REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Alimenty 2017 r./ fot. Fotolia
Alimenty 2017 r./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W 2017 roku przepisy dotyczące obowiązku alimentacyjnego nie zmienią się. Wzrośnie natomiast pensja minimalna, której wysokość ma wpływ na świadczenia z funduszu alimentacyjnego.

Zobacz aktualne: Wysokość minimalnego wynagrodzenia a świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego 2018

REKLAMA

Alimenty to środki niezbędne do utrzymania, a także wychowania. Co do zasady obowiązek alimentacyjny spoczywa na krewnych w linii prostej oraz na rodzeństwu. Najliczniejszą grupą osób otrzymujących alimenty są dzieci. Zgodnie z art. 133 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

POLECAMY: E - wydanie Dziennika Gazety Prawnej

Zakres alimentów uzależniony jest od usprawiedliwionych potrzeb osoby uprawnionej oraz od możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego. Przy ustalaniu wysokości alimentów bierze się również pod uwagę zakres osobistych starań zobowiązanego o utrzymanie albo wychowanie dziecka. Pojęcie „usprawiedliwionych potrzeb” jest szerokie i wydaje się być nieprecyzyjne. Z całą pewnością do usprawiedliwionych potrzeb dziecka zaliczyć należy: wyżywienie, ubranie, leczenie, edukację, zamieszkanie, środki higieniczne i kosmetyczne. Usprawiedliwioną potrzebą dziecka jest także wyjście do muzeum, teatru, kina, czyli zobowiązany do świadczeń alimentacyjnych ma obowiązek zaspokoić także potrzeby kulturalne dziecka. Zajęcia dodatkowe oraz korepetycje także należy zaliczyć do potrzeb dzieci. Te potrzeby uzależnione są od wielu czynników, jak na przykład wiek dziecka. Dlatego też pamiętać należy, że alimenty mogą być zmieniane (podwyższane lub obniżane) na wniosek zainteresowanego nawet kilka razy. Zdarzyć może się także tak, że samemu zobowiązanemu zmieni się sytuacja życiowa lub materialna. Wówczas także można wnioskować o zmianę wysokości alimentów.

Jak widać wysokość alimentów uzależniona jest od wielu czynników. W Polsce na wysokość wypłacanego świadczenia duży wpływ ma sędzia. To on na podstawie przedstawionych dokumentów, wieku dziecka, zarobków zobowiązanego ostatecznie decyduje o wysokości wypłacanego świadczenia. Nadal do porządku prawnego nie zostały wprowadzone tabele alimentacyjne. Taka tabela alimentacyjna w innych krajach jest pomocna sędziom w podejmowaniu decyzji o wysokości świadczenia alimentacyjnego. Tabela alimentacyjna funkcjonuje w Niemczech. Nie jest ona aktem prawnym, ale wytyczną dla sędziów. Dzięki temu niemiecki system ustalania wysokości alimentów jest przejrzystszy i nie budzi tylu wątpliwości, co system polski. Pomysł wprowadzenia tabeli alimentacyjnej do polskiego porządku prawnego pojawił się, można nawet powiedzieć, że dyskutuje się o tym od dłuższego czasu. Ministerstwo Sprawiedliwości miało opracować takie tabele, jednak nie wiadomo, kiedy będą gotowe i czy ułatwią sędziom pracę w 2017 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego w 2017 r.

W przyszłym roku wzrośnie w Polsce płaca minimalna. Nie wpłynie to jednak na świadczenia alimentacyjne w 2017 r. Jest to spowodowane tym, że rodziny ubiegające się o świadczenie alimentacyjne będą składały zaświadczenie lub oświadczenie o dochodach osiągniętych w 2016 r. Oznacza to, że wzrost płacy minimalnej odbije się na świadczeniach alimentacyjnych dopiero w 2018 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Ważne zmiany dla nauczycieli od 1 września 2024 r. Więcej osób skorzysta z tzw. kompensówki i wcześniejszej emerytury stażowej

ZUS informuje, że od 1 września 2024 r. więcej nauczycieli będzie mogło skorzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego (potocznie zwanego "kompensówką") oraz z wcześniejszej emerytury stażowej. 

Osiem lat więzienia za znęcanie się i usiłowanie zabójstwa ośmiomiesięcznego dziecka

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w piątek karę ośmiu lat więzienia dla młodego mężczyzny oskarżonego o znęcanie się i usiłowanie zabójstwa dziecka swojej ówczesnej partnerki. Skazany ma też zapłacić 80 tys. zł zadośćuczynienia. Wyrok jest prawomocny.

Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich. Wystarczy zamiar zgłosić wójtowi gminy, w której jest ujęty w spisie wyborców do 13 dnia przed dniem wyborów. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu wyborczego

Sejm przyjął w piątek nowelizację Kodeksu wyborczego, autorstwa KO, rozszerzającą uprawnienie do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich, do Sejmu i Senatu oraz do Parlamentu Europejskiego na wszystkich wyborców.

“Jak uniknąć ogromnych podwyżek energii”. MKiŚ ostrzega

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed stronami internetowymi, wiadomościami sms, zdjęciami wykorzystującymi wizerunki znanych osób zawierającymi linki wyłudzające dane. Grafiki i posty wzbudzające zaufanie z hasłem “jak uniknąć ogromnych podwyżek energii” pojawiły się w mediach społecznościowych. MKiŚ przypomina, że od 1 lipca 2024 r. będzie obowiązywała ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Klikanie w niesprawdzone linki i fałszywe informacje na temat sposobów uniknięcia drastycznych podwyżek jest jednym ze sposobów wyłudzania danych, oszustw oraz prowadzenia działań dezinformacyjnych, których celem jest wywołanie paniki.

REKLAMA

120,75 zł – o tyle wzrosną emerytury i renty w 2025 r. [Rada Ministrów przyjęła propozycję Ministry Agnieszki Dziemianowicz-Bąk]

W przyszłym roku emerytury i renty wzrosną o co najmniej 6,78%. Rząd zaproponuje Radzie Dialogu Społecznego pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku na ustawowym poziomie. Jakie to będą kwoty? 

"Pozbawienie źródła zarobkowania, mobbing, pozbawienie awansu, nagrody czy premii – to działania odwetowe". Ochrona sygnalistów idzie do podpisu Prezydenta

W piątek Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o ochronie sygnalistów. Te zmiany mają istotny wpływ na zakres ochrony sygnalistów w Polsce. O czym warto wiedzieć?

Renta wdowia już w tym roku. Na początek 15 proc. drugiego świadczenia

Renta wdowia, która ma zostać wprowadzona już w tym roku, ma być krokiem w stronę poprawy sytuacji finansowej wdów i wdowców. Choć na początek będzie to tylko 15 proc. drugiego świadczenia, stopniowy wzrost do 50 proc. ma na celu długoterminowe wsparcie dla osób, które straciły swoich małżonków.

Wyjazd do pracy za granicą – jak się przygotować?

Wakacje, które już za progiem, to doskonały okres, aby w czasie krótkiego, kilkutygodniowego, zagranicznego wyjazdu podreperować domowy budżet. Dla młodych ludzi może być to z kolei ekscytujące doświadczenie. Niezależnie od tego, z jakich powodów chcemy wyjechać, zawsze warto dobrze się przygotować. Najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób, które planują wyjechać po raz pierwszy, jest zgłoszenie się do agencji pośrednictwa pracy. Nie tylko pomoże ona w znalezieniu najlepszej oferty, ale też zajmie się wszelkimi formalnościami i dokładnie wyjaśni, jak przygotować się do wyjazdu. 

REKLAMA

Jak uniknąć ekościemy (greenwashingu)? System weryfikacji technologii środowiskowych ETV

Innowacyjne technologie środowiskowe to szansa, aby sprostać pilnym wyzwaniom środowiskowym, przed którymi stoją Europa i świat. Jednak stopień ich komercjalizacji i zastosowanie w gospodarce nadal pozostają zaskakująco niskie pomimo  potrzeb rynku i rosnącego popytu. Przyczyną może być potrójne ryzyko niepowodzenia rynkowego: ryzyko związane z wdrażaniem technologii środowiskowej, ryzyko związane z wdrażaniem innowacji oraz ryzyko związane ze zwrotem kosztów inwestycji. Ograniczenie tych ryzyk przez twórców i dostawców technologii jest trudnym wyzwaniem, wymagającym dodatkowych narzędzi. Z pomocą może przyjść system weryfikacji technologii środowiskowych ETV, oparty na normie ISO 14034. 

Morawiecki kandydatem na prezydenta? Prezes PiS zdradza plany partii

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział dziennikarzom, że Mateusz Morawiecki nie jest idealnym kandydatem na prezydenta - z perspektywy zwycięstwa, ale znajdzie się na liście. 

REKLAMA