REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Alimenty natychmiastowe 2020 – jakie kwoty?

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Pierwsze obwieszczenie, dotyczące kwot natychmiastowych świadczeń alimentacyjnych Minister Sprawiedliwości powinien ogłosić do dnia 30 listopada 2020 roku. /Fot. Shutterstock
Pierwsze obwieszczenie, dotyczące kwot natychmiastowych świadczeń alimentacyjnych Minister Sprawiedliwości powinien ogłosić do dnia 30 listopada 2020 roku. /Fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pierwsze obwieszczenie, dotyczące kwot alimentów natychmiastowych Minister Sprawiedliwości powinien ogłosić do 30 listopada 2020 r. Jakie stawki będą obowiązywały do tego momentu?

Natychmiastowe świadczenia alimentacyjne

W Sejmie trwają prace nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw.

REKLAMA

Projekt przewiduje wprowadzenie nowej instytucji – natychmiastowych świadczeń alimentacyjnych.

Przedmiotowe przepisy mają wejść w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Polecamy: Alimenty. Jak szybko dostać pieniądze na dziecko

Kwoty alimentów natychmiastowych

Pierwsze obwieszczenie, dotyczące kwot natychmiastowych świadczeń alimentacyjnych Minister Sprawiedliwości powinien ogłosić do dnia 30 listopada 2020 roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do tego czasu wysokość natychmiastowych świadczeń alimentacyjnych wyniesie:

Kwoty natychmiastowych świadczeń alimentacyjnych od wejścia w życie nowych przepisów do ogłoszenia stawek przez Ministra Sprawiedliwości (w terminie do 30 listopada 2020 r.)

496 zł

względem jednego dziecka

450 zł

na każde z dwojga dzieci pochodzących od tych samych rodziców

404 zł

na każde z trojga dzieci pochodzących od tych samych rodziców

359 zł

na każde z czworga dzieci pochodzących do tych samych rodziców

313 zł

na każde z pięciorga i więcej dzieci pochodzących od tych samych rodziców

Dla kogo alimenty natychmiastowe?

Nowe regulacje wychodzą naprzeciw zwłaszcza tym rodzicom, którym zależy na szybkim uzyskaniu świadczeń na dzieci. Świadczenia będą zasądzane w postępowaniu nakazowym alimentacyjnym. Do wszczęcia takiego postępowania konieczne będzie złożenie pozwu na specjalnym formularzu, dostępnym w sądach i na stronach internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości.

Pozew w alimentacyjnym postępowaniu nakazowym sąd powinien rozpoznać niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie dwóch tygodni od dnia jego wniesienia.

Obok nowych rozwiązań nadal będą funkcjonowały dotychczasowe przepisy umożliwiające zasądzanie alimentów, których wysokość uzależniona jest od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.

Wysokość świadczeń według algorytmu

Wysokość natychmiastowych świadczeń alimentacyjnych zostanie określona na postawie specjalnego algorytmu, na który złożą się: ustalane na następny rok minimalne wynagrodzenie oraz współczynnik dzietności. Na podstawie tych wartości zostanie wyliczona kwota przeliczeniowa. Wysokość alimentów alimentacyjnych będzie stanowił iloczyn kwoty przeliczeniowej i kwoty procentowej, uzależnionej od liczby uprawnionych dzieci.

Alimenty natychmiastowe będą płatne co miesiąc w wysokości:

  • 38% kwoty przeliczeniowej względem jednego dziecka;
  • 34,5% kwoty przeliczeniowej na każde z dwojga dzieci pochodzących od tych samych rodziców;
  • 31% kwoty przeliczeniowej na każde z trojga dzieci pochodzących od tych samych rodziców;
  • 27,5% kwoty przeliczeniowej na każde z czworga dzieci pochodzących od tych samych rodziców;
  • 24% kwoty przeliczeniowej na każde z pięciorga i więcej dzieci pochodzących od tych samych rodziców.

Wysokość kwoty przeliczeniowej oraz alimentów natychmiastowych na następny rok kalendarzowy będzie ogłaszana przez Ministra Sprawiedliwości w drodze obwieszczenia w terminie do 30 listopada każdego roku.

Podstawa prawna:

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (etap legislacyjny: po I czytaniu w Sejmie)

Polecamy serwis: Alimenty na dziecko

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy pracodawca musi skonsultować procedury zgłoszeń, by przyjąć je do 25 września 2024 r.? Sygnalista w pytaniach i odpowiedziach

Ustawa o ochronie sygnalistów wchodzi w życie w dniu 25 września 2024 r., ale pracodawca musi podjąć działania dużo wcześniej, by przyjąć procedury zgłoszeń w terminie. Kiedy pracodawca musi skonsultować i ogłosić procedury? Na te i inne pytania dotyczące sygnalistów odpowiada ekspert Paweł Bronisław Ludwiczak.

300 zł dla emeryta co miesiąc. Bez względu na dochody. Najbliżsi przejmą świadczenie po śmierci. Kiedy złożyć wniosek na okres 2024/2025?

300 zł dla emerytów co miesiąc. Bez względu na dochody. Najbliżsi przejmą świadczenie po śmierci. Kiedy złożyć wniosek na okres 2024/2025, by uzyskać dodatkową pomoc finansową od ręki? Sprawdź, co załączyć do wniosku.

Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci

Przepisy prawa przewidują takie sytuacje, że możemy częścią zgromadzonego majątku rozrządzić w inny sposób aniżeli przez testament. Ta część majątku nie wejdzie wówczas do spadku. Przykładem takiej regulacji jest dyspozycja wkładem na wypadek śmierci, a zasady korzystania z tej instytucji znajdują przede wszystkim w ustawie Prawo bankowe. 

Niegodność dziedziczenia. Kto może zostać uznany za niegodnego dziedziczenia?

Kto, przez kogo i z jakich przyczyn może zostać uznany za niegodnego dziedziczenia? Jakie są skutki uznania za niegodnego dziedziczenia? O tym wszystkim w poniższym artykule. 

REKLAMA

1000 zł miesięcznie dopłaty do wynajętego mieszkania a czasem więcej. Dla kogo? Mieszkanie na Start nadal działa

W ostatnich miesiącach dość głośno o zapowiadanym przez rząd programie dopłat kredytowych „Kredyt na Start”. A mało osób pamięta o programie mieszkaniowym, który ma podobną nazwę. Chodzi o program Mieszkanie na Start przewidujący całkiem wysokie dopłaty do najmu dla wybranych lokatorów. Program Mieszkanie na Start działa i będzie funkcjonował w najbliższych latach, bo państwo obiecało najemcom długoterminowe wsparcie. Kiedy najemcom przysługują dopłaty do najmu?

PIP zdecyduje, czy prowadzisz działalność, czy jesteś pracownikiem. Toczą się prace nad przyznaniem nowych uprawnień. Czy już od 2025 r.?

Czy Polska wdroży regulacje unijne i już niedługo inspektor pracy będzie mógł nakazać przekształcenie umowy B2B w umowę o pracę? Toczą się prace nad przyznaniem PIP nowych uprawnień. Ma to być ważny element walki z fikcyjnym samozatrudnieniem.

e-Legitymacja i m-Legitymacja: Szkoły wydają uczniom plastikowe legitymacje szkolne. Koniec z legitymacjami papierowymi

13 lipca 2024 r. wszedł w życie obowiązek zastąpienia papierowej legitymacji szkolnej wersją plastikową, tzw. e-Legitymacją. Szkoły będą musiały także wydawać m-Legitymacje, które są przeznaczone dla urządzeń mobilnych.

2540 złotych dla ucznia. Pomoc również w roku szkolnym 2024/2025. 1000 złotych zasiłku losowego i 1540 złotych na wyjazd można połączyć.

2540 złotych dla ucznia. Pomoc dostępna również w roku szkolnym 2024/2025.1000 złotych zasiłku losowego i 1540 złotych na wyjazd można połączyć albo starać się o 500 złotych na zajęcia terapeutyczno-edukacyjne. Dla kogo?

REKLAMA

Zamach na Donalda Trumpa na wiecu w Pensylwanii. Jest ranny ale już bezpieczny

Były prezydent USA, ponownie obecnie kandydujący na ten urząd Donald Trump został ranny 13 lipca 2024 r. podczas wiecu wyborczego w Butler w Pensylwanii. Był to zamach i próba zabójstwa. Trump padł na ziemię podczas przemówienia, trzymając się za głowę, po czym został odeskortowany do swojego samochodu przez Secret Service. Trump nie odniósł większych obrażeń (został postrzelony w ucho) ale od kul zamachowca zginęła jedna osoba, a dwie kolejne zostały poważnie ranne. Zamachowiec został zastrzelony przez agentów Secret Service.

Czy palenie papierosów na balkonie to wykroczenie? Jest reakcja Ministra Sprawiedliwości

Czy palenie tytoniu (papierosów) na własnym balkonie lub tarasie w budynku wielorodzinnym (bloku mieszkalnym), pomimo sprzeciwu zgłaszanego przez innych mieszkańców tego budynku (sąsiadów), może zostać uznane za wybryk, co może rodzić odpowiedzialność za wykroczenie z art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń? Takie pytanie zadała Ministrowi Sprawiedliwości jedna z posłanek w interpelacji poselskiej nr 3429 z 15 czerwca 2024 r. Minister Sprawiedliwości odpowiedział.

REKLAMA