| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Ustanowienie własności lokalu w drodze orzeczenia

Ustanowienie własności lokalu w drodze orzeczenia

Sąd Najwyższy dopuścił możliwość ustanowienia odrębnej własności lokalu w orzeczeniu sądowym znoszącym współwłasność. Ustanowienie odrębnej własności lokalu jest dopuszczalne także w sądowym postępowaniu o zniesienie współwłasności.

Możliwość ta wynika również wprost z art. 11 ustawy o własności lokali. Zgodnie z tym przepisem, do ustanowienia odrębnej własności lokali mocą orzeczenia sądowego stosuje się odpowiednio przepisy o ustanowieniu odrębnej własności lokalu w drodze umowy.

Konieczny wpis do księgi wieczystej

Przy ustanowieniu odrębnej własności konieczny jest wpis do księgi wieczystej.

Orzeczenie sądowe musi zawierać rodzaj, położenie i powierzchnię lokalu oraz pomieszczeń do niego przynależnych oraz wielkość udziałów przypadających właścicielom poszczególnych lokali w nieruchomości wspólnej. Współwłaściciele mogą w umowie określić także sposób zarządu nieruchomością wspólną.

Odrębna własność lokalu może powstać w orzeczeniu sądowym tylko wtedy, gdy spełnione są ogólne przesłanki jej ustanowienia.

Gdyby jednak lokal nie spełniał wymogu samodzielności, ale możliwe byłoby uczynienie zadość tej przesłance dzięki wykonaniu robót adaptacyjnych, sąd może, wydać postanowienie wstępne, w którym uzna żądanie ustanowienia odrębnej własności lokali co do zasady za usprawiedliwione i upoważni zainteresowanego uczestnika postępowania do dokonania tych robót tymczasowo na jego koszt.

W razie przeszkód stawianych przez innych uczestników, sąd może wydać odpowiednie nakazy lub zakazy, mocą których zabroni im przeszkadzania w prowadzeniu robót adaptacyjnych, bądź nakaże wykonanie określonych czynności, koniecznych dla wyodrębnienia lokalu. 

Zobacz również serwis: Najem

Zniesienie współwłasności w drodze umowy

Zniesienie współwłasności nieruchomości może nastąpić w drodze umowy zawartej przez wszystkich współwłaścicieli. Postępowanie sądowe będzie więc konieczne zazwyczaj wówczas, gdy co najmniej jeden ze współwłaścicieli sprzeciwia się podziałowi lub wybranemu przez pozostałych sposobowi podziału.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Michał Wolny

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »