REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Bank, Gwarancja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Prawa konsumenta podczas wyprzedaży

Prawo chroni konsumentów także podczas wyprzedaży. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina o naszych uprawnieniach podczas zakupowego szaleństwa.

Jakie ustawy powinien znać konsument? (cz. 3)

Uprawnienia konsumenta określa szereg ustaw. Do istotnych przepisów należy zaliczyć ustawy regulujące uprawnienia konsumenta w sytuacji usług finansowych oraz turystycznych.

Jakie ustawy powinien znać konsument? (cz. 2)

Uprawnienia konsumenta określa szereg ustaw. Wiele z nich zawiera istotne uprawnienia konsumenckiej, które mogą nam pomóc w rozwiązaniu sporu z przedsiębiorcą.

Jakie ustawy powinien znać konsument? (cz. 1)

Każdy z nas ogrywa rolę konsumenta w życiu gospodarczym. Uprawnienia konsumenckie reguluje wiele ustaw, z których wyłania się ogół uprawnień, jakie przysługują konsumentowi.

REKLAMA

15 marca – Światowy Dzień Konsumenta

15 marca obchodzony jest światowy dzień konsumenta. Z tego okazji Wieszjak.pl przypomina o najważniejszych uprawnieniach, które przysługują każdemu konsumentowi.

BZ WBK wprowadzał klientów w błąd

Sąd Apelacyjny potwierdził, iż Bank Zachodni WBK przy informowaniu o ofercie Konto24 Prestiż wprowadzał konsumentów w błąd. Wcześniej takie praktyki zarzucił bankowi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Czym jest umowa faktoringu?

Faktoring służy pozyskiwaniu środków na bieżący obrót i zarządzanie finansami przedsiębiorstwa. Jak działa i jakie są korzyści dla stron umowy faktoringu?

Czym jest umowa faktoringu?

Faktoring służy pozyskiwaniu środków na bieżący obrót i zarządzanie finansami przedsiębiorstwa. Jak działa i jakie są korzyści dla stron umowy faktoringu?

REKLAMA

Rodzina na swoim 2012 - poradnik

Poznaj zasady uzyskania preferencyjnego kredytu w ramach programu "Rodzina na swoim" w 2012 r. To ostatni rok, kiedy można złożyć wniosek o kredyt z dopłatą.

Limity cen "Rodzina na swoim" 2012

Średnie wskaźniki przeliczeniowe kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych w programie "Rodzina na swoim" w 2012 r.

Banki udzielające kredytów „Rodzina na swoim” w 2012 r.

Gdzie w 2012 r. uzyskasz preferencyjny kredyt w ramach rządowego programu "Rodzina na swoim"? Poniżej lista banków.

Sąd Polubowny przy Komisji Nadzoru Finansowego

Warunkiem rozpoczęcia postępowania mediacyjnego lub sądowego jest wyrażenie na nie zgody przez obie strony sporu. W przypadku przegrania sprawy konsument może zostać obciążony wydatkami sądu powstałymi w toku sprawy.

Arbiter Bankowy przy Związku Banków Polskich

Postępowanie toczone przed arbitrem może się zakończyć ugodą lub też wygraną jednej ze stron. Jeżeli bank przegra, nie ma on możliwości odwołania się od decyzji arbitra.

Ograniczenie egzekucji z rachunku bankowego w Niemczech

Od 1 stycznia 2012 r. chroni dłużnika, przeciwko któremu prowadzona jest egzekucja z rachunku bankowego tylko tzw. P-Konto (Pfändungsschutzkonto), które wprowadzone zostało już w lecie 2011 r. Dotychczasowe przepisy niemieckiego Kodeksu postępowania cywilnego, które dopuszczały sądowną ochronę rachunku bankowego straciły swoją ważność

Kredyt konsumencki - nowe przepisy

Kredyt konsumencki to każdy kredyt zaciągnięty na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej (np. gotówkowy). Nowe regulacje ułatwiają zaciąganie kredytów konsumenckich w innych krajach Unii Europejskiej oraz ujednolicają ochronę konsumentów.

Gwarancja a odpowiedzialność przedsiębiorcy z tytułu niezgodności towaru z umową

Przedsiębiorca może udzielić gwarancji na swój towar lub usługę. Nie ma jednak takiego obowiązku.

Instytucja finansowa

Mianem instytucji finansowej określamy podmiot, do którego głównych zadań należy obracanie środkami pieniężnymi (ich gromadzenie i dysponowanie nimi – wydatkowanie). Wśród instytucji finansowych należy wymienić banki, kasy oszczędnościowe, zakłady ubezpieczeń czy zakłady reasekuracyjne.

Holding w prawie bankowym

Holding tworzy strukturę, w skład której wchodzą różne podmioty gospodarcze (samodzielne pod względem prawnym), a jeden z tych podmiotów posiada pozycję dominującą. Istota holdingu polega na tym, że jeden podmiot zarządza innymi oraz kontroluje ich działalność dzięki zależnościom kapitałowym lub personalnym. Holding prowadzi do swego rodzaju kumulacji kapitału. Na gruncie ustawy – Prawo bankowe wyróżniamy: holding bankowy krajowy oraz holding bankowy zagraniczny.

Europejski Bank Centralny

Europejski Bank Centralny (EBC) wraz z krajowymi bankami centralnymi tworzą Europejski System Banków Centralnych (ESBC). Natomiast Europejski Bank Centralny i krajowe banki centralne Państw Członkowskich, których walutą jest euro (tworzą tzw. Eurosystem) prowadzą politykę pieniężną Unii. Organy decyzyjne Europejskiego Banku Centralnego kierują Europejskim Systemem Banków Centralnych.

Dewizy a wartości dewizowe

Mianem dewiz określamy papiery wartościowe i inne dokumenty pełniące funkcję środka płatniczego, wystawione w walutach obcych.

Gwarancja, reklamacja i gwarancja europejska

Konsumenci powinni mieć świadomość jakie prawa i w jakich okolicznościach im przysługują. Znajomość tych uprawnień wymaga rozróżnienia uprawnień z gwarancji i reklamacji. Czym z kolei jest gwarancja europejska?

Usługi płatnicze – nowa ustawa

W dniu 24 października 2011 r. weszła w życie większość przepisów ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych (Dz. U. z 2011 r. Nr 199, poz. 1175, dalej „ustawa”).

UOKiK wygrywa z bankiem przed sądem

Brak zasad ustalenia kursu walutowego wymiany jest niedozwoloną klauzulą umowną. Sąd Apelacyjny ostatecznie potwierdził zastrzeżenia UOKiKu i odrzucił odwołanie Banku Millenium.

Umowa gwarancji bankowej - WZÓR UMOWY

Umowa gwarancji bankowej jest pisemnym zobowiązaniem banku do zapłaty kwoty maksymalnej wskazanej w gwarancji (sumy gwarancyjnej), w przypadku gdy zleceniodawca gwarancji, na którego została wystawiona, nie wywiąże się ze swojego zobowiązania.

Co odpowiedzieć sprzedawcy?

Sprzedawca przy reklamacji wylicza powody, które sprawiają że nie może przyjąć naszego pisma do rozpatrzenia. Co mu wtedy odpowiedzieć? Przeczytaj poniższy tekst.

Prawne podsumowanie września 2011 r.

Niniejsza publikacja stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które weszły w życie w sierpniu i wrześniu 2011 r. oraz najciekawszych decyzji Prezesa UOKiK.

Wpis wierzytelności banku hipotecznego w księdze wieczystej

Wierzytelność banku hipotecznego, która ma być wpisana do rejestru zabezpieczenia hipotecznych listów zastawnych, może być zabezpieczona wyłącznie hipoteką wpisaną w księdze wieczystej na pierwszym miejscu.

Usługi bankowości elektronicznej

Na podstawie umowy o usługi bankowości elektronicznej bank zobowiązuje się do zapewnienia dostępu do środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku za pośrednictwem urządzeń łączności przewodowej lub bezprzewodowej wykorzystywanych przez posiadacza, a także do wykonywania operacji lub innych czynności zleconych przez posiadacza, natomiast posiadacz upoważnia bank do obciążania jego rachunku kwotą dokonanych operacji oraz należnymi bankowi opłatami i prowizjami albo zobowiązuje się do zapłaty należności na rachunek wskazany przez bank, w określonych terminach.

Śmierć posiadacza rachunku oszczędnościowego, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego lub rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej

Śmierć posiadacza rachunku oszczędnościowego, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego lub rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej rodzi dla banku określone w ustawie obowiązki.

Rejestr zabezpieczenia listów zastawnych

Bank hipoteczny prowadzi i przechowuje rejestr zabezpieczenia listów zastawnych, do którego wpisywane są w odrębnych pozycjach wierzytelności banku hipotecznego oraz prawa i środki, o których mowa w art. 18 ust. 3 i 4 ustawy o listach zastawnych i bankach hipotecznych (tj. środki ulokowane w papierach wartościowych, ulokowane w Narodowym Banku Polskim, posiadane w gotówce) stanowiące podstawę emisji listów zastawnych. Rejestr zabezpieczenia listów zastawnych prowadzony jest odrębnie dla hipotecznych listów zastawnych i dla publicznych listów zastawnych.

Rachunki bankowe oszczędnościowe, oszczędnościowo-rozliczeniowe oraz rachunki terminowych lokat oszczędnościowych

Rachunki bankowe oszczędnościowe, oszczędnościowo-rozliczeniowe oraz rachunki terminowych lokat oszczędnościowych to rodzaje rachunków prowadzone przez banki. Mogą być prowadzone wyłącznie dla: 1) osób fizycznych, 2) szkolnych kas oszczędnościowych, 3) pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych.

Rachunki papierów wartościowych

Przez rachunki papierów wartościowych należy rozumieć rachunki, na których zapisywane są zdematerializowane papiery wartościowe.

Powiernik w rozumieniu ustawy o listach zastawnych i bankach hipotecznych

Przy każdym banku hipotecznym powołuje się powiernika. Nie może on być pracownikiem banku hipotecznego. Powołuje go na okres 6 lat, na wniosek rady nadzorczej banku hipotecznego, Komisja Nadzoru Finansowego. Ta sama osoba może być ponownie powołana na powiernika tylko raz. Powiernik jest niezależny i nie podlega poleceniom organu, który go powołał.

Nadzór nad rynkiem finansowym

Nadzór nad rynkiem finansowym to pojęcie szerokie, na które składa się szereg czynności, których celem jest zapewnienie prawidłowego funkcjonowania rynku.

Kredyt lombardowy

Kredyt lombardowy jest to kredyt udzielany jednostkom gospodarczym pod zastaw ruchomości, w tym głównie papierów wartościowych, towarów, metali szlachetnych.

Karta debetowa

Karta debetowa to rodzaj karty płatniczej, która jest z reguły wydawana posiadaczowi rachunku bankowego (rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego – ROR). Kwota dokonanych za pomocą karty transakcji jest potrącana z konta najpóźniej w kilka dni po ich dokonaniu.

Karta kredytowa

Karta kredytowa umożliwia zaciągnięcie w banku kredytu oferowanego na specjalnych warunkach. Na podstawie comiesięcznych dochodów bank wyznacza limit zadłużenia klienta, tzn. kwotę jaką może on dysponować niezależnie od stanu jego konta. Limit, o którym mowa powyżej maleje wraz z używaniem karty, po czym – po spłaceniu zadłużenia – o taką sumę zostaje odnowiony.

Instytucja finansowa

Przez instytucję finansową należy rozumieć podmiot niebędący bankiem ani instytucją kredytową, którego podstawowa działalność będąca źródłem większości przychodów polega na wykonywaniu działalności gospodarczej.

Hipoteczny list zastawny

Hipoteczny list zastawny jest papierem wartościowym imiennym lub na okaziciela, którego podstawę emisji stanowią wierzytelności banku hipotecznego zabezpieczone hipotekami, w którym to liście bank hipoteczny zobowiązuje się wobec uprawnionego do spełnienia określonych świadczeń pieniężnych. Hipoteczny list zastawny może być nominowany w złotych albo w walucie obcej w rozumieniu przepisów Prawa dewizowego.

Dom maklerski

Pod pojęciem domu maklerskiego należy rozumieć osobę, która ma siedzibę w Rzeczypospolitej Polskiej wykonującą czynności maklerskie. Dom maklerski nie jest bankiem. Dom maklerski uzyskuje uprawnienie do dokonywania czynności maklerskich na podstawie zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego.

Depozytariusz

Depozytariusz wykonuje obowiązki określone w ustawie o funduszach inwestycyjnych, w szczególności polegające na prowadzeniu rejestru aktywów funduszu inwestycyjnego. Działa niezależnie od towarzystwa funduszy inwestycyjnych (w interesie uczestników funduszy).

Czynności zastrzeżone wyłącznie dla banku hipotecznego

Ustawa o listach zastawnych i bankach hipotecznych przewiduje czynności zastrzeżone wyłącznie dla banku hipotecznego.

Bank hipoteczny

Bank hipoteczny to bank, którego głównym zadaniem jest udzielanie kredytów zabezpieczonych hipoteką oraz tych niezabezpieczonych hipoteką. Bank hipoteczny jest tworzony wyłącznie w formie spółki akcyjnej.

Agencje ratingowe

Mianem agencji ratingowych (credit rating agency) określamy instytucje prywatne, które dokonują oceny wiarygodności różnego rodzaju podmiotów gospodarczych pożyczających pieniądze, tzn. spółek, funduszy, banków, organizacji i rządów państw, analizując stopień prawdopodobieństwa spłacenia przez podmioty wyżej wymienione w terminie należności wraz z odsetkami. Analiza obejmuje swoim zakresem zarówno ocenę wiarygodności podmiotów jako kredytobiorców, jak również jako emitentów papierów wartościowych długo- oraz krótkoterminowych.

Gwarancja konsumencka – kompendium

Gwarancja to bardzo ważny dla konsumentów dodatek do kupowanych produktów. Czy jednak tak powinno być naprawdę? Co warto wiedzieć o gwarancji?

DGP: Błyskawiczne przelewy internetowe już od 2012 r.

Dokonanie przelewu, który u odbiorcy pojawi się w ciągu kilku minut. Teraz tylko dla nielicznych. Jednak w 2012 r. ma to już być standard w polskiej bankowości – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Czy sprzedawca może zatrzymać reklamowany towar?

Uprawnienia reklamacyjne sprzedawca wykonuje nieodpłatnie. Sprzedawca nie może żądać pokrycia kosztów postępowania reklamacyjnego. Tym bardziej nie może zatrzymać reklamowanego produktu.

KIA Motors pod lupą UOKiK

Informacje na temat gwarancji udzielanej na samochody KIA Motors wprowadzały konsumentów w błąd – uznał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Zgubiona gwarancja – co zrobić?

Gwarancja jest tylko jednym ze źródeł uprawnień konsumenta. Jej zgubienie nie oznacza, że utracimy prawo do reklamacji. Co można zrobić, gdy zgubimy gwarancję?

„Reklamacja tylko na podstawie gwarancji”

Reklamację przyjmujemy tylko na podstawi gwarancji – takie slogany dość często można znaleźć w sklepach. Jest to jednak nieprawda a posługujący się nimi przedsiębiorcy narażają się na dotkliwe kary finansowe.

REKLAMA