Kategorie

Jak wziąć szybki rozwód?

Jak wziąć szybki rozwód? Umiejętne skonstruowanie żądań pozwu. Precyzyjne sformułowanie wniosków dowodowych. Zawarcie prawidłowego porozumienia ze współmałżonkiem. / fot. Shutterstock
fot. Shutterstock
Wiele osób zastanawia się, czy jest możliwy szybki rozwód, czy też zawsze musi dojść do długotrwałego i stresującego postępowania sądowego. Należy zwrócić uwagę, iż sam fakt rozstania niegdyś bliskich sobie osób już jest dużym obciążeniem psychicznym. Wiele osób z pewnością wolałoby uniknąć dodatkowych nieprzyjemności związanych z czasochłonnym procesem oraz częstym przebywaniem na sali sądowej. Dlatego w poniższym artykule tłumaczymy, co zrobić, aby szybko się rozwieść.

W jaki sposób można osiągnąć szybki rozwód?

Szybki rozwód można osiągnąć na trzy sposoby, poprzez:

 1.     Umiejętne skonstruowanie żądań pozwu.
 2.     Precyzyjne sformułowanie wniosków dowodowych.
 3.     Zawarcie prawidłowego porozumienia ze współmałżonkiem.

Cel, jakim jest szybki rozwód, można osiągnąć poprzez sformułowanie pozwu rozwodowego, ograniczając jego treść do zakresu, jaki jest wymagany przepisami prawa. Jeżeli chcesz więc uzyskać szybki rozwód, nie oczekuj od sądu, aby przeprowadzał podział majątku wspólnego, aby dokonywał ustalenia sposobu korzystania ze wspólnego mieszkania, czy orzekał o alimentach na twoją rzecz. Są to bowiem elementy orzeczenia, które mogą pojawić się w wyroku rozwodowym, lecz nie muszą.

Polecamy: Pracujący rodzic. Wiesz, co Ci się należy! Poznaj swoje prawa nr 2

Umiejętne skonstruowanie żądań pozwu

Z kolei żądania, które muszą być zawarte w pozwie, sformułuj w taki sposób, aby nie stwarzały konieczności przeprowadzania dodatkowego, żmudnego postępowania dowodowego.

Jeżeli chcesz uzyskać szybki rozwód, powinieneś wnosić o nieorzekanie o winie przez sąd, jednak pamiętaj, z jakimi skutkami orzeczenie takie może się wiązać. Gdy sąd zaniecha orzekania o winie, każdy z małżonków będzie uprawniony do uzyskania świadczeń alimentacyjnych od drugiego z nich pod warunkiem, że osoba uprawniona będzie pozostawać w niedostatku.

Umiejętne sformułowanie wniosków dowodowych

Aby uzyskać szybki rozwód należy również pamiętać o właściwych wnioskach dowodowych. Jeżeli posiadasz szereg dowodów, które mogą świadczyć o pewnych okolicznościach, wybieraj te, których przeprowadzenie przez sąd w toku postępowania będzie najmniej czasochłonne, np. dowód z dokumentów. Jeżeli chcesz, aby zeznawali świadkowie, zastanów się, czy wszyscy powinni brać udział w postępowaniu, czy też nie jest to konieczne (oczywiście należy zachować tu zdrowy rozsądek, aby nie doprowadzić do negatywnego dla nas rozstrzygnięcia sądowego).

Porozumienia pomiędzy małżonkami

Trzecim sposobem na uzyskanie szybkiego rozwodu jest porozumienie się ze współmałżonkiem. W ramach takiego porozumienia małżonkowie mogą ustalić zakres winy rozkładu pożycia małżeńskiego. Oprócz wspomnianego powyżej wniosku o nieorzekanie o winie, małżonkowie mogą wskazać, iż winę ponoszą obydwoje, bądź wyłącznie jeden z nich.

Forma porozumienia może być dowolna – w postaci pisemnej umowy lub ustna, poprzez zgodne złożenie oświadczeń do protokołu rozprawy sądowej.

Niemniej jednak należy pamiętać, że pozew rozwodowy może być wniesiony wyłącznie przez jednego małżonka. Nie jest więc możliwe złożenie pozwu, który będzie opatrzony podpisami obydwojga małżonków.

Porozumienie w sprawach dotyczących dzieci

Reklama

Jeżeli w sprawie występują małoletnie dzieci, to zawsze takie sprawy są bardziej czasochłonne od tych, w których rozwodzą się małżonkowie bezdzietni, lub mający już dorosłe dzieci. Jednak również w takich sprawach możliwy jest szybki rozwód, który można uzyskać poprzez zawarcie porozumienia w formie pisemnej. W tego rodzaju porozumieniu rodzice mogą ustalić miejsce zamieszkania dziecka, kontakty z nim oraz wysokość alimentów. Co więcej, na zgodny wniosek stron sąd może nie orzekać o sposobie kontaktów z dzieckiem.

Należy jednak pamiętać, że sąd kierując się dobrem dziecka, może nie uwzględnić porozumienia, o którym mowa powyżej. W takiej sytuacji to sąd ustali wszystkie ww. elementy tj. alimenty na dziecko, miejsce jego zamieszkania oraz rodzaj i częstotliwość kontaktów z dzieckiem.

Warto mieć również na uwadze, iż przy sporządzaniu porozumienia przez rodziców muszą oni kierować się jedną z naczelnych zasad prawa rodzinnego, polegającą na tym, że rodzeństwo wychowuje się razem. Wszelkie więc porozumienia łamiące powyższą zasadę, mogą zostać przez sąd odrzucone jako naruszające dobro dzieci.

Podział majątku wspólnego

Reklama

Jeżeli małżonek wnoszący pozew rozwodowy, zdecyduje się jednak na wniesienie żądania w zakresie podziału majątku wspólnego, musi pamiętać, że aby doszło do jego orzeczenia w wyroku rozwodowym, małżonkowie muszą dojść do porozumienia w tym zakresie (na etapie wymiany pierwszych pism procesowych w sprawie, bądź na pierwszej rozprawie). Gdy do takiego porozumienia nie dojdzie, sąd odmówi orzekania o podziale majątku wspólnego, ponieważ wiązać się to może z nadmiernym wydłużeniem sprawy.

Porozumienie w przedmiocie podziału majątku wspólnego może być dokonane w dowolnej formie – zarówno pisemnej, jak i ustnej do protokołu. Więcej o zagadnieniu podziału majątku wspólnego podczas rozwodu możesz przeczytać na stronie https://radkiewicz.net.pl/rozwod/.

Szybki rozwód – podsumowanie

Szybki rozwód może zostać przeprowadzony w oparciu o umiejętne formułowanie żądań i wniosków dowodowych, a także wskutek zawarcia porozumienia między małżonkami. Oczywiście w każdej sytuacji dążenie jednego z małżonków do uzyskania szybkiego rozwodu może nie przynieść oczekiwanego rezultatu ze względu na postępowanie drugiego małżonka, który może celowo dążyć do przedłużania procesu.

Również nieumiejętne sformułowanie porozumień między małżonkami może skutkować wydłużeniem sprawy sądowej. Warto zatem skorzystać z pomocy adwokata lub radcy prawnego specjalizującego się w prawie rodzinnym, który sporządzi w sposób prawidłowy pozew, porozumienie między małżonkami oraz położy tamę ewentualnej obstrukcji procesowej drugiego z małżonków.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  18 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Pobieranie torrentów - wyrok TSUE

  TSUE orzekł, iż dostawca internetu może systematycznie rejestrować adresy IP użytkowników oraz udostępniać ich nazwy i adresy pocztowe podmiotowi praw własności intelektualnej lub osobie trzeciej, zajmującej się windykacją tych praw.

  TSUE o dochodzeniu sprawiedliwości przed polskim sądem za zwrot "polskie obozy"

  Były więzień Auschwitz nie może dochodzić sprawiedliwości przed polskim sądem za zwrot "polskie obozy". Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

  Pokazy dla seniorów – propozycje zmian

  Pokazy, często kierowane są do seniorów, mogą być źródłem nieuczciwych praktyk przedsiębiorców. UOKiK przygotował propozycje zmian w przepisach.

  Zniesławienie – jak można dochodzić odpowiedzialności sprawcy?

  Zniesławienie to przestępstwo, a jego ofiara może dochodzić odpowiedzialności sprawcy w postępowaniu karnym. W jaki sposób?

  SN o kwalifikacji danego związku chemicznego w sprawie o narkotyki

  Zdaniem Sądu Najwyższego o tym jak kwalifikować dany związek chemiczny w sprawie o narkotyki decyduje sąd orzekający.

  Wakacje 2021 - prawa pasażerów

  W wakacje 2021 r. ruch pasażerski będzie zależał od sytuacji epidemiologicznej. O jakich prawach powinni pamiętać pasażerowie?

  Dobry start 2021 – wniosek

  Wniosek o świadczenie dobry start w 2021 r. rodzice złożą według zmienionych zasad. Od kiedy będą przyjmowane wnioski?

  PESEL w spisie powszechnym - UODO wystąpił do GUS

  Prezes UODO wystąpił do GUS w sprawie wątpliwości dotyczących procesu pozyskiwania numeru PESEL od osób dokonujących tzw. samospisu internetowego.

  Termin wdrożenia e-doręczeń przesunięty?

  Przesunięcie terminu wdrożenia e-doręczeń zakłada nowelizacja uchwalona przez Sejm. Kiedy mają wejść w życie nowe przepisy?

  Emerytura dla zwierząt służących w służbach mundurowych

  Rząd przyjął projekt ustawy regulującej status zwierząt w służbach mundurowych. Projekt zmienia w tym zakresie m.in. ustawę o Policji oraz szereg innych aktów prawnych.

  Świadczenia dla niepełnosprawnych w 2021 r.

  Świadczenia dla osób niepełnosprawnych w 2021 r. obejmują m.in. renty, zasiłki pielęgnacyjne czy świadczenia dla osób niesamodzielnych.

  NIK o dzierżawie gruntów rolnych w parkach narodowych

  Niezgodny z prawem wybór dzierżawców, naruszanie zasad równego dostępu do udziału w przetargu oraz jawności i jednolitości postępowania, a także niezapewnienie najkorzystniejszego wyniku przetargu – takie nieprawidłowości w gospodarowaniu gruntami rolnymi Skarbu Państwa stwierdziła NIK w sześciu na siedem skontrolowanych parków narodowych.

  Nabór wniosków o wsparcie na zalesianie do 02.08.2021 r.

  Do 02.08.2021 r. odbywać się będzie nabór wniosków o przyznanie wsparcia na zalesienie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Beneficjentem w zakresie kosztów założenia uprawy leśnej mogą być nie tylko rolnicy, ale również jednostki samorządu terytorialnego i jednostki organizacyjne gmin, powiatów oraz województw.

  Ryczałt na dojazdy dla funkcjonariusza Służby Więziennej

  Co do zasady świadczenia otrzymywane przez funkcjonariuszy Służby Więziennej stanowią dla nich przychód ze stosunku służbowego. Nie oznacza to jednak, że zawsze będą one podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

  Reforma przepisów o nieletnich - zmiany w izolacji sprawców najcięższych przestępstw

  W resorcie sprawiedliwości przygotowano projekt ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Ma on skutecznie zniechęcić ich do łamania prawa. Nowe przepisy powinny też zapewnić odpowiednie środki reakcji, gdy nieletni popełnią wykroczenie, przestępstwo lub są mocno zdemoralizowani.

  RIO: wójt może zatrudnić komendanta gminnego ochrony przeciwpożarowej

  Wójt może zatrudnić komendanta gminnego ochrony przeciwpożarowej, w tym także na tym stanowisku może zatrudnić komendanta gminnego związku ochotniczych straży pożarnych – podkreśliła Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku.

  Projekt Ustawy o Ochotniczej Straży Pożarnej – informacje, wyjaśnienia

  W ostatnim czasie opublikowano treść projektu Ustawy o Ochotniczej Straży Pożarnej. Rozpoczęły się również konsultacje społeczne, w których udział bezpośrednio bierze kadra kierownicza Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Państwowej Straży Pożarnej.

  Test sprawności fizycznej policjantów 2021 r.

  Zgodnie z zapisami ustawy o Policji policjant jest obowiązany utrzymywać sprawność fizyczną zapewniającą wykonywanie przez niego zadań służbowych. Co roku policjanci przystępują do testów sprawności fizycznej, których zaliczenie jest wymagane. Każdego funkcjonariusza Policji obowiązuje minimalny poziom sprawności motorycznej, gwarantujący efektywność podejmowanych działań. Testy nie dotyczą osób ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji, ale policjantów w czynnej służbie, a więc tych osób, które w procesie rekrutacji oraz w późniejszych latach służby wykazały się wymaganą sprawnością fizyczną.

  Nowe definicje w ustawie Prawo o ruchu drogowym

  20 maja oraz 1 czerwca 2021 r. weszły w życie dwie nowelizacje ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. Zmiany zawarte w tych przepisach w istotny sposób wpłyną na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

  56 mln złotych z Programu Infrastruktura i Środowisko trafi do jednostek policji w całym kraju

  Prawie 500 sztuk motocykli trafi do jednostek policji w całym kraju. Zakupy będą realizowane z pieniędzy unijnych.

  W konsultacjach projekt zmian odnoszący się do sądów wojskowych

  Zmiany w organizacji kolegiów sądów wojskowych, analogiczne do wprowadzonych w lutym zeszłego roku w sądach powszechnych oraz związane z nimi nowe zasady opiniowania kandydatów na sędziów wojskowych - przewiduje projekt resortu sprawiedliwości, nad którym w maju trwają konsultacje.

  Wydawanie pozwoleń na broń prywatną żołnierzom zawodowym

  Posiadanie broni palnej lub amunicji do niej bez wymaganego pozwolenia jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Z kolei posiadanie bez wymaganej rejestracji broni pneumatycznej lub bez pozwolenia miotacza gazu obezwładniającego (z wyłączeniem ręcznego) lub narzędzia albo urządzenia, którego używanie może zagrażać życiu lub zdrowiu, jest wykroczeniem. Jak wygląda procedura wydawania żołnierzom zawodowym pozwolenia na broń? Kiedy pozwolenie nie jest potrzebne?

  Zmiany w funduszach na nagrody i zapomogi żołnierzy niezawodowych już od 24.06.2021

  Od 24.06.2021 Minister Obrony Narodowej będzie mógł z własnej inicjatywy przekazać do dyspozycji dowódcy jednostki wojskowej środki funduszu pozostające w jego dyspozycji z przeznaczeniem na nagrody dla żołnierzy niezawodowych pełniących służbę wojskową w podległych temu dowódcy jednostkach wojskowych.

  Skutki doręczenia aktu inwestorowi posiadającemu pełnomocnika

  Organ administracji publicznej może wzywać osoby do udziału w podejmowanych czynnościach i do złożenia wyjaśnień lub zeznań osobiście, przez pełnomocnika, na piśmie lub w formie dokumentu elektronicznego, jeżeli jest to niezbędne dla rozstrzygnięcia sprawy lub dla wykonywania czynności urzędowych.

  Renty dożywotnie z rosnącym zainteresowaniem seniorów

  Renty dożywotnie cieszą się coraz większym zainteresowaniem seniorów. Rośnie również liczna sporów sądowych związanych z umowami renty lub dożywocia.