| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Czy najemca ma prawo dostosować lokal do swoich potrzeb

Czy najemca ma prawo dostosować lokal do swoich potrzeb

Wynajmujący ma obowiązek dostarczyć lokal w stanie przydatnym do umówionego użytku i w takim stanie go utrzymywać przez cały czas trwania umowy. Za przydatność lokalu do celów określonych w umowie odpowiada wynajmujący, a adaptację do indywidualnych potrzeb – najemca.

Na czym polega adaptacja lokalu

Adaptacja lokalu polega na dostosowaniu lokalu przeznaczonego na jakiś rodzaj działalności np. wynajem lokalu, prowadzenie sklepu. Warto wiedzieć o tym, że przystosowanie lokalu do prowadzenia określonej działalności rozpoczyna się już na etapie projektowania budynku i lokali użytkowych, ponieważ różne wymogi muszą być spełnione dla poszczególnych pomieszczeń np. sklepu, biura. Jednakże w zakres ten nie wchodzi adaptacja lokalu do indywidualnych potrzeb najemcy – chyba, że strony umowy postanowiły inaczej.

Zobacz również: Za co płaci najemca a za co właściciel?

W jaki sposób należy się rozliczać za dokonanie koniecznych remontów?

1. W przypadku, gdy strony w umowie określiły, iż konieczne remonty w lokalu wykona najemca, a wynajmujący w zamian za to zwolni go z obowiązku uiszczania czynszu przez określony czas lub że najemca będzie potrącał poniesione wydatki, wynajmujący jest zobowiązany do zapłaty podatku od pełnej kwoty czynszu. Wynika to z faktu, iż czynsz mu się należy, a jedynie dochodzi w tej sytuacji do potrącenia wierzytelności najemcy z kwoty czynszu.

Nawet gdyby strony postanowiły, że nie będą to potrącenia z czynszu, ale zwolnienie z czynszu, to i tak wynajmujący nie uniknie obowiązku zapłaty podatku.

Powyższa zasada wynika z faktu, że w prawie podatkowym istotnego znaczenia nabiera rzeczywisty przebieg zjawisk życia gospodarczego związanych z opodatkowaniem, przy przesunięciu na dalszy plan zagadnień formalnoprawnych towarzyszącym tym zjawiskom.

2. Innym sposobem rozliczenia nakładów koniecznych może być ustalenie wysokości czynszu odpowiadającej czynszom za lokale niewyremontowane i utrzymanie czynszu na tym poziomie przez jakiś gwarantowany okres, w którym najemcy zwrócą się dokonane nakłady. Wynajmujący może przerzucić na najemcę obowiązek przygotowania lokalu do korzystania zgodnie z umową, w zamian za gwarancję niższego czynszu, odpowiadającego stanowi mieszkania w chwili wydania.

Zobacz również serwis: Najem

Adaptacja dokonana przez najemcę

Podczas adaptacji dokonanej przez najemcę, wynajmujący nie musi liczyć się z koniecznością udzielenia bonifikaty czynszu czy koniecznością zawrotu kosztów – z wyjątkiem kosztów obliczanych według przepisów o ulepszeniach. W tej sytuacji rozliczenie zależy od wyboru, co do pozostawienia sobie ulepszeń i od tego, czy ulepszenia mają wartość w chwili zwrotu lokalu. Przy adaptacji wynajmujący może żądać usunięcia wykonanych prac, na podstawie przepisów o ulepszeniach, lub zagwarantować sobie to bezpośrednio umowie.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »