| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Twoje prawa > Jakie ustawy powinien znać konsument? (cz. 3)

Jakie ustawy powinien znać konsument? (cz. 3)

Uprawnienia konsumenta określa szereg ustaw. Do istotnych przepisów należy zaliczyć ustawy regulujące uprawnienia konsumenta w sytuacji usług finansowych oraz turystycznych.

Kredyt konsumencki

Listę ustaw, z którymi powinni zaznajomić się konsumenci uzupełnia również ustawa o kredycie konsumencki. Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy przez umowę o kredyt konsumencki rozumie się umowę o kredyt w wysokości nie większej niż 255 550 zł albo równowartość tej kwoty w walucie innej niż waluta polska, który kredytodawca w zakresie swojej działalności udziela lub daje przyrzeczenie udzielenia konsumentowi.

Ustawę o kredycie konsumencki stosuje się do wszelkich sytuacji, które spełniają warunki określone w ustawie, tj. sytuacje w których kredytodawca w zakresie swojej działalności udziela kredytu konsumentowi. Bynajmniej nie chodzi jedynie tutaj o działalność bankową.

Regulacjom ustawy podlegać będzie także sprzedaż ratalna, jeżeli konsument jest zobowiązany do poniesienia jakichkolwiek kosztów związanych z odroczeniem terminu spłaty. Poza tym, zgodnie z ust. 2 art. 3 za umowę kredyt konsumencki uważa się m.in. umowę pożyczki; umowę kredytu bankowego; umowę o kredyt, w której kredytodawca zaciąga zobowiązanie wobec osoby trzeciej, a konsument zobowiązuje się do zwrotu kredytodawcy spełnionego świadczenia; umowę o kredyt odnawialny.

Zobacz serwis: Gwarancja

Kryteria oceny danej sytuacji pod kątem regulacji ustawy o kredycie konsumenckim uzupełnia art. 4, który wskazuje listę sytuacji wykluczonych spod reżimu ustawy. Chodzi m.in. o: umowy w których konsument nie jest zobowiązany do zapłaty oprocentowania oraz innych kosztów związanych z udzieleniem lub spłatą kredytu konsumenckiego (np. tzw. sprzedaż ratalna 0%); leasing; kredyty udzielane wyłącznie pracownikom.

Dalsza treść ustawy określa szczegółowo prawa i obowiązki kredytodawcy i kredytobiorcy. W art. 53 ustawy uregulowane jest odstąpienie od umowy. Konsument może odstąpić od umowy o kredyt konsumencki w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy.

Zobacz serwis: Reklamacje

Usługi turystyczne

Zwłaszcza w okresie wakacyjnym przydać się może także znajomość ustawy o usługach turystycznych. Treść ustawy (art. 11 – 19a) określają reguły ochrony konsumenta, w tym m.in. prawo do reklamacji, zasady odpowiedzialności organizatora turystyki, a także standard i treść umów o świadczenie usług turystycznych.

Na podstawie przepisów ustawy o usługach turystycznych turyści mogą dochodzić odszkodowania za nieprawidłowe wykonanie umowy przez organizatora turystyki. Ponadto możliwe jest żądanie zadośćuczynienia za zmarnowany urlop.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Jolanta Ptasińska

Doradca podatkowy, prawnik. Prowadzi kancelarię podatkową.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »