reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Czy właściciel może podwyższać czynsz lub inne opłaty za używanie lokalu

Czy właściciel może podwyższać czynsz lub inne opłaty za używanie lokalu

Właściciel ma prawo podwyższać czynsz lub inne opłaty za używanie lokalu. Jednakże wypowiadając jego dotychczasową wysokość, musi zachować odpowiedni termin, czyli najpóźniej na koniec miesiąca kalendarzowego.

Ile wynosi termin wypowiedzenia czynszu lub innych opłat za używanie lokalu?

Termin wypowiedzenia czynszu lub innych opłat za używanie lokalu wynosi 3 miesiące, chyba że strony w umowie ustaliły inny termin. Jednakże wypowiedzenie wysokości czynszu lub innych opłat za używanie lokalu powinno być dokonane na piśmie, pod rygorem nieważności.

Co w sytuacji, kiedy podwyżka przekroczy albo nastąpi poziom wyższy niż 3% wartości odtworzeniowej lokalu?

Podwyżka w wyniku, której wysokość czynszu albo innych opłat za używanie lokalu w skali roku przekroczy albo nastąpi poziom wyższy niż 3% wartości odtworzeniowej lokalu może nastąpić w uzasadnionych przypadkach. Na piśmie na żądanie lokatora właściciel, w termie 14 dni od dnia otrzymania tego żądania pod rygorem nieważności podwyżki, przedstawi przyczynę podwyżki oraz jej kalkulację.

Zobacz również: Jak podnosić czynsz w wynajmowanym mieszkaniu?

W przypadku, kiedy właściciel nie uzyskuje przychodów z czynszu albo z innych opłat za używanie lokalu na poziomie zapewniającym pokrycie wydatków związanych z utrzymaniem lokalu, jak również zapewniającym zwrot kapitału i zysku. Wówczas podwyższa pozwala na osiągnięcie tego poziomu.

W jaki sposób ustala się warunki podwyższania czynszu i innych opłat za używanie lokal?

Właściciel ustalając podwyższenie czynszu lub innych opłat za używanie lokalu może:
1. żądać zwrotu kapitału na poziomie nie wyższym niż:
- 1,5 % nakładów poniesionych przez właściciela na budowę albo na zakup lokalu lub
- 10 % nakładów poniesionych przez właściciela na trwałe ulepszanie istniejącego lokalu zwiększające jego wartość użytkową – aż do uzyskania ich pełnego zwrotu.
2. żądać godziwego zysku.

W stosunkach najmu lokali socjalnych zysku nie zalicza się, jako jednego ze składników czynszu.

Zobacz również serwis: Najem

Reasumując, warto wspomnieć o tym, że podwyższania czynszu i innych opłat za używanie lokalu w wysokości nieprzekraczającej w danym roku kalendarzowym średniorocznego wskaźnika wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w poprzednim roku kalendarzowym uważa się za uzasadnioną. Natomiast średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w poprzednim roku kalendarzowym jest ogłoszony, w formie komunikatu, przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”.

Podstawa prawna:
- ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego z dnia 21 czerwca 2010 r. (Dz.U. Nr 71,poz.733).

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria finansowo-rachunkowa Monika Zwolańska

Rachunkowość spółek i organizacji pozarządowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama