REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Czynsz, Lokal

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czynsz za najem regulowany usługami

Bardzo często zdarza się, że właściciel lokalu zgadza się, aby czynsz za najem lokalu wyrażony był nie w pieniądzu, lecz w postaci świadczenia usług na jego rzecz. Mamy z tego rodzaju umowami wzajemnymi bardzo rzadko do czynienia nie mniej jednak wymiana tego rodzaju świadczeń jest możliwa.

Jakie są obowiązki remontowe najemcy lokalu

Najemca i właściciel od zawsze toczą i pewnie będą toczyć spory obejmujące kwestie remontowe wynikające z użytkowania lokali. Zgodnie z przepisami prawa najemca lokalu zobowiązany jest jedynie do pokrycia drobnych nakładów związanych ze zwykłym używaniem nieruchomości.

Mąż nie chce płacić za czynsz. Czy przysługuje mi jego wypłata?

Zasadą jest, że małżonkowie mają w małżeństwie równe prawa i obowiązki. Małżonkowie obowiązani są do wspólnego pożycia, do wzajemnej pomocy i wierności oraz do współdziałania dla dobra rodziny, którą przez swój związek założyli.

Czym charakteryzuje się amortyzacja lokalu

Amortyzacji podlegają, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością.

REKLAMA

Ustanowienie własności lokalu w drodze orzeczenia

Sąd Najwyższy dopuścił możliwość ustanowienia odrębnej własności lokalu w orzeczeniu sądowym znoszącym współwłasność. Ustanowienie odrębnej własności lokalu jest dopuszczalne także w sądowym postępowaniu o zniesienie współwłasności.

W jaki sposób następuje powstanie odrębnej własności lokali

Jednym ze sposobów powstania odrębnej własności lokalu jest ustanowienie odrębnej własności lokalu w wykonaniu umowy zawartej z przedsiębiorcą zajmującym się budową i sprzedażą budynków z lokalami mieszkalnymi lub użytkowymi, czyli deweloperem. Jest to umowa, która podlega odmiennej regulacji.

Na co zwrócić uwagę dokonując zakupu mieszkania na rynku pierwotnym

Dokonując zakupu mieszkania na rynku pierwotnym warto zastanowić się nad wyborem dewelopera lub spółdzielni mieszkaniowej, od której możemy zakupić mieszkanie. Wybór dewelopera powinien być zawsze poprzedzony wnikliwą wiedzą o przedsiębiorcy, którą możemy uzyskać poprzez badanie jego dotychczasowej działalności.

Kiedy można uzyskać bonifikaty przy sprzedaży nieruchomości

Bonifikaty od ceny nieruchomości mają charakter indywidualny i są uzależnione od zgody wojewody, rady lub sejmiku. Zgoda ta obejmuje nie tylko sam fakt udzielenia bonifikaty, ale również jej zakres. Szczegółowe zasady dotyczące udzielania bonifikat zostały zamieszczone w ustawie o gospodarce nieruchomościami.

REKLAMA

Trybunał Konstytucyjny o obowiązku opróżnienia lokalu mieszkalnego w przypadku znęcania się nad rodziną

Zgodnie z art. 1046 § 4 Kodeksu postępowania cywilnego wykonując obowiązek opróżnienia lokalu służącego zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych dłużnika na podstawie tytułu wykonawczego, z którego nie wynika prawo dłużnika do lokalu socjalnego lub zamiennego, komornik wstrzyma się z dokonaniem czynności do czasu, gdy gmina wskaże tymczasowe pomieszczenie lub gdy dłużnik znajdzie takie pomieszczenie.

Czy po śmierci najemcy można zachować prawo do lokalu zamiennego

W razie ustania najmu lokalu zawartego na czas trwania stosunku pracy, były najemca lub osoby pozostające w lokalu po śmierci najemcy zachowują prawo do lokalu zamiennego. Przy tym czynsz najmu za ten lokal w dniu zawarcia umowy najmu nie może w stosunku rocznym przekraczać 3% jego wartości odtworzeniowej.

Czy osoby bliskie mogą wstąpić w stosunek najmu po śmierci najemcy

W razie śmierci najemcy osoby bliskie najemcy, które stale z nim mieszkały, aż do chwili jego śmierci wstępują w stosunek najmu. W przypadku braku osób bliskich – stosunek najmu lokalu mieszkalnego wygasa.

Czy osoba zajmująca lokal bez tytułu prawnego może wstąpić w stosunek najmu

Osoba zajmująca lokal bez tytułu prawnego może wstąpić w stosunek najmu na zasadach opisanych poniżej. Jednakże kwestia ta jest uzależniona od tego, czy właściciel nie wniósł w tym okresie powództwa o nakazanie tej osobie przez sąd opróżnienia lokalu lub jeżeli w tym samym terminie nie wniesiono powództwa o ustalenie nieistnienia stosunku najmu.

Czy ustanie wspólności majątkowej wiąże się ustaniem wspólności najmu lokalu

Najem jest objęty wspólnością majątkową małżeńską, bez względu na stosunki majątkowe panujące w danym małżeństwie – wspólność, czy też rozdzielność majątkowa, w tym rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków. Nawiązanie stosunku najmu ma służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych założonej przez nich rodziny.

W jaki sposób można dokonać zmiany czynszu

W umowie strony mogą określić zasady wypowiadania umowy oraz wypowiadania wysokości czynszu. Przepisy przewidują także w tym zakresie różne mechanizmy zmiany czynszu.

Co wchodzi w skład opłat z tytułu umowy najmu

Strony na podstawie umowy najmu powinni ustalić czynsz oraz wysokość lub zasady obliczania opłat, jakie będzie ponosił najemca. Najemca musi liczyć się z tym, że czynsz obejmuje jedynie prawo do korzystania z lokalu wynajmującego – bez opłat za media, sprzątanie części wspólnej obiektu lub inne usługi związane z korzystaniem z lokalu, przy czym opłaty te zostaną policzone osobno.

Czy najemca ma prawo dostosować lokal do swoich potrzeb

Wynajmujący ma obowiązek dostarczyć lokal w stanie przydatnym do umówionego użytku i w takim stanie go utrzymywać przez cały czas trwania umowy. Za przydatność lokalu do celów określonych w umowie odpowiada wynajmujący, a adaptację do indywidualnych potrzeb – najemca.

Jakie dokumenty warto przejrzeć przed zawarciem umowy najmu lokalu użytkowego

Najemca przed zawarciem umowy najmu lokalu, powinien sprawdzić tytuł wynajmującego do władania tym lokalem. Jest istotna kwestia, ponieważ od tego zależy ważność umowy oraz możliwość i zakres jej realizacji, w tym czas jej trwania.

Jakie wyróżniamy stawki czynszowe

Właściciel ustala stawki czynszu uwzględniając przy tym czynniki podwyższające lub obniżające ich wartość użytkową. Najemca, który ubiega się o obniżkę czynszu obowiązany jest przedstawić właścicielowi stosowną deklarację o wysokości dochodów członków gospodarstwa domowego.

Czy właściciel może podwyższać czynsz lub inne opłaty za używanie lokalu

Właściciel ma prawo podwyższać czynsz lub inne opłaty za używanie lokalu. Jednakże wypowiadając jego dotychczasową wysokość, musi zachować odpowiedni termin, czyli najpóźniej na koniec miesiąca kalendarzowego.

Jakie obowiązki musi spełnić lokator w razie awarii lub przeglądu

W przypadku awarii wywołującej szkodę lub też zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody lokator jest obowiązany niezwłocznie udostępnić lokal w celu jej usunięcia. Jakie prawa ma właściciel w przypadku, kiedy lokator jest nieobecny lub odmawia udostępnienia lokalu?

Jakie prawa i obowiązki spoczywają na lokatorach?

Przepisy regulujące prawa i obowiązki lokatorów ustanawiają przede wszystkim zasady i formy ochrony ich praw, przez co rozumieć należy „przyznanie lokatorowi uprawnień szczególnych, nieprzewidzianych w przepisach dotyczących danego stosunku prawnego”.

Za rok eksmisję będzie można przeprowadzić „na bruk”

Wstrzymanie eksmisji z powodu braku lokalu zastępczego jest niezgodne z Konstytucją – orzekł Trybunał Konstytucyjny. To oznacza, że wkrótce wróci eksmisja „na bruk”.

Powództwo o zapłatę czynszu wnosimy na formularzu

Chciałbym skierować sprawę do sądu przeciwko najemcy, który od dwóch miesięcy nie płaci czynszu. O czym muszę pamiętać zanim wniosę pozew do sądu?

Na jakich zasadach dochodzi do sprzedaży ciepła?

Opłatami za sprzedaż ciepła zakład energetyczny może obciążyć spółdzielnię mieszkaniową lub właściciela nieruchomości. Lokatorzy ponoszą koszty dostarczania ciepła na zasadach ustalonych przez właściciela.

Wysokośc czynszu w lokalach Towarzystwa Budownictwa Społecznego

Towarzystwo Budownictwa Społecznego oferuje wynajem lokali po preferencyjnych kosztach. Choć ustalenie wysokości czynszu należy do TBS, to nie może ono przekroczyć ustawowo wskazanej kwoty.

Kary za nielegalny pobór energii

Nielegalny pobór energii jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.Kiedy mamy do czynienia z nielegalnym poborem energii?

Załączniki w umowie o najem okazjonalny

Jak wygląda procedura przyznawania mieszkań komunalnych w Warszawie

Podpisanie umowy najmu jest finalnym elementem procedury przyznawania mieszkań komunalnych. W zależności od sytuacji mieszkaniowej poszczególnych gmin, na uzyskanie mieszkania można czekać od kilku miesięcy do nawet kilku lat.

Jak wykupić mieszkanie należące do gminy

Jeżeli podpisałeś z gminą umowę najmu mieszkania komunalnego na czas nieokreślony możesz wykupić lokal należący do gminy na określonych przez ustawodawcę warunkach. Gmina sprzedając mieszkania może stosować wysokie bonifikaty oraz rozkładać cenę lokalu na raty.

Komu przysługuje lokal komunalny w Warszawie

Lokal komunalny jest to mieszkanie przyznawane przez gminę osobom o stosunkowo niskich dochodach, których nie stać na wynajęcie bądź kupno własnego mieszkania. Niestety przepisy dotyczące ich przyznawania nie są jednolite, każda gmina przyznaje mieszkania według ustalonych przez siebie kryteriów.

Nabycie prawa własności lokalu wojskowego

Od 1 lipca 2010r. obowiązują nowe zasady na jakich uprawnieni mogą wykupić prawo własności lokalu wojskowego. Prawa do nabycia lokalu mieszkalnego nie mają już wszyscy, którzy posiadają tytuł prawny do lokalu, a jedynie osoby korzystające z niego na podstawie decyzji administracyjnej lub umowy najmu na czas nieoznaczony.

Jak rozliczyć się ze wodę?

Mieszkańcy lokalu wyposażonego w wodomierz regulują należność za wodę według wskazania urządzenia. Natomiast w lokalach niedomiarowych, czyli bez wodomierza, mieszkańcy dodatkowo regulują różnicę między kwotą wskazaną przez główny wodomierz w bloku i sumą kwot wskazanych przez poszczególne wodomierze.

Nie można zmusić TBS-ów do sprzedaży mieszkań

Nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego zakłada, że najemca lokalu w towarzystwach budownictwa społecznego (TBS) będzie mógł stać się jego właścicielem, po spłacie wszystkich kosztów budowy. Jednak mieszkańcy TBS-ów, którzy liczyli na szybki i tani wykup zajmowanych mieszkań mogą się rozczarować. Propozycje zmian spotkały się bowiem ze sprzeciwem sejmowej Komisji Infrastruktury, Ministerstwa Infrastruktury i rządu.

Zmiana podnoszenia opłat czynszowych w TBS-ach

Nowelizacja ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego dotyczy m.in. sposobu ustanawiania czynszów w budynkach należących do towarzystw budownictwa społecznego. Ich mieszkańcy będą mogli zaskarżać zarządzone podwyżki czynszów bezpośrednio na drodze sądowej.

Dłużnicy czynszowi będą ujawniani w rejestrach

Za zgodną z przepisami o ochronie danych osobowych została uznana działalność polegająca na ujawnianiu w rejestrze członków spółdzielni informacji o dłużnikach czynszowych. Stanowisko takie zajął Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.

Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania

Wynająłem wraz z kilkoma osobami mieszkanie na okres 3 lat. Czy w takiej sytuacji jest możliwość wcześniejszego wypowiedzenia umowy przez najemców?

Liczba domowników ma wpływ na wysokość czynszu

Spółdzielnie mieszkaniowe często uzależniają wysokość opłat za media czy też wywóz śmieci od liczby osób zamieszkujących w danym mieszkaniu. Ale mogą uwzględnić tylko tych domowników, którzy zostali zgłoszeni do administracji. Niestety w praktyce bardzo częste są przypadki kiedy to w lokalu zamieszkuje większa liczba osób, a spółdzielnia nie ma możliwości, aby to sprawdzić.

Koszty utrzymania nieruchomości wspólnej a wydatki na lokale właścicieli

Ograniczanie praw właścicieli lokali na rzecz wspólnoty mieszkaniowej ma swoje granice. Dotyczy to w szczególności dysponowania i rozporządzania przez wspólnotę zaliczkami właścicieli lokali na szeroko rozumiane koszty zarządu.

Zaskarżanie podwyżek czynszu we wspólnocie

Właściciele mieszkań we wspólnocie wnoszą opłaty na koszty eksploatacji mieszkania oraz koszty zarządu nieruchomością wspólną. Podwyżki tych opłat właściciele ustalają sami w uchwale. Głosują proporcjonalnie do swoich udziałów w nieruchomości. Przegłosowani mogą zakwestionować uchwałę o podwyżce w sądzie.

Lokal socjalny dla bezdomnego

Bezdomny może ubiegać się o przyznanie mu lokalu socjalnego od swojej gminy. Gmina powinna zaspakajać potrzeby lokalowe swoich mieszkańców.

Czynsz we wspólnocie mieszkaniowej

Obowiązki właściciela lokalu skupiają się nie tylko na utrzymaniu jego własnego lokalu. Dotyczą także kwestii wynikających z zamieszkiwania w stanowiącym całość społeczno-gospodarczą organizmie jakim jest wspólnota mieszkaniowa, której członkowie są zdani na wspólne zamieszkiwanie i współdziałanie dla dobra wspólnego.

Czym jest nieruchomość wspólna?

Nieruchomość wspólną stanowią części budynku wraz z istniejącymi urządzeniami, które nie służą wyłącznie do użytku poszczególnych właścicieli lokali oraz grunt, na którym wzniesiono budynek.

Dziedziczenie lokalu

Lokal stanowiący odrębną własność podlega dziedziczeniu na takich samych zasadach jak całość spadku. Warto pamiętać, aby dopełnić wszystkich formalności związanych z dziedziczeniem i dokonać zmiany wpisów w księdze wieczystej lokalu. Mimo, że większość osób jest tego świadoma, postępowania spadkowe odkładane są często na wiele lat.

Lokal a pomieszczenie przynależne

Do lokalu mogą przynależeć jako jego części składowe pomieszczenia, które nie są do niego bezpośrednio przyległe lub leżą w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal - w szczególności piwnica, strych, komórka czy garaż - nazywane są one pomieszczeniami przynależnymi.

Wynajem lokalu

Wynajem lokalu mieszkalnego na cele mieszkaniowe nie wymaga żadnych ustaleń czy zgód. Inaczej jest w przypadku gdy lokal mieszkalny chcemy wynająć na biuro czy gabinet lekarski. Warto pamiętać aby odpowiednio zabezpieczyć swoje interesy w umowie najmu.

Prawo do piwnicy przy wykupie lokalu spółdzielczego

Po wykupie lokalu spółdzielczego mogą do niego przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia przynależne takie jak piwnica, strych, komórka czy garaż, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal. Największe kontrowersje prawne budziły piwnice z których dotychczas korzystali spółdzielcy.

Kraty w oknach lub zabudowa balkonu w spółdzielni

Większość robót związanych z remontem i modernizacją w swoim mieszkaniu możemy przeprowadzić bez żadnych zezwoleń. Tylko na wykonanie niektórych prac musimy starać się o zezwolenie spółdzielni, wspólnoty mieszkaniowej, a nawet organu architektoniczno-budowlanego – dotyczy to m.in. montażu krat czy zabudowy balkonów i loggi.

Zamiana lokali spółdzielczych

Zamiana lokali spółdzielczych cieszyła się większą popularnością przed rokiem 1990, jednakże obecnie także jest możliwa i czasami stosowana. Procedura zamiany jest różna, zależnie od tego czy dotyczy lokali spółdzielczych własnościowych czy lokatorskich oraz czy jest dokonywana w ramach jednej spółdzielni czy dotyczy lokali w różnych spółdzielniach.

Terminy wprowadzania zmian wysokości czynszu

W dniu 16 grudnia br. weszła w życie nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, która wydłużyła termin powiadomienia lokatora przez spółdzielnię o zmianie wysokości czynszu. Nowelizacja ustawy spółdzielczej jest konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Świadectwo energetyczne dla budynku

Nowelizacja prawa budowlanego z dnia 27 sierpnia 2009 wprowadziła zmiany dotyczące świadectwa energetycznego. Od 1 stycznia 2010 r. wszystkie sprzedawane lub wynajmowane mieszkania powinny posiadać świadectwo energetyczne.

REKLAMA