| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Pozwy rodzinne > Odpowiedź na pozew o alimenty - przykładowy wzór pisma

Odpowiedź na pozew o alimenty - przykładowy wzór pisma

W jaki sposób sporządzić odpowiedź na pozew o alimenty? Wzór takiego pisma w przykładowej sprawie na pewno może pomóc. Pamiętajmy jednak, że każda sprawa jest inna, a odpowiedź powinna wynikać z konkretnego pozwu, jaki otrzymał pozwany.

Odpowiedź na pozew o alimenty - co warto wiedzieć?

Po zmianach Kodeksu postępowania cywilnego (dalej jako: k.p.c.), obowiązujących od 7 listopada 2019 r. złożenie odpowiedzi na pozew jest obowiązkowe. O obowiązku tym oraz o wymaganym terminie i formie złożenia pisma pozwany jest pouczany przy doręczeniu pozwu.

Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)

Zgodnie z art. 2051 k.p.c. termin na wniesienie odpowiedzi na pozew nie powinien być krótszy niż dwa tygodnie. Pismo złożone po terminie zostanie zwrócone.

Przed napisaniem odpowiedzi na pozew o alimenty warto pamiętać o tym, w jaki sposób Kodeks rodzinny i opiekuńczy reguluje kwestie zasądzania alimentów na dziecko. Oto najważniejsze informacje:

 1. Rodzice mają obowiązek do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie.
  Nie ma zatem sztywnej określonej przez prawo granicy wieku, do którego rodzic powinien płacić alimenty. Rodzice mogą jednak uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w kierunku uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.
 2. Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.
  Jako ciekawostkę warto wskazać, iż w I półroczu 2019 r. średnia wysokość zasądzonych w sprawach rozwodowych alimentów na dzieci wynosiła 966,9 zł (Źródło: Prawomocne orzeczenia o alimenty przy sprawach rozwodowych (sprawy) w latach 2015-I półrocze 2019 r., Informator Statystyczny Ministerstwa Sprawiedliwości).
 3. W przypadku dziecka, które jeszcze nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie wykonanie obowiązku alimentacyjnego może w całości lub w części polegać na osobistych staraniach o utrzymanie go lub o wychowanie.

Odpowiedź na pozew o alimenty - jak napisać?

Po przeczytaniu pozwu warto zastanowić się nad tym czy zgadzamy się z żądaniami powoda w całości lub w części. Przykładowo, uważamy iż kwota comiesięcznych alimentów w wysokości 1000 zł jest zbyt wysoka, ale możemy zobowiązać się do alimentów w wysokości 700 zł miesięcznie. Zastanówmy się nad tym, jakimi dowodami chcemy poprzeć nasze twierdzenia. W sprawach o alimenty na dziecko bardzo często będą to zaświadczenia o zarobkach pozwanego czy ponoszonych wydatkach (np. na mieszkanie, dojazdy, leki).

Sporządzając pismo, pamiętajmy o wymogach formalnych, wynikających z Kodeksu postępowania cywilnego.

Pismo to powinno zatem zawierać:

 • oznaczenie sądu, do którego jest skierowane;
 • imiona i nazwiska lub nazwy stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;
 • oznaczenie rodzaju pisma;
 • osnowę wniosku lub oświadczenia;
 • w przypadku gdy jest to konieczne do rozstrzygnięcia co do wniosku lub oświadczenia – wskazanie faktów, na których strona opiera swój wniosek lub oświadczenie, oraz wskazanie dowodu na wykazanie każdego z tych faktów;
 • podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;
 • wymienienie załączników;
 • sygnaturę akt..

Do odpowiedzi na pozew należy dołączyć wymienione w tym piśmie załączniki.

Poniżej przykładowa prosta odpowiedź na pozew o alimenty. Pamiętajmy jednak, iż w każdej sprawie odpowiedź na pozew będzie inna.

Odpowiedź na pozew o alimenty wypełniony wzór przykład Infor.pl

Polecamy serwis: Alimenty

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Jaśkowiak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »