REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Choroba, Wypowiedzenie umowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak rozwiązać umowę zlecenia?

Umowa zlecenia obok umowy o dzieło stanowi jedną z najczęściej wybieranych cywilnoprawnych form zatrudnienia. Obok innych licznych zalet, jakie każda ze stron wiążę z jej zawarciem, dodatkową stanowi łatwy sposób jej rozwiązania.

Zwolnienie monitorowane

Co kryje się pod tym pojęciem i jakie obowiązki ma pracodawca w związku ze zwolnieniem monitorowanym? Jakie prawa przysługują pracownikom, którzy w ten sposób utracili zatrudnienie?

Czy można wręczyć pracownikowi wypowiedzenie drogą pocztową?

W przypadku, gdy nie jest możliwe wręczenie wypowiedzenia pracownikom osobiście, gdyż np. są zwolnieni z obowiązku świadczenia pracy, pracodawca może doręczyć wypowiedzenie umowy drogą pocztową. Należy jednak pamiętać, że będzie ono skuteczne od dnia dostarczenia go do pracownika bądź dnia odmowy jego odbioru, zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego.

Umowa na czas określony - na nowych zasadach

Zdaniem Konfederacji Lewiatan umowa terminowa powinna być zawierana maksymalnie na 48 miesięcy. W projekcie zmian w Kodeksie pracy posłowie zaproponowali, by okres ten wynosił 24 miesiące. Jak będzie wyglądała umowa na czas określony na nowych zasadach?

REKLAMA

Cofnięcie oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę za porozumieniem stron

Pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę za porozumieniem stron. Pracownica, która zgodzi się na takie rozwiązanie, nie wiedząc o fakcie, że jest w ciąży – może powołać się na błąd i uchylić od skutków złożonego oświadczenia woli. Nie ma jednak takiej możliwości, jeżeli pracownica zaszła w ciążę po dacie złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu.

Okres wypowiedzenia a czas zatrudnienia

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141) różnicuje okres wypowiedzenia dla umów terminowych i bezterminowych. Tylko w drugim przypadku okres wypowiedzenia uzależniony jest od czasu zatrudnienia. Zdaniem TS UE okres wypowiedzenia nie powinien zależeć ani od typu umowy ani od czasu zatrudnienia. Jest to dyskryminujące różnicowanie pracowników.

Porozumienie zmieniające czy wypowiedzenie?

Zarówno porozumienie zmieniające jak i wypowiedzenie to dwie, przewidziane przez ustawodawcę, możliwości modyfikacji istniejącego już stosunku pracy. Kiedy i po spełnieniu jakich warunków pracodawca może zastosować konstrukcję porozumienia zmieniającego a kiedy wypowiedzenia zmieniającego? Czym porozumienie zmieniające różni się od wypowiedzenia?

Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy

Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy uregulowane zostało w art. 42 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141). Stanowi możliwość jednostronnego wypowiedzenia warunków pracy i płacy, uzgodnionych wcześniej pomiędzy stronami stosunku pracy.

REKLAMA

Zwolnienie lekarskie na nowych zasadach

Zwolnienie lekarskie to zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby lub pobytu w szpitalu albo sprawowaniu opieki nad chorym członkiem rodziny. Jest wystawiane w formie papierowej. Projekt resortu pracy zakłada wprowadzenie e-zwolnień (elektronicznych zwolnień lekarskich). Na jakich zasadach będą wystawiane zwolnienia lekarskie w 2015 roku?

Rozwiązanie umowy o pracę a brak wypłaty wynagrodzenia

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy to możliwość przewidziana w art. 55 p.1 [1] ustawy – Kodeks pracy. Zgodnie ze stanowiskiem SN przyczyną uzasadniającą rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy może być brak terminowej wypłaty wynagrodzenia.

Elastyczny czas pracy – luka w prawie

Elastyczny czas pracy to nowe rozwiązanie, które pozwala na nierównomierne obciążenie pracownika czasem pracy w ciągu długiego – rocznego okresu rozliczeniowego. Kiedy zdecydować się na złożenie wypowiedzenia by nie było to niekorzystne finansowo?

Niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy – prawa pracownika

Pracownik, któremu wypowiedziano umowę o pracę niezgodnie z prawem może w ciągu 7 dni odwołać się od tej decyzji do sądu pracy. Wówczas może liczyć na odpowiednie zadośćuczynienie.

Uprawnienia w trakcie okresu wypowiedzenia

W związku z obwiązującym okresem wypowiedzenia, na pracownika mogą zostać nałożone pewne obowiązki. Ma on również uprawnienia, z których może w tym okresie skorzystać. Jakie uprawnienia przysługują pracownikowi w okresie wypowiedzenia?

Zmiana statusu nauczycieli placówek opiekuńczo-wychowawczych od 2014 roku

Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej uchyla stosowanie Karty Nauczyciela w stosunku do nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych zatrudnionych w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Od 1 stycznia 2014 r. staną się oni pracownikami samorządowymi.

Wpływ leków przeciwgrypowych na prowadzenia auta

Zażywanie leków łagodzących objawy grypy czy przeziębienia może negatywnie wpłynąć na zachowanie kierowcy w trakcie jazdy. Oto czym może się skończyć jazda "na lekach".

W jaki sposób zastosować skrócony okres wypowiedzenia?

Pracodawca może skrócić okres wypowiedzenia umowy o pracę jednostronnie bądź na podstawie porozumienia stron. Jednakże skrócenia można dokonać jedynie z przyczyn niedotyczących pracownika i może dotyczyć tylko 3 miesięcznego okresu wypowiedzenia.

Wypowiedzenie zmieniające a zmiana miejsca wykonywania pracy

Wypowiedzenie zmieniające dotyczące miejsca wykonywania pracy może skutkować obowiązkiem wypłaty odprawy.

Maksymalna podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe w 2014 r.

Z dniem 1 stycznia 2014 roku zmianie ulegnie sposób ustalania maksymalnej podstawy wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Zmiany te są podyktowane uchwaloną już nowelizacją ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw.

E-zwolnienia 2014

Już od stycznia 2014 roku funkcjonować będzie elektroniczny system zaświadczeń lekarskich, czyli nowy system wystawiania i przesyłania e-zwolnień.

Ciąża podczas okresu próbnego

Kobiety w ciąży podlegają szczególnej ochronie prawnej niezależnie od okresu trwania stosunku pracy. Przepisy kodeksu pracy zapewniają ochronę również kobietom, które nawiązały stosunek pracy na podstawie umowy na okres próbny.

Wypowiedzenie zlecenia przez zleceniobiorcę – wzór

Umowa zlecenia jest funkcjonującą na szeroko pojętym rynku pracy umową, traktowaną jako swego rodzaju formę zatrudnienia. Jest to jedna z umów cywilnoprawnych, regulowanych przez przepisy kodeksu cywilnego.

Jak rozwiązać umowę zlecenia i umowę o dzieło?

Umowa zlecenia i umowa o dzieło może ulec rozwiązaniu po wykonaniu pracy albo w trakcie jej wykonywania. W zależności od rodzaju umowy zasadniczym sposobem zakończenia łączącego strony stosunku jest wypowiedzenie lub odstąpienie od umowy.

Rozwiązanie umowy z pracującym emerytem

Wypowiedzenie umowy uzasadnione samym przejściem na emeryturę stanowi przejaw dyskryminacji ze względu na wiek. Emeryci mogą walczyć o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach i odszkodowanie z tytułu dyskryminacji.

Elektroniczny system zaświadczeń lekarskich

Elektroniczny system zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy to nowy, z założenia efektywny system wystawiania, jak i przesyłania e-zwolnień.

Umowa o pracę na czas określony - wypowiedzenie przez pracownika

Wypowiedzenie złożone pracodawcy przez pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony, w której nie przewidziano możliwości jej wypowiedzenia, powoduje rozwiązanie umowy o pracę na mocy przepisów o rozwiązaniu przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Kiedy kara umowna z tytułu rozwiązania umowy jest kosztem

Ponoszone przez spółkę w związku z rozwiązywaniem umów najmu, koszty kar umownych i odszkodowań mogą stanowić podatkowe koszty uzyskania przychodów spółki, jeżeli poniesienie tych wydatków było racjonalne i ekonomicznie uzasadnione, tj. miało na celu zminimalizowanie strat. Działania podejmowane przez podatników w celu zmniejszenia strat i eliminowania nieopłacalnych przedsięwzięć stanowią działania zmierzające do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Świadczenie przedemerytalne w 2013 roku

Poniżej wysokość świadczenia przedemerytalnego w 2013 roku. Świadczenie przedemerytalne przyznawane jest osobom pozbawionym możliwości wykonywania pracy zarobkowej, a ze względu na zbyt niski wiek niemającym prawa do emerytury pomimo długiego stażu pracy.

Kiedy pracodawca może rozwiązać umowę z winy pracownika?

Kodeks pracy reguluję kwestię rozwiązania mowy z winy pracownika w bardzo szczegółowy sposób, aby nie dochodziło na tym tle do nadużyć. Poniżej zamieszczamy informację o tym, w jakich sytuacjach grozi nam rozwiązanie umowy z winy pracownika i jakie są tego konsekwencje.

Czy można zwolnić pracownika przebywającego na urlopie wychowawczym?

Pracownikowi przebywającemu na urlopie wychowawczym pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę. Taka ochrona przysługuje od chwili złożenia wniosku o taki urlop. Istnieją jednak przypadki, w których taka ochrona nie obowiązuje. Jakie?

Wydatki związane z przedterminowym rozwiązaniem niekorzystnej umowy mogą być kosztem podatkowym

Kwota odstępnego uiszczona na rzecz kontrahenta w zamian za przedterminowe rozwiązanie umowy, generującej dla spółki starty, może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodu. Tak uznał WSA w Warszawie w wyroku z 25 września 2012 r. Jest to kolejne korzystne dla podatników orzeczenie w tym zakresie.

Nowy specjalny zasiłek opiekuńczy - od 2013 r.?

Jeżeli projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw wejdzie w życie, od 2013 r. będzie funkcjonował nowy, tzw. specjalny zasiłek opiekuńczy.

Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas określony - roszczenia pracownika

Jak rozwiązać sytuację, gdy w umowie o pracę zawartej na czas określony strony nie zastrzegły możliwości jej rozwiązania przez wypowiedzenie, a mimo to pracodawca takiego wypowiedzenia dokonuje? Niewątpliwie dochodzi wówczas do naruszenia przepisów prawa pracy.

Zmiana umowy o pracę

Umowa o pracę może zostać zmieniona w każdym czasie. Jednak żeby tego dokonać, potrzebna jest zawsze zgoda obu stron stosunku pracy. W jaki sposób i na jakich zasadach można zmienić umowę o pracę?

Jak usprawiedliwić nieobecność w pracy?

Nieobecność w pracy może przydarzyć się pracownikowi z wielu powodów. Ważne jest jednak, aby nieobecność była w sposób dostateczny usprawiedliwiona. W jaki sposób należy usprawiedliwiać nieobecność w pracy?

Ponowne zatrudnienie po długotrwałej chorobie

Pracodawca w miarę możliwości powinien ponownie zatrudnić pracownika, jeśli zgłosi on swój powrót do pracy niezwłocznie po zakończeniu choroby. Jakie okoliczności muszą być spełnione oraz kiedy pracodawca może nie zatrudnić pracownika ponownie?

Nieuzasadnione lub niezgodne z prawem zwolnienie z pracy w UK

W przypadku wadliwego (niezgodnego z prawem lub nieuzasadnionego) rozwiązania stosunku pracy pracownikowi przysługuje prawo odwołania się do trybunału pracy.

"Rozwód kościelny" a choroba psychiczna małżonka

Tzw. rozwód kościelny nie jest możliwy, gdy choroba psychiczna małżonka pojawiła się po zawartym związku, gdy nie nie jest ona ciężka, czy gdy nie czyni strony niezdolną do podjęcia istotnych zadań małżeńskich.

Podwójne obowiązkowe ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów - problem wciąż aktualny

Na skutek działania tzw. klauzuli prolongacyjnej, mającej zapewnić ciągłość ubezpieczenia OC, wielu posiadaczy pojazdów mechanicznych zostaje objętych kilkoma stosunkami ubezpieczenia. Sytuację tę miała wyeliminować nowelizacja przepisów z lutego 2012 r., jednakże problem ten pozostaje wciąż aktualny.

Wypowiadanie umowy ubezpieczenia OC – zmiany wprowadzone nowelizacją ustawy

W dniu 11 lutego 2012 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące wypowiadania umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC. Zmiany w przepisach dotyczą m.in. regulacji związanych z rozwiązywaniem umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Kto i na jakich zasadach może otrzymać miejsce w domu pomocy społecznej?

Jeżeli starsza osoba jest samotna i nie może funkcjonować samodzielnie lub jeśli rodzina nie jest w stanie zapewnić dostatecznej opieki osobie starszej, wówczas może ubiegać się ona uzyskanie miejsca w domu pomocy społecznej.

Czy można zwolnić z pracy chorego pracownika?

Przepisy gwarantują ochronę pracownika przed zwolnieniem z pracy ze względu na chorobę. Jednak długotrwała choroba, może stać się przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę.

Zwolnienie pracownika, który popełnił przestępstwo

Pracownika, który popełnił przestępstwo na szkodę pracodawcy można zwolnić bez wypowiedzenia umowy o pracę, na podstawie art. 52 § 1 kodeksu pracy. Jednakże w jakim trybie należy zwolnić pracownika, który popełnił przestępstwo na szkodę osoby prywatnej?

Skutki ubezwłasnowolnienia częściowego

Ubezwłasnowolnienie częściowe orzeka się tylko wobec osoby pełnoletniej mającej pełną zdolność do czynności prawnych. Skutkiem jest tu ograniczenie zdolności do czynności prawnych osoby ubezwłasnowolnionej.

Kiedy pracodawca nie ma obowiązku podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę

Zasadą jest, że pracownik musi podać przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. W przypadku umów terminowych na pracodawcy nie ciąży taki obowiązek.

Jak liczyć okresy wypowiedzenia pracy?

Przepisy kodeksu pracy wskazują dokładnie okresy wypowiedzenia umów o pracę. Jak dokładnie liczyć okresy wypowiedzenia?

Czy urlop bezpłatny chroni przed wypowiedzeniem

Urlop bezpłatny polega na zawieszeniu stosunku pracy pomiędzy pracownikiem a pracodawcą za porozumieniem stron. W okresie urlopu bezpłatnego zawieszeniu ulegają prawa pracownika. Czy można jednak zwolnić pracownika przebywającego na urlopie bezpłatnym?

Czy tłumaczenie podlega ochronie prawnoautorskiej ?

Kiedy tłumaczenie jakiegoś utworu chronione jest przez prawo autorskie, a kiedy nie? Jakie elementy powinny znaleźć się w umowie z tłumaczem?

Doliczenie do emerytury czasu choroby

Przepisy pozwalają na ponowne ustalenie wcześniej przyznanej emerytury i doliczenie do niej czasu choroby. Zwiększa on emeryturę o 0,7% podstawy wymiaru. Ponowne ustalenie wysokości świadczenia następuje na wniosek osoby zainteresowanej.

Jak wypowiedzieć umowy o pracę na okres próbny

Umowa próbna ma na celu wzajemne sprawdzenie pracownika i pracodawcy. Maksymalny czas, na jaki może zostać zawarta umowa na okres próbny wynosi 3 miesiące. Czy możliwe jest wcześniejsze jej rozwiązanie przez wypowiedzenie.

Czy można zwolnić pracownicę w ciąży pracującą na umowę próbną

Pracownice w ciąży nie mogą zostać pozbawione pracy w czasie trwania umowy o pracę na okres próbny. Czy istnieje wyjątek od tej zasady?

REKLAMA