REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Z pozwem o obniżenie alimentów wystąpić łatwo, wygrać w sądzie – trudniej

 Kancelaria Prawno-Rachunkowa
Nasza Kancelaria oferuje doradztwo prawne osobom fizycznym oraz zapewnia obsługę prawną przedsiębiorstw, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, fundacji i stowarzyszeń.
Z pozwem o obniżenie alimentów wystąpić łatwo, wygrać w sądzie – trudniej /Fot. Fotolia
Z pozwem o obniżenie alimentów wystąpić łatwo, wygrać w sądzie – trudniej /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Osoba zobowiązana do świadczeń alimentacyjnych może w pewnych sytuacjach domagać się zmiany wysokości ustalonych pierwotnie alimentów. Do takiego jednak postępowania należy się odpowiednio przygotować.

Podstawy do obniżenia alimentów

REKLAMA

Wysokość alimentów zależy od usprawiedliwionych potrzeb osoby uprawnionej (np. dziecka) oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego (np. ojca). Możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego nie są określone rzeczywistymi zarobkami, lecz takimi, jakie ta osoba mogłaby uzyskiwać przy pełnym wykorzystaniu swych sił fizycznych i zdolności umysłowych. Pojęcia usprawiedliwionych potrzeb oraz pojęcia zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego pozostają we wzajemnej zależności i obie przesłanki wzajemnie na siebie rzutują, zwłaszcza przy ustaleniu przez sąd wysokości alimentów (wyrok SN z dnia 10.10.1969 r., III CRN 350/69).

REKLAMA

Skutecznego żądania obniżenia ustalonej pierwotnie w innym orzeczeniu lub umowie kwoty alimentów można domagać się w sytuacji zmiany stosunków. Zmiana stosunków może zaś polegać na obniżeniu się możliwości zarobkowych lub majątkowych osoby zobowiązanej do alimentów lub zmniejszeniu się potrzeb osoby uprawnionej do alimentów. Obniżenie możliwości zarobkowych lub majątkowych może mieć miejsce w sytuacji gdy np. zobowiązany do łożenia alimentów ojciec ulegnie wypadkowi. Sam fakt urodzenia się kolejnego dziecka nie pociąga za sobą automatycznie ustania obowiązku alimentacyjnego w stosunku do pozostałych dzieci. Może on jednak ewentualnie wpłynąć na rozmiar istniejącego obowiązku (wyrok SN z dnia 14.05.2002 r., V CKN 1032/00). Z kolei zmniejszenie potrzeb osoby uprawnionej do alimentów uprawniające do zmiany orzeczenia, może mieć miejsce, gdy dziecko otrzyma dobrze płatną pracę.

Pozew o obniżenie alimentów

Pozew o obniżenie alimentów należy wnieść do sądu rejonowego właściwego ze względu  na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej do alimentów. W pozwie należy określić w szczególności strony postępowania, wartość przedmiotu sporu oraz wysokość aktualnych i proponowanych alimentów. Od składanego pozwu pobierana jest opłata w wysokości 5% wartości przedmiotu sporu. Trudna sytuacja majątkowa umożliwia starania od zwolnienia od ponoszenia kosztów sądowych. W pozwie powinny znaleźć się okoliczności mające znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy z których będzie wynikać istnienie istotnej zmiany w sytuacji majątkowej zobowiązanego lub uprawnionego. Warto również twierdzenia z pozwu poprzeć poprzez wskazanie odpowiednich dowodów w postaci dokumentów lub świadków.

Termin na złożenie pozwu

Obowiązujące przepisy nie zawierają terminów do wniesienia pozwu o obniżenie alimentów. Z żądaniem takim można wystąpić w sytuacji zaistnienia istotnej zmiany stosunków jakie zaszły od czasu ustalenia obecnej kwoty alimentów. Żądanie obniżenia alimentów może pojawiać się w sytuacji każdorazowego zaistnienia istotnej zmiany stosunków majątkowych stron.

r.pr. Piotr Rola

Dalszy ciąg materiału pod wideo

http://kliman-rola.pl

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
9000 zł, 16.000 zł, a nawet 17.000 zł miesięcznie. Tyle zarabiają Polacy za granicą. Na jakich stanowiskach?

Polacy, szukając pracy sezonowej za granicą, najczęściej decydują się na Niemcy, Czechy, Szwecję i Norwegię. Według raportu Personnel Service, zarobki w tych krajach mogą sięgać nawet 19 tys. zł miesięcznie.

Facebook i Instagram łamią prawa dzieci? KE już się tym zajęła

16 maja 2024 r. Komisja Europejska opublikowała komunikat, w którym poinformowała, że wszczęła postępowanie wobec firmy Meta, która jest właścicielem Facebooka i Instagrama. Chodzi o podejrzenia dotyczące wykorzystania algorytmów, które mogą prowadzić do uzależnień dzieci od social mediów. 

Obrona Polski, granic i żołnierzy. PiS ma nowy plan

Klub Prawa i Sprawiedliwości przedstawił projekt uchwały Sejmu dotyczący obrony żołnierzy i funkcjonariuszy strzegących granicy Polski. To reakcja na ataki na żołnierzy po hybrydowym ataku w 2021 roku.

Co na maturze rozszerzonej z języka polskiego 20 maja 2024 r.

Maturzyści, którzy zdecydowali się zdawać egzamin z języka polskiego w wersji rozszerzonej dziś, 20 maja o godz. 9:00 zasiedli do pisania. Na napisanie egzaminu mają 240 minut. 

REKLAMA

Sygnaliści i ich ochrona - przepisy. Wdrożenie w Polsce unijnej dyrektywy już wkrótce. Czy jeszcze w 2024 roku?

Polscy pracownicy oraz przedsiębiorcy, na wdrożenie Unijnej dyrektywy dotyczącej sygnalistów czekają już od prawie 3 lat, gdyż to do 17 grudnia 2021 roku Polska, tak jak pozostałe kraje Unii Europejskiej, była zobowiązana do implementacji unijnych przepisów do naszego krajowego systemu prawnego. Z czego wynika tak duże opóźnienie? Na wdrożenie jakich regulacji muszą być przygotowani pracodawcy?

2300,00 zł dla rodziców najmłodszych dzieci. Od 1 października 2024 r. Sprawdź, jak dostać świadczenia.

2300,00 zł dla rodziców najmłodszych dzieci od 1 października 2024 r. Rząd pracuje nad nowym programem. Przy uwzględnieniu 800 plus, zapewni on 2300 zł wsparcia co miesiąc.

Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

REKLAMA

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

REKLAMA