REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy najemca ma prawo dostosować lokal do swoich potrzeb

Najemca nie może adaptować lokalu do indywidualnych potrzeb – chyba, że strony umowy postanowiły inaczej.
Najemca nie może adaptować lokalu do indywidualnych potrzeb – chyba, że strony umowy postanowiły inaczej.

REKLAMA

REKLAMA

Wynajmujący ma obowiązek dostarczyć lokal w stanie przydatnym do umówionego użytku i w takim stanie go utrzymywać przez cały czas trwania umowy. Za przydatność lokalu do celów określonych w umowie odpowiada wynajmujący, a adaptację do indywidualnych potrzeb – najemca.

Na czym polega adaptacja lokalu

Adaptacja lokalu polega na dostosowaniu lokalu przeznaczonego na jakiś rodzaj działalności np. wynajem lokalu, prowadzenie sklepu. Warto wiedzieć o tym, że przystosowanie lokalu do prowadzenia określonej działalności rozpoczyna się już na etapie projektowania budynku i lokali użytkowych, ponieważ różne wymogi muszą być spełnione dla poszczególnych pomieszczeń np. sklepu, biura. Jednakże w zakres ten nie wchodzi adaptacja lokalu do indywidualnych potrzeb najemcy – chyba, że strony umowy postanowiły inaczej.

REKLAMA

Zobacz również: Za co płaci najemca a za co właściciel?

W jaki sposób należy się rozliczać za dokonanie koniecznych remontów?

1. W przypadku, gdy strony w umowie określiły, iż konieczne remonty w lokalu wykona najemca, a wynajmujący w zamian za to zwolni go z obowiązku uiszczania czynszu przez określony czas lub że najemca będzie potrącał poniesione wydatki, wynajmujący jest zobowiązany do zapłaty podatku od pełnej kwoty czynszu. Wynika to z faktu, iż czynsz mu się należy, a jedynie dochodzi w tej sytuacji do potrącenia wierzytelności najemcy z kwoty czynszu.

Nawet gdyby strony postanowiły, że nie będą to potrącenia z czynszu, ale zwolnienie z czynszu, to i tak wynajmujący nie uniknie obowiązku zapłaty podatku.

REKLAMA

Powyższa zasada wynika z faktu, że w prawie podatkowym istotnego znaczenia nabiera rzeczywisty przebieg zjawisk życia gospodarczego związanych z opodatkowaniem, przy przesunięciu na dalszy plan zagadnień formalnoprawnych towarzyszącym tym zjawiskom.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2. Innym sposobem rozliczenia nakładów koniecznych może być ustalenie wysokości czynszu odpowiadającej czynszom za lokale niewyremontowane i utrzymanie czynszu na tym poziomie przez jakiś gwarantowany okres, w którym najemcy zwrócą się dokonane nakłady. Wynajmujący może przerzucić na najemcę obowiązek przygotowania lokalu do korzystania zgodnie z umową, w zamian za gwarancję niższego czynszu, odpowiadającego stanowi mieszkania w chwili wydania.

Zobacz również serwis: Najem

Adaptacja dokonana przez najemcę

Podczas adaptacji dokonanej przez najemcę, wynajmujący nie musi liczyć się z koniecznością udzielenia bonifikaty czynszu czy koniecznością zawrotu kosztów – z wyjątkiem kosztów obliczanych według przepisów o ulepszeniach. W tej sytuacji rozliczenie zależy od wyboru, co do pozostawienia sobie ulepszeń i od tego, czy ulepszenia mają wartość w chwili zwrotu lokalu. Przy adaptacji wynajmujący może żądać usunięcia wykonanych prac, na podstawie przepisów o ulepszeniach, lub zagwarantować sobie to bezpośrednio umowie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bon energetyczny 2024: ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo

Jesienią lub zimą 2024 roku niektóre osoby dostaną (o ile złożą wniosek i spełnią kryterium dochodowe) jednorazowy bon energetyczny. Będzie to rekompensata za częściowe odmrożenie cen prądu po 1 lipca 2024 r. Bon energetyczny jest przewidziany w ustawie z 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego. Ile wynosi i kto może go otrzymać?

Tarcza Wschód - szczegóły dotyczące programu za 10 mld zł. Pierwsze instalacje mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028

"Tarcza Wschód" ma kosztować 10 mld zł za same materiały. Jeżeli chodzi o szczegóły, MON wyjaśnia, że ma to być systemy wykrywania i ostrzegania, składy materiału, który w razie potrzeby posłuży do budowy zapór, umocnienia i pozostawienie gęsto porośniętych, podmokłych terenów zmniejszających mobilność wroga. Pierwsze instalacje "Tarczy Wschód" mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028.

2500 zł dla osoby samotnej oraz 1700 zł na osobę w rodzinie. Bon energetyczny 2024 a kryterium dochodowe

Uchwalona 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym (…) przewiduje częściowe odmrożenie cen prądu od 1 lipca 2024 r. co ma być zrekompensowane najuboższym wypłatą jednorazowego bonu energetycznego. Jakie kryterium dochodowe trzeba spełnić, by otrzymać bon energetyczny?

Jak złożyć wniosek przez ePUAP (Internet) o bon energetyczny? Aktywny wzór wniosku najwcześniej za miesiąc. Możesz otrzymać od 300 zł do 1200 zł

Wniosek o bon energetyczny (czekamy na niego - ustawę musi podpisać prezydent, a strona rządowa opublikować wzór w rozporządzeniu) bedzie można wysłać przez ePUAP do gminy emailem jako załącznik. Trzeba złożyć dwa podpisy korzystając z profilu zaufanego - na emailu i na załączniku. 

REKLAMA

9 czerwca 2024 r. to data wyborów do Parlamentu UE. Najważniejsze informacje, wynagrodzenie, kandydaci

 9 czerwca 2024 r. między godziną 7:00 a 21:00 odbędzie się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na kogo będzie można oddać głos? Ile wynosi dieta poselska? 

Spór o Trybunał Konstytucyjny. Jest orzeczenie ws. uchwały Sejmu

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że uchwała Sejmu z 6 marca dotycząca usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego jest niezgodna z konstytucją. Wniosek o zbadanie konstytucyjności tej uchwały złożyli posłowie PiS.

Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. 20 proc. podwyżki dla pracowników Służby Więziennej

O 20 proc. podwyższono miesięczne stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników Służby Więziennej. Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. Nowe stawki mają zastosowanie do ustalania miesięcznych wynagrodzeń z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Zmiany w emeryturach już od 1 wrześnie 2024 r.

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Od 1 września 2024 roku wchodzą w życie przepisy o emeryturze stażowej. Nauczyciele będą mogli wybrać, czy chcą skorzystać z nowych uprawnień, czy z obowiązującego świadczenia kompensacyjnego. Związek Nauczycielstwa Polskiego przedstawił porównanie obu świadczeń.

REKLAMA

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Termin zawarcia porozumień mija 31 maja. Jednak szefowie nie wiedzą do robić.

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Jednak nadal nie zawarto porozumień z personelem, a płynność finansowa placówek może być zagrożona.

Waloryzacja 2024 – składki emerytalne, kapitał początkowy, subkonto w ZUS

ZUS informuje, że roczna waloryzacja ruszy już 1 czerwca 2024 r. Składki emerytalne i kapitał początkowy wzrosną o 14,87 proc. a środki zgromadzone na subkoncie o 9,91 proc. To wskaźniki podobne do tych, jakie były w 2023 roku, kiedy to waloryzacja roczna wyniosła 14,4 proc. dla składek emerytalnych i kapitału początkowego oraz 9,2 proc. dla subkonta. 

REKLAMA