Cejrowski, tam znajdziecie odpowiedź na te pytanie:)
  0
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Telus: popieramy wniosek komisarza UE ds. rolnictwa, by Unia dopłacała do transportu zboża

Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: My jako koalicja pięciu krajów popieramy wniosek unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, by UE dopłacała do transportu zboża, żeby on się opłacił.

Pomnik przyrody

Pomnik przyrody stanowi jedną z form jej ochrony. Jak można zdefiniować pomniki ochrony przyrody? Jakie kryteria powinno spełniać drzewo, aby uznać je za taki pomnik?

Odpady komunalne

Odpady komunalne to często odpady, które powstają w gospodarstwach domowych, ale nie tylko. Szczegółowe wyliczenie znajdziemy w ustawie o odpadach.

Ochrona przyrody

Ochrona przyrody jest ważnym zagadnieniem w dobie rozwoju technologicznego. Z tempo powodu warto wiedzieć na czym polega i jakie są jej cele.

REKLAMA

Park narodowy

Parki narodowe to miejsca, które pełnią ważną rolę w kontekście ochrony przyrody. W jakim celu są tworzone i jak można je zdefiniować?

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. ZUS wypłacił ponad 700 tys. świadczeń

Kapitał wypłacany jest w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł przez rok. Wyboru dokonuje rodzic. Błędy we wnioskach mogą jednak wpływać na czas rozpatrzenia elektronicznego dokumentu. 

Centralna Informacja Emerytalna. Ustawa opublikowana

Ustawa o Centralnej Informacji Emerytalnej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Kto będzie miał dostęp do CIE? Jakie informacje znajdą się w systemie?

TSUE: Bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pokażą rzeczywiste ryzyko kredytu

Kolejny wyrok Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie kredytów frankowych. W wyroku z 21 września 2023 r. TSUE podkreślił, że bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pozwolą zrozumieć rzeczywiste ryzyka, na które jest narażony w trakcie całego okresu obowiązywania umowy kredytu denominowanego w walucie obcej.

REKLAMA

Kolejne problemy z wystawianiem recept na darmowe leki dla dzieci i seniorów?

Do Rzecznika Praw Obywatelskich docierają informacje o problemach z receptami na darmowe leki dla dzieci i seniorów. Mają one dotyczyć lekarzy przyjmujących prywatnie. Rzecznik zwrócił się do resortu zdrowia o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

Choroba Alzheimera: Ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem

Choroba Alzheimera i choroby pokrewne została zdiagnozowana w 2022 r. u 357 tysięcy osób – takie dane podał Narodowy Fundusz Zdrowia w Światowy Dzień Walki z Chorobą Alzheimera, który przypada 21 września. Choroba Alzheimera charakteryzuje się postępującymi zaburzeniami pamięci i innych funkcji poznawczych. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem.

REKLAMA