reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Alimenty na dziecko > Alimenty 2017 r.

Alimenty 2017 r.

W 2017 roku przepisy dotyczące obowiązku alimentacyjnego nie zmienią się. Wzrośnie natomiast pensja minimalna, której wysokość ma wpływ na świadczenia z funduszu alimentacyjnego.

Zobacz aktualne: Wysokość minimalnego wynagrodzenia a świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego 2018

Alimenty to środki niezbędne do utrzymania, a także wychowania. Co do zasady obowiązek alimentacyjny spoczywa na krewnych w linii prostej oraz na rodzeństwu. Najliczniejszą grupą osób otrzymujących alimenty są dzieci. Zgodnie z art. 133 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

POLECAMY: E - wydanie Dziennika Gazety Prawnej

Zakres alimentów uzależniony jest od usprawiedliwionych potrzeb osoby uprawnionej oraz od możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego. Przy ustalaniu wysokości alimentów bierze się również pod uwagę zakres osobistych starań zobowiązanego o utrzymanie albo wychowanie dziecka. Pojęcie „usprawiedliwionych potrzeb” jest szerokie i wydaje się być nieprecyzyjne. Z całą pewnością do usprawiedliwionych potrzeb dziecka zaliczyć należy: wyżywienie, ubranie, leczenie, edukację, zamieszkanie, środki higieniczne i kosmetyczne. Usprawiedliwioną potrzebą dziecka jest także wyjście do muzeum, teatru, kina, czyli zobowiązany do świadczeń alimentacyjnych ma obowiązek zaspokoić także potrzeby kulturalne dziecka. Zajęcia dodatkowe oraz korepetycje także należy zaliczyć do potrzeb dzieci. Te potrzeby uzależnione są od wielu czynników, jak na przykład wiek dziecka. Dlatego też pamiętać należy, że alimenty mogą być zmieniane (podwyższane lub obniżane) na wniosek zainteresowanego nawet kilka razy. Zdarzyć może się także tak, że samemu zobowiązanemu zmieni się sytuacja życiowa lub materialna. Wówczas także można wnioskować o zmianę wysokości alimentów.

Jak widać wysokość alimentów uzależniona jest od wielu czynników. W Polsce na wysokość wypłacanego świadczenia duży wpływ ma sędzia. To on na podstawie przedstawionych dokumentów, wieku dziecka, zarobków zobowiązanego ostatecznie decyduje o wysokości wypłacanego świadczenia. Nadal do porządku prawnego nie zostały wprowadzone tabele alimentacyjne. Taka tabela alimentacyjna w innych krajach jest pomocna sędziom w podejmowaniu decyzji o wysokości świadczenia alimentacyjnego. Tabela alimentacyjna funkcjonuje w Niemczech. Nie jest ona aktem prawnym, ale wytyczną dla sędziów. Dzięki temu niemiecki system ustalania wysokości alimentów jest przejrzystszy i nie budzi tylu wątpliwości, co system polski. Pomysł wprowadzenia tabeli alimentacyjnej do polskiego porządku prawnego pojawił się, można nawet powiedzieć, że dyskutuje się o tym od dłuższego czasu. Ministerstwo Sprawiedliwości miało opracować takie tabele, jednak nie wiadomo, kiedy będą gotowe i czy ułatwią sędziom pracę w 2017 r.

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego w 2017 r.

W przyszłym roku wzrośnie w Polsce płaca minimalna. Nie wpłynie to jednak na świadczenia alimentacyjne w 2017 r. Jest to spowodowane tym, że rodziny ubiegające się o świadczenie alimentacyjne będą składały zaświadczenie lub oświadczenie o dochodach osiągniętych w 2016 r. Oznacza to, że wzrost płacy minimalnej odbije się na świadczeniach alimentacyjnych dopiero w 2018 r.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 16.11.2017

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Alimenty 2017 r./ fot. Fotolia
Alimenty 2017 r./ fot. Fotolia

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama